Dülger Kavurma tarifi

Merhaba Dülger Kavurma tarifi

Malzemeler
1 adet Dülger Balığı
1 çay bardağı sıvı yağ
½ soğan
1 avuç doğranmış mantar
1 adet sivri biber
1 orta boy domates
1 diş sarımsak
Kekik, pulbiber, tarhun,
karabiber
Soya sosu
1 tutam dereotu

Hazırlanışı:
Tavamızı kızdırıyoruz. Yaklaşık 1 çay bardağı sıvı yağ ilave ediyoruz. Yağımız kızdıktan sonra soğanımızı tavaya alıyoruz. Ardından bir avuç mantarımızı ekliyoruz. Balığımızı temizleyip fileto ediyoruz. Kemiğinden ayırdığımız balığımızı kuşbaşı doğrayarak tavaya alıyoruz. Ardından biberleri tavaya atıyoruz. İyice karıştırıyoruz. Pişmeye yakın küp küp doğradığımız domateslerimizi yemeğimize ekliyoruz. 1 diş ince kıydığımız sarımsağı tavamıza atıyoruz. Kekik, pul biber ve tarhundan oluşan baharat karışımımızı atıyoruz ve yemeğimizi iyice karıştırıyoruz. Az soya sosu ilave edip karıştırdıktan sonra ateşte kızdırdığımız kiremit güvecimize yemeğimizi alıyoruz. Üzerine bir tutam ince kıyılmış dereotu ekledikten sonra yemeğimiz servise hazır. Afiyet olsun...
 
Dülger balığı

Merhaba

Dülger balığı çok lezzetli bir balık Bütün Izgara-Tava-Misina menü yer-Izgara tandır-Haşlama-Buğulama. Değerli müşterilerimize sunduğumuz tüm dülger menüleri lezzetli ve başarılı sunumuzla beğenilmektedir. Dülger balığı'nı mevsiminde günlük olarak ege tarafında getirtmekteyiz.

Dülger balık hakinde bilgiler.
Boyu 50 – 60 cm. ulaşan Dülger Balığı gezici bir balıktır. Mayıs'ta Marmara'dan Karadeniz'e çıkar. Akdeniz, Ege, Marmara ve kısmen de Karadeniz'de yaşayan, kalın pullarla örtülü Dülger Balığı etobur bir balıktır. Büyük ağzıyla kendinden küçük pek çok balığı yutarcasına yer.

Genelde 60 – 70 cm. derinliklerde yaşar. Kış mevsiminden sonra suların ısınmasıyla, Mayıs ayından başlayarak Temmuz sonuna kadar üremelerini sürdürür.

Dülger Balığı, İzmir-Antalya arası yörelerimizde Peygamber, Dikenli Peygamber Balığı olarak da tanınır. Eti lezzetli, beyaz ve yararlıdır. Ekonomik değeri yüksektir.

misinabalik.com/tr
 
Üst Alt