Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır? Evreleri Nelerdir?

Son dönemlerde sağlık alanında yapılan gelişmeler ve özellikle zayıflama konusundaki yöntemler oldukça farklılaşmaya başladı. Günümüzde hastalıkların içinde sayılmaya başlayan aşırı kilolar için çözüm yöntemi olan diyetlere yeni bir çağ atlatan dukan diyeti bugünkü makalemizin konusu olacaktır. Dukan diyeti nedir, nasıl uygulanır ve evreleri hakkında bilgi vereceğimiz bu makalemiz sağlıklı bir şekilde kilo verme üzerine hazırlanmıştır. Her diyette olduğu gibi bu diyetinde oluşmasını sağlayan bir doktor bulunmaktadır. Fransız olan Doktor Pierre Dukan tarafından oluşturulan diyet insanlar üzerinde oldukça etkili olduğundan bütün ülkeler tarafından ilgiyle karşılanmıştır. Diğer diyetlere göre farklı özellikleri bulunan ve uzun süren bu diyet 4 evreden oluşmaktadır. Protein bakımından zengin bir diyet olması nedeniyle oldukça rahat yapılan bu uygulama ile istediğiniz kadar kilo verebileceksiniz.Dukan diyeti sayesinde tek düze diyetlerden kurtulmuş 4 evresi sayesinde hiç sıkılmadan uzun süre boyunca diyetinizi yapabileceksiniz. Amacınız olan kilonuza göre yapabileceğiniz diyet türü sayesinde sağlıklı bir şekilde incelmenin keyfini yaşayabileceksiniz. Dukan diyeti evrelerinin her biri farklı isimlerle anılmakta ve her biri farklı özelliklere sahip olmaktadır.

Dukan Diyeti Atak Evresi

Dukan Diyetiİlk evremiz olan ve özelliği sayesinde adına atak evresi denen evremiz hızlı sonuç almak için oluşturulmuştur. Diyetimizin protein ağırlıklı olduğunu makalemizin en başında belirtmiştik. Atak evresi ise içerisinde 72 çeşit protein içermekte ve aynı zamanda en fazla protein içeren evre olmaktadır. Dukan diyeti içinde bu evrenin amacı oldukça hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlamaktır. Kişilerin vermek istedikleri kiloya göre belirlenen evrenin uygulanma süresi herkese göre değişmektedir. Şöyle ki 10 ila 20 kilo arası vermek isteyenler 5 gün, 10 kilodan daha az kilo vermek isteyenler ise 3gün ve 5 kilodan daha az vermek isteyenler ise 1 gün uygulamalıdır. Dukan diyeti atak evresinde tüketeceğiniz yumurta, balık, yağsız peynir veya süt, tavuk, gibi protein ağırlıklı besinlerinizi istediğiniz baharatlarla, limon ve sirke gibi tatlandırıcılarla tat katmanız mümkündür. Suyun her diyet için önemini her zaman belirttiğimiz gibi bu diyet süresince de günde en az 2 litre su içmeniz bunu yanında 2 yemek kaçığı yulaf tüketmeniz mümkündür.

Dukan Diyeti Seyir Evresi

Dukan diyeti ikinci evresi seyir evresi olarak adlandırılmaktadır. Bu evrede artık gözle görülür derecede vücudunuzda zayıflamanın meydana geldiğini göreceksiniz. Ağırlıklı olarak protein sebzeleri içeren seyir evresinde 28 çeşit sebze bulundurmaktadır. Belirli günlere göre sadece protein bazı günler ise protein ve sebze tüketimi olmaktadır. Bu evrede sebze tükettiğiniz günler sebzeli yiyecekleri sınırsız yeme hakkınız vardır.

Dukan Diyeti Pekiştirme Evresi

Dukan diyeti üçüncü evremiz ise konsolidasyon yani pekiştirme adını verdiğimiz evredir. Artık bundan sonra bu evre süresince her gün protein ve sebzeyi bir arada tüketebileceksiniz. Bu aşamaya kadar oldukça emek vermiş olmanın ve artık zayıflamış olmanın bir küçük hediyesi olarak görülen haftada 1-2 gün karbonhidrat tüketimin serbest olmasıdır. Bunun yanında daha önemlisi artık haftada 2 gün boyunca istediğiniz her şeyi yiyebilme iznine sahipsiniz. Dukan diyeti pekiştirme evresi artık daha eğlenceli ve zevkli bir duruma gelmiş bulunmaktadır. Konsolidasyon evresi diğer evrelerde verilen her kilo başına 5 gün hesaplanacak şekilde yapılmalıdır. Yani verdiğiniz toplam kilonuzu çarptığınız pekiştirme evresini kaç gün yapmanız gerektiğini bulabileceksiniz.

Dukan Diyeti İstikrar Evresi

Artık dukan diyeti evrelerinin sonuncusu olan istikrar aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Bu evreye kadar vermiş olduğunuz kiloları korumayı amaçlayan bu evre oldukça rahat ve esnek özelliklere sahiptir. Dukan diyeti istikrar evresinde yapmanız gereken tek şey haftanın bir günü hariç diğer günler istediğiniz şeyleri istediğiniz kadar tüketebilmektir. Farklı olan ise sadece haftanın Perşembe günü sadece protein içeren besinler tüketeceksiniz. Sizlere yanlış gelmiş olsa da artık dördüncü evremize gelene kadar amacınızı gerçekleştirmiş yani istediğiniz kiloları vermiş olacağınız için bu evre bu şekilde uygun görülmüştür. Dukan diyeti dördüncü evremiz bu zamana kadar vermiş olduğunuz kiloları geri almamanız için koruma görevini üstlenmektedir. Bu sürece kadar kurallarına tabii kalarak uyguladığınız evreler sonucunda amaçladığınız kilonuzu vermiş olacak ve bundan sonra şu an ki kilonuzu korumaya çalışacaksınız. Dukan diyetine başlamayı ciddi şekilde düşünüyorsanız diyet hakkında daha kapsamlı bilgiler edinebilmek için orijinal kitabı almanızı tavsiye ederiz. Bu önerimizin ardından son olarak şu hususları da ekleyip yazımızı sonlandıralım. Oldukça geniş ve eğlenceli bir diyet olan dukan diyeti yanında sağlıklı ve sıkı bir vücut için düzenli sporunuzu yapmalısınız. Vücut sağlığı ve zayıflama için oldukça önemli olan spor hayatınızın her anında sizinle birlikte olmalıdır.
Kaynak: diyetlerim.org
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt