Düğme yanlış iliklenirse

DÜĞME YANLIŞ İLİKLENİRSE
Mehmet Necati GÜNGÖR

Ha çıktı, ha çıkacak derken, Meral Akşener’in partisinin 29 Ekim’de Samsun’dan yola çıkacağı açıklandı.

Partinin ismi açıklanmadığı için “Akşener’in Partisi” diyebiliyoruz.

Kurucular Kurulu da henüz açıklanmadığı için partinin kimliğinin herkesi kucaklayacak nitelikte olup olmadığını henüz bilmiyoruz.

Koray Aydın’lı törenden anladığımız şu ki, parti MHP misyonunu hatırlatan bir parti olacak.

Koray Aydın’a verilen önem bunu gösteriyor.

Koray bey, MHP’nin çekirdek kadrosundan gelen bir isim.

O’nun partiye alınması kadar normal bir şey olamaz.

Ancak, klâsik parti kuruluş aşamalarına baktığımızda; Koray’ın teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı olacağının ilan edilmesi biraz acele olmadı mı?

Bu ülkede birçok parti kuruldu ve o partiler şu aşamalardan geçtiler:

Önce kurucular kurulu belirlendi.

Kurucular kurulu kendi arasında toplanıp partinin Genel Yönetim Kurulunu seçti.

Partinin yönetim kurulu da kendi aralarında toplanıp genel başkan yardımcılarını ve aralarındaki görev taksimatını belirlediler.

Daha sonra teşkilatlanmaya gidildi.

Akşener’in partisine baktığımızda, daha kuruluş aşamasında bu adımlar atlanmış görünüyor.

Koray Aydın ülkücü kadroya şirin gelebilir ama, bir de partiye oy verecek halkın fikrinin alınması gerekmez mi idi?

“Ülkücülük” e işe başlarsanız, toplumun diğer kesimlerini nasıl temsil edeceksiniz?

Mesel⠓ben ülkücüyüm” demeyen milliyetçileri?

Mesela merkez sağdan veya soldan gelecek oyları?

Mesela Kürt oylarını?

Mesela liberalleri?

Mesela Atatürkçüleri?

Eğer bu parti kitle partisine dönüşecekse, lider partisi kimliği taşımamalı.

Eğer, parti kurulmadan teşkilâtlardan sorumlu genel başkan yardımcısı tayin ediliyorsa bu parti lider partisi olmayacak da ne olacak?

O zaman Erdoğan’dan farkınız ne diye sorgulanmaz mısınız?

Isparta’da Nuri Okutan beyin etrafını çeviren vatandaşların sözleri halâ kulaklarımda çınlıyor:

Partinizin isminde ve kimliğinde MHP’nin izlerini taşırsanız, mesel⠓ülkücülük” diye tutturursanız bizden oy beklemeyin?

O zaman, böyle diyenleri nereye koyacaksınız.

Hal bu ki bu insanlar da partinize güç vermek istiyorlar.

Düğmeyi yanlış yerden ilikleyerek siyaset yapılmaz.

Bu yazı, dostça bir uyarıdır. Darılmaca yok

herkesi kucaklayacak nitelikte
bööle chp gibi felan herhalde... Kucakladıktan sonra bi daha kucaklayan cinsi...

Koray bey, MHP’nin çekirdek kadrosundan gelen bir isim.
O’nun partiye alınması kadar normal bir şey olamaz.
mhp nin çekirdeği birisinin başka bir partide olmasının neresi doğal?

Şu köşe yazarı kadar kafası çalışmayan kim var acaba? Hala çıkmış yok eskiden böyleydi yine ööle olmalı, yok bilmem ne kurulu bilmem ne kurul üyesi bilmem ne kurul üyesi ayakkabı boyacısı...

Herşey ilimdir, zekadır. Formalite hikayeden ibarettir.

Meselâ “ben ülkücüyüm” demeyen milliyetçileri?
ben ülkücüyüm demeyen milliyetçi chp mi? chp nin bir defa Türk olduğu ispatlanmış mı ki milliyetçi olsun? Eğer hem solculara hem sağcılara hem pkklılara hem eşcinsellere hem amerikaya hem genelevdekileri temsil edeceksen... Esas o zaman sana oy verenin!!! Sen doğru olacaksın ki herkes doğrulsun. Yoksa menfaat bitmez...

Üst Alt