Dubai'de nerede kalınır?

Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan 7 emirlikten biri olan Dubai, daha çok modern bir şehir-devlet görünümünde olup emirliklerin en modern ve gelişmiş olanı. Görece olarak yeni bir turizm mekanı olsa da, Türkiye'den sadece 4 saat uçuş mesafesindeki bu şehir turistlere alışveriş, deniz ve güneş sunuyor.

Dubai çok güzel plajlar sunuyor. Deniz kışın 20 dereceden yazın 35 dereceye değişen okyanus suyu sıcaklığı ile her mevsim deniz sporları ve yüzme imkanı sunuyor. Ama hem su çok tuzlu olduğundan hem de pek dalgakıran olmadığından rüzgarlı havalarda yüzmek rahat değil. Bu nedenle birçok turist yüzmek için otellerinin havuzlarını tercih ediyor. Yaz aylarında sıcaklık 42 dereceye vursa da kış aylarında 28 dereceye düşüyor (gece 10 dereceye kadar düşebiliyor). Bu nedenle ülkemizde kış iken yüzme ve deniz sporları için tercih edilebilecek yakın bir turizm merkezi Dubai.

Dubai'de nerede kalınır diye merak ediyorsanız Dubai'yi ziyaret eden turistlerin kalabileceği belli başlı bölgelerle ilgili biraz bilgi verip birkaç Dubai otel tavsiyesi verelim.

Dubai'nin ortasında şehri iki yakaya ayıran ve Khor Dubai diye anılan bir su yolu var. Khor Dubai nasıl Boğaz İstanbul'u Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası diye iki bölgeye ayırıyorsa o şekilde Dubai'yi Deira ve Bur Dubai olarak anılan iki yakaya ayırıyor. Deira ve Bur Dubai Dubai'nin şehir merkezi ama son on yıldaki gelişme sonucu şehir merkezi güneyde Dubai Marina ve kuzeyde Sharjah kentinin olduğu daha güney bir alana kaymış vaziyette. Bu yeni şehir merkezi dünyanın şimdilik en yüksek gökdeleni Burj Khalifa ve dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall'ı barındırıyor.

Deira

Dubai Creek'in doğu yakasında Dubai'nin eski finans merkezi. Eski derken son birkaç yıla kadar burası Dubai finans merkezi idi ama bu statüsünü hızla güneydeki yeni şehir merkezine kaptırıyor. Dubai'nin meşhur açık hava pazarları (souq) ve Dubai'nin en popüler alışveriş merkezi Deira City Centre burada. Deira ahalisi daha çok Dubai'de çalışmaya gelen Asya'lılardan oluşuyor ya da en azından öyle görünüyor.

Bur Dubai

Bur Dubai, Khor Dubai'nin batı yakası. Daha modern olarak bilinen bu bölge aynı zamanda turistlerin kalmasına daha uygun (her ne kadar Deira tarafına en azından Deira City Centre için geçecek olsanız bile). Bur Dubai ve Jumeriah Plajı daha çok batılıların tercih ettiği yaşama alanları.

Bur Dubai genel olarak daha turistik ve Deira daha çok ticari bir bölge olarak bilinir.

Dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Khalifa. Eteklerinde dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall var.

Jumeirah Plajı

Khor Dubai'nin batısından başlayan ve resort otelleri, plaj klüpleri ve Batılı expat ahalinin yaşadığı zengin mahalleleri ile ünlü bu bölge aynı zamanda yedi yıldızlı süpersonik Burj Al Arab otelini de barındırıyor. Bu otel oldukça pahalı (gecesi 1800 USD ve üzeri). Kıyıdan açıklarda Palm Jumeirah ve World Residential Development var. Arap Kalesi şeklinde inşaa edilmiş The Madinat Jumeirah resort ve Wadi Waterpark da bu bölgede.

Dubai Jumeirah bölgesindeki otellerle ilgili daha detaylı bir listeyi ve fiyat karşılaştırmalarını Dubai Jumeirah Otelleri sayfasında bulabilirsiniz.

Sheikh Zayed Road

Karama ve Bur Dubai'nin batısından başlayıp neredeyse tüm Dubai'yi kateden çok şeritli Sheikh Zayed Road gökdelen otelleri ve evleri ile ama en çok da dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burj Khalifa ve dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan Dubai Mall ile meşhur. Alışveriş için Dubai Mall ve gece hayatı için oteller gidilmesi gereken yerler. Caddenin güneyinde ise lüks otellerle dolu Dubai Marina ve Mall of the Emirates ve Ibn Buttuta alışveriş merkezleri mevcut.
sehriarslan.blogspot.com.tr
 
Üst Alt