• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Duanın İşe Yaramadığının İspatı

Okunuyor :
Duanın İşe Yaramadığının İspatı

bziya

Kıdemli
Üye
DÜNYA - DUÂNIN TEDAVİ EDİCİ GÜCÜ

Amerikalı bilim adamları; hastanın, bir başkasının kendisi için duâ ettiğini bilmesi hâlinde tedavisinin hızlandığını gördü...

Duânın gücünü araştıran ABD’li bilim adamları, huzurun kaynağı olan inanç ve ibâdetin insan sağlığı için de çok önemli olduğunu bilimsel olarak ortaya koydu.

2000 yılından bu yana duâ ve ibadet üzerine yapılan 6 bin araştırmayı inceleyen Amerikan Time dergisi, Batılı bilim dünyasının yavaş yavaş duânın gücü konusunda ikna olmaya başladığını yazdı. Derginin kapağına taşıdığı bilimsel araştırmaya göre; hastanın, bir başkasının kendisi için duâ ettiğini bilmesi, tedavisini hızlandırıyor. Birilerinin kendisi için duâ ettiğinden habersiz olan kişilerde ise bu etki görülmüyor. Uzmanlar bunu “placebo” etkisine benzetiyor. Yani, ağrı kesici diye verilen şeker haplarının bir hastanın ağrılarını geçirmesi gibi, bir kişinin kendileri için duâ ettiğini bilen hastalarda bunun “kendilerini iyileştireceği” düşüncesini meydana getirdiği ve psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmelerini sağladığı düşünülüyor. Pittsburg Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre de düzenli olarak ibâdet edenlerin ömrü uzuyor.

Kaynak : Türkiye Gazetesi Dış Haberler Servisi
 
Üst Alt