• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Duanın İşe Yaramadığının İspatı

Okunuyor :
Duanın İşe Yaramadığının İspatı

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Duanın İşe Yaramadığının İspatı

İşe yaramamak bir yana, dualar ters tepti! 2005 yılında yapılan bir araştırmada, bypass ameliyatı olan hastalar 3 gruba ayrıldı ve ameliyat sonrası komplikasyonlar incelendi.

6 hastanede 1802 hasta üzerinde yapılan deneyde hastaların bir kısmına 'hızla sağlıklarına kavuşmaları ve hiç komplikasyon yaşamamaları' için dua edildi.

Aslında bu araştırmacılar arasında bilinen ve eski bir konu.
Bir taraf duaların hastalıklara karşı etkili olduğunu ve anlaşılamayan gizemli bir mekanizmanın mevcut olduğunu savunuyor.
Şüpheciler ise bunu kabul etmedikleri gibi yapılacak araştırmanın da para ve zaman kaybı olduğunu iddia ediyorlar.

Her yıl dünya genelinde bir milyona yakın kişi koroner arter by-pass ameliyatı geçiriyor.
Gelişmiş tekniklere rağmen, hastaların önemli bir bölümü ameliyat sonrası ilk 30 gün içinde en az bir defa komplikasyon (tıbbi aksilik, yan etki, hastalık) yaşıyor.
Pek çok hastanın ameliyat sonrası bu stresli dönemde sağlığa kavuşmak için kendi kendine ya da ailesiyle beraber dua ettiği biliniyor.

2.4 milyon dolar harcanan araştırmada da Amerikalı araştırmacılar rastgele seçilen hastalar üzerinde bu deneyi gerçekleştirdiler.
Ameliyattan bir önceki gece başlamak üzere 14 gün boyunca bazı hastalara dua edildi ve hastaların iyileşme süreçleri incelendi.

Yapılan araştırmada hastalar 3 gruba ayrıldı.

1) 604 Kişi için dua edildi, ancak kendilerine dua edilip/edilmediği belirtilmedi. 315 kişide komplikasyon ortaya çıktı. (%52)

2) 597 Kişi için dua edilmedi, ancak kendilerine dua edilip/edilmediği belirtilmedi. 304 kişide komplikasyon ortaya çıktı. (%51)

3) 601 Kişi için dua edildi, ayrıca kendileri için dua edildiği de açıkça belirtildi. 352 kişide komplikasyon ortaya çıktı. (%58)

Sonuçlara bakıldığında görüldü ki, koroner arter by-pass ameliyatı sonrasında sıkıntısız iyileşme sürecine edilen duaların bir etkisi olmadı.
Hatta dua edildiğinin bilinmesi de komplikasyon riskini arttırdı.
agnostik.org
 

el-Aciz

Tecrübeli
Üye
Kisi yada kisilerin yapacagi her duanin olacagi noktasinda birileri bu kisiye yada kisilere garintimi vermis...?

Sayet birileri cikip bu garentiyi vermis ise bence cikmayan duayi ondan sorsun...:prv:
 

ümmi

Kıdemli
Üye
kaynağını seveyim efenim.
benzer bir araştırma haberinide duanın iyileşmeye tesirli olduğu konusunda okumuştum.En yüksek iyileşme,oranı dua edilen ve bunu bilenlerde,sonraki iyileşme oranı bilmeyenlerde oluyordu.Dua edilmeyen grup en düşük iyileşme gösteriyordu.: :)

seçimler öncesindede anket şirketleri çıkıp falanca parti nal toplıcak der ama bakarız ki iktidar olurlar.her habere inansaydıııık ooooooo.

bendenizi sorarsanız hayatımda yüzlerce tecrübemle sabittir ki,Allah duaları kabul eder..

Abdul hakim arvasiye derler ki,
"hani müslümanlara Allahın vaadi ne zaman?""
siz bana müslümanı gösterin bende Allahın vadini "der.
yani efenim dua vaaar dua var .dua etmek kalpten olur,içten olur.öle Allahı denemek için uyduruktan dua olmaz efenim.
 

Mustad'af

Tecrübeli
Üye
kendi hezeyanlarını bilim kılıfıyla ortaya dökmenin sosyalistçesi,sanırım ateizm propagandası demek oluyor!
Allah kavramını literatürlerinden silenlerin,duadan bir şey beklemeleri zaten anormaldir.
Dua çağrıdır,
Yegane güç kaynağına ilticadır.
Deveyi sağlam kazığa bağlayıp,sonucunu Yüce yaratıcıya havale etmektir.
Hem dualar karşılık bulur bir şekilde,
Birileri onu görmekten aciz kalmışsa suç ne duanın ne icabet edenin,
Görmemekte ısrar eden gözlerindir.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Aşağıdaki alıntıya iyi bakın.
Alimlerimizden birisi duanın hiç bir şeyi değiştiremeyeceğini ne güzel de anlatmış, hem de tüm ayrıntılarıyla...
Tüm Olaylar "Levh-i Mahfuz" İsimli Kitapta Kayıtlıdır.
Allah, bizim için geçmiş ve gelecek olan tüm olay ve varlıkları, tek bir anda yaratmıştır.
Kuran'da, tüm insanların ve varlıkların kaderlerinin Rabbimizin katında, Levh-i Mahfuz'da yani "Ana Kitap"ta saklandığı şöyle bildirilmektedir:
"Gökte ve yerde gizli olan hiçbir şey yoktur ki, apaçık olan bir kitapta (Levh-i Mahfuz'da) olmasın." (Neml Suresi, 75)

Geçmiş ve geleceğin gerçekte Allah Katında yaratılmış ve yaşanmış olarak saklı ve hazır olaylar olmaları bize çok önemli bir gerçeği gösterir:
Her insan kayıtsız ve şartsız kaderine teslim olmuştur.
İnsan nasıl geçmişini değiştiremezse, geleceğini de değiştiremez.
Çünkü geçmişi gibi geleceği de yaşanmıştır; geleceğindeki tüm olaylar, ne zaman, nerede, ne yemek yiyeceği, kiminle ne konuşacağı,
ne kadar para kazanacağı, hangi hastalıklara yakalanacağı, nihayetinde ne zaman, nasıl, nerede öleceği hepsi bellidir ve bunları değiştiremez.

Çünkü bunlar zaten Allah Katında, Allah'ın hafızasında yaşanmış olarak bulunmaktadır. Sadece bunların bilgisi henüz kendi hafızasında değildir.

Dolayısıyla başlarına gelen olaylara üzülenler, sinirlenenler, geleceği için kaygılananlar, hırslananlar aslında kendilerini boş yere yormaktadırlar.
Çünkü, nasıl olacağından kaygı ve korku duydukları gelecekleri, zaten yaşanmıştır.

Ve ne yaparlarsa yapsınlar bunları değiştirme imkanları bulunmamaktadır.
 

Kara Kalpaklı

Amatör
Üye
Sosyalist kardesim Lütfen oku ;
"Allah gelecegi ve gecmisi bilir böle olmasaydı bizden farkı olurmuydu Onun icin o yaratıcı gecmisi gelecegi herseyi biliyordu Cunku onda zaman kavramı diye birsey yoktu Zaman kavramı sadece bizim icin var sosyalist ..Günes bize doguyor ve batıyor Zaman bizim icin vaR !...
Allah c.c aslında insanlari da yaratmadan " Cunku ben sizi yaratsam hanginizin ne amel isleyecegini biliyordum diyebilir" ve İnsanlari Cezalandırabilir yada mukafatlandırabilirdi. Ama insan o zaman yarabbi belki senin razı olcagin sekilde yasabilirdik diyecekti"
Bunu demesin diye Allah c.c insanlari yarattı ..Yani sizin Kader dediginiz aslında insanın dunyada basına gelcek bela ve musibetlerdi ...Allah Gelecegi bildigi icin senin ne Amel isleyecegini Bildigi icin hersey Levh-i Mahfuz'da yazılıdr demistir

Dua Konusunda Dua Edene bakmak gereklidir Ve Bak Hic bir dua geri cevrilmezmis Belki Ettigin dualar yıllar sonra kabul edilmis sekilde karsina cıkacak Ama farkına varmayacaksın İnce Düsünürsen belki ....

İnsallah Faydali olabilmisimdir Sosyalist kardes ....
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
sayın sosyalist öncelikle hristiyan dünyasında yapılan bir araştırmadır bu ve doğal olarak teslis inancına göre dua edilmiştir bu mevzuda kabulü ibadet mahiyeti taşımadığından göreceli bir durum haline gelir.

gelelim dua nın niçin yapıldığına. Güneş tutulmasında hüsuf-küsuf namazı kılınır kimileri bilir ki güneş tutulmasıyla bu ibadetin vakti gelmiştir yapılması gerekir.kimileride anlar ki güneş tutulmasını sonlandırmak için müslümanlar namaz kılıyor oysaki kılınan namaz vakti giren bir ibadetin eda edilmesinden ibarettir güneşin tutulmasını sonlandırmak için değil.

dolayısıyla başımıza bir şer geldiğinde dua etmenin vakti gelmiştir kimileri eder vakit zayi olmaz kimileride isyan eder veya hiç bir şey yapmaz isyan edenler ve hiçbirşey yapmayanlar hiç bir şey elde etmediği gibi psikolojikmende bir yalnızlık ve bunalım içine girebilirler dua edenler ise bilirler ki kendilerini gören bilen dua etmesini isteyen biri var ve ona yönelerek vakti giren ibadetlerini eda ederler.yoksa dua bir kötülüğü yada bir doğa olayını sonlandırmak için değildir sonlandırmak allah ın işidir ve o nun işine karışılmaz.
 

nefisetülilm

2.imza yarışma birincisi
Üye
İmam-ı Gazali hazretleri; “Kaza-i mu’allak, Levh-i mahfuzda yazılıdır. Eğer o kimse, iyi amel yapıp, duası kabul olursa, o kaza değişir” buyuruyor. Hadis-i şerifte de; (Kader, tedbir ile, sakınmakla değişmez. Fakat kabul olan dua, o bela gelirken korur) buyurulmaktadır.

Duanın belayı defetmesi de, kaza ve kaderdendir.
Kalkan, oka siper olduğu gibi,
su, yerden otun yetişmesine,
havanın oksijen gazı,
canlının hücrelerindeki gıda maddelerini yakıp hararet meydana gelmesine sebep olduğu gibi,
dua da, Allahü teâlânın merhametinin gelmesine sebeptir.
Hadis-i şerifte; (Kaza-i mu’allakı, hiçbir şey değiştiremez. Yalnız dua değiştirir ve ömrü, yalnız, ihsan, iyilik arttırır) buyuruldu.

Bir kimseye takdir edilen bela, kaza-i mu’allak ise, yani o kimsenin dua etmesi de takdir edilmişse, dua eder, kabul olunca, belayı önler.
Ecel-i kazayı da, iyilik etmek geciktirir. Fakat, Ecel-i müsemma değişmez.
Ecel-i kaza, bir kimse, eğer iyi iş yapar, yahut sadaka verir, hac ederse ömrü altmış sene, bunları yapmazsa kırk sene diye takdir edilmesi gibidir.
Birinin üç gün ömrü kalmış iken akrabasını, Allah rızası için ziyaret etmesi ile, ömrü otuz seneye uzar. Otuz yıl ömrü olan kimse de, akrabasını terk ettiği için, ömrü üç güne iner.

Hazret-i Ömer yaralanınca, Ka’bül-ahbar hazretleri;

- Ömer radıyallahü anh daha yaşamak isteseydi, dua ederdi. Zira onun duası elbette kabul olurdu buyurunca, bunu işitenler şaşırıp;

- Nasıl böyle söylüyorsun, Allahü teâlâ mealen, (Ecel, bir an gecikmez ve vaktinden önce gelmez) buyurdu, dediklerinde;

- Evet, ecel hazır olduğu vakit gecikmez. Fakat, ecel hasıl olmadan önce, sadaka, dua ve amel-i salih ile, ömür uzar. Zira Fatır suresinde mealen; (Herkesin ömrü ve ömürlerin kısalması hep yazılıdır) buyurulmaktadır cevabını vermiştir.

Vaktiyle İsa aleyhisselam, eshabı ile bir yere giderken, çamaşır yıkayan bir adama rastlarlar ve selam verip yollarına devam ederler. Oradan biraz uzaklaşınca İsa aleyhisselam;

- Dönüşte bu adamın cenazesine hazır olun buyurur.

Daha sonra dönüşlerinde bakarlar ki, çamaşır yıkayan adam yaşıyor. Buna hayret eden İsa aleyhisselam, Cebrail aleyhisselama;

- Ya Cebrail! Bu adamın öleceği bana bildirilmişti. Halbuki yaşıyor. Sebebi nedir? diye sorar. Cebrail aleyhisselam;

- Ya İsa, o çamaşır yıkayıcısının çamaşırları arasında siyah bir yılan vardı. Onu sokup öldürmesi gerekiyordu. Fakat o adam bir sadaka verdi ve verdiği sadaka sebebi ile ömrü uzatıldı cevabını verir.

Daha sonra adamın çamaşırlarının içine baktıklarında, simsiyah ölü bir yılan görürler. Netice olarak, kabul olan dua ve sadaka, gelmekte olan belayı durdurur, gelmiş olanların gitmesine, ömrün de uzamasına sebep olur.
 

ajan

Tecrübeli
Üye
tamam herkes işe yarayan ve yaramayan dualarından örnek yazsın görelim o zaman ak koyunu kara koyunu :)
 
Üst Alt