Dua etmek yerine Totem yapmak

Euzü Billahimineşşeytanirracim Bismillah-ir Rahmanir Rahim

totem yapma dua et

evet bildiğiniz gibi son zamanlarda çok revaçta bu totem yapmak.

özelliklede futbol takımlarının taraftarları arasında çeşitli versiyonları var.evrene enetji göndermek,iki eli birleşik hale getirip baş parmakları kaldırmak sonrada kolları göğe kaldırmak,maça giderken hep aynı formayı giymek,sevgilisini öpmek,maçı izleme-mek,alakasız bir şekilde om denilen hindu dininin sembolünün kolyesinden takmak v.s. v.s v.s.

ee ne var bunda diyebilirsiniz.
bu hareketler takımlarını çok seven taraflar için takıma destek vermenin bir göstergesi olan masum,sevimli,güzel harekletler olarak görülebilir.ama acaba aslında totem nedir?

sözlüklerde totem :

1.İlkel toplumlarda topluluğun ondan türediği sanılan ve kutsal sayılan hayvan, ağaç, rüzgâr vb. herhangi bir doğal nesne, ongun.
2.Bir insan topluluğunun ya da tek bir kişinin gizemsel ve büyüsel duygularla bağlı bulunduğu hayvan, bitki, doğasal olay ya da cansız bir nesne. a. bk.totemcilik.

Totem'in her türlüsünün İSLAM litaratüründeki tam karşılığı "puttur".put denilince akla hemen sadece taştan,topraktan heykeller gelmemelidir..şirkin muhtevası çok ama çok geniştir.put HAZRETİ İSLAMA göre HAZRETİ ALLAH C.C'E ilahi sıfatlarında ortak koşulan her şey,her duygu veya düşünce,her nesne ve her harekettir..putla her hangi bir insanın herhangi bir iletişiminede dinen"şirk" denir .
şimdi diyeceksiniz yahu bizim totemle şirkin ne alakası var.müslüman olan bizler titiz olmak zorundayız HAZRETİ İSLAM bizim yaşantımızın her adımını düzenlemek üzrere HAZRETİ ALLAH C.C tarafından PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM'E vahyedilmiştir.asıl gayesi müslümanların dünya ve ahiret hayatlarını yaratan RABBİMİZİN C.C rızasına göre düzenlemektir.bu yüzden totem gibi başka dinlerin türevi alakasız şetlere bulaşmamalıdır bizim dinimiz HAZRETİ ALLAH C.C'E duayı emreder totemi değil.

totemin şirkle alakasının olup olmadığını anlamak için önce şirkin muhtevasını iyi bilmek ve mantığını kavramak gerekir.

şirkin ve putlaştırmanın ana hatları ve çeşitleri İSLAM alimlerine göre şöyledir:

çeşitler.
1.Büyük Şirk çeşitleri İtaâtta Şirk Duâda Şirk Niyet ve Gâyede Şirk Sevmede Şirk Hulûl Şirki Tasarrufta ŞirkKorkudaŞirk Tevekkülde Şirk
2. Küçük Şirk: Kavlî Şirk Fiilî Şirk Kalbî Şirk Gizli Şirk

bazı şirk hareketleri sadece bir çeşit şirki ilgilendirirken totem denilen şey bir çok yönden şirkle alakalıdır yapanıda şirke batırır.

yukarıda gördüğünüz üzere şirkin Duâda,Niyet ve Gâyede,Sevmede ve Fiilî Şirk olmak üzere değişik çeşitleri vardır.totem olayı ve futbol takımlarına aşırı derecee düşkünlük bu saydığımız çeşitten şirklerin hepsini içeren bir şeydir.

örneğin totemin duadaki şirkle nasıl bir alakasının olabileceğini anlatmaya çalışalım:

Dua:Talep etme isteme anl***** gelir.

bir arkadaşınızdan borç para istemeyle,küçük kardeşinizden bir bardak su istemeyle karıştırılmamalıdır bu isteme ve talep etme durumu.

Dua her şeye etki edebilme gücü elinde bulunan,birşeyin gidişatına istediği gibi yön verebilme veya değiştirme gücüne sahip olan,herşeye gücü yeten bir İlahtan veya benzeri bir inanç nesnesinden ihsan,lutuf ve bahşetme dileme durumudur. dua DİNİMİZ İSLAMA göre HAZRETİ ALLAH C.C'TEN başkasına asla edilemez edilirse şirktir.

Fiilî Şirk
Bazı şeyleri uğurlu yahut uğursuz saymak gibi inanışlardır. Bazı hayvanları, kuşları veya günleri uğursuz saymak; uğursuz
olduğu inancıyla bazı şeyleri terk etmek, kahinlere gitmek onları tasdik etmek, kayıp şeyleri bulmak üzere onlardan yardım
istemek, fal bakmak veya baktırmak, niyet çekmek, türbelere para atmak, ip bağlamak (itîkad edilmemesi koşuluyla!)
böyledir.

...Sizin uğursuzluğunuz sizinle beraberdir... (Yâsîn, 36/19),
Rasûlullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, Uğura inanmak şirktir buyurmuştur.

totem yapmaktaki niyetiniz yaptığınız totemin takımınıza şans getirmesi onu galibiyete götürmesidir.maçın gidişatına etki etmesidir.yaptığınız totemden veya benzeri harketlerden bunu ummakta ve beklemektesinizdir.bu dinen bir duadır,taleptir,istemedir .oysaki aslında o totemin böyle bir şeyi gerçekleştirme gücü asla bulunmamaktadır..bu kendi kendini kandırmaktır.keşke sadece kendi kendini kandırmakla sınırlı kalsa.konu boyunca anlatmaya çalıştığımız gibi bu harketlerin hepsi şirktir ve şirk en büyük günahtır.:

HAZRETİ ALLAH C.C şöyle buyuruyor:

Bismillah
"Ey günâhta haddi aşanlar, Allahın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah, bütün günâhları affeder. O, gafûrurrahîmdir, affı, merhameti çoktur." (Zümer 53)

ama şirk mevzu bahis olunca şöyle buyuruyor:

Bismillah
Doğrusu Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez. Ondan başkasını (diğer günahları) ise, dilediği kimseler için bağışlar ve mağfiret buyurur. Her kim Allah'a şirk koşarsa gerçekten pek büyük bir günah ile iftira etmiş olur.
Nisa Suresi 48 ayet.

yaptığınız totemle belki siz çok sevdiğiniz takımınızı zafere taşımış,en sevdiğiniz forvete goller attırmış gibi hissedebilirsiniz.oysa asıl golü siz kendi kalenize atmışsınızdır malesef.

peki bu yapılan günah hiçbirşekilde affedilmetecekmidir bir keffareti yokmudur?cehennem kesinmidir? =

bu totem yapma,evrene enerji gönderme,sürekli aynı formayı giyme,bir şeye etki edeceğine inanarak şans,uğur,şifa getireceğine inanarak om koltekeri takmak v.s v.s v.s ile ilgili girdiğiniz şirk günahının tek keffareti bilmemektir.bu harekleri bilmeden yapmadır...çünkü bir müslüman böyle bir hareketin HAZRETİ ALLAH C.C katında böyle büyük bir günah olduğunu bilseydi kesinlikle bunu yapmasına imkan yoktu.islam alimleri bilinmeden yapılan suçların HAZRETİ ALLAH C.C'ÜN affedeceğinin umulduğunu fakat günah işlediğinin farkına varıldığında hemen istiğfar ve tevbe yani "estağfirULLAH tevbe "kelimesinin mümkün olduğunca çok ve kalpten gelen bir şekilde tekrarlanması gerektiğini bize bildirmektedirler.

dediğimiz gibi bu anlattığımız olay müslüman kardeşlerimizin bilmeden yaptıkları birşeydir.onlar başka bir ilah veya ilah benzeri güce sahip şans getirici,olağanüstü etki edici bir şeyden medet ummanın şirk olduğunu bilerek bu işi yapmamışlardır. öyle ise burada şirk suçundan çok dinini öğrenmemek suçunun olduğu umulur ALLAHU ALEM (ALLAH en doğrusunu bilir).buda çok çirkin bir durumdur ama şirke göre daha telafi edilebilir bağışlanabilir bir günahtır.fakat bütün kötülüklerin başı bir müslümanın dinine olan vurdumduymazlığıdır.bu boşvermişlik bir müslümanı böyle telafisi çok zor olan işlere bulaştırabilir .evet bilmemek bir özürdür,hatadır ama öğrenmemek bir suçtur,kabahattir..HAZRETİ ALLAH C.C neden öğrenmedin de neden böyle işlere bulaştın diyede sorabilir..

Hazreti ALLAH C.C böyle bilmeden işlenen öğrenildikten,bilindikten sonrada vazgeçilen kötü işler için şöyle buyuruyor:

Bismillah
Ve onlar çirkin bir günah işledikleri, yahut nefislerine zulmettikleri zaman Allah'ı hatırlayarak hemen günahlarının bağışlanmasını dilerler. Allah'tan başka günahları kim bağışlayabilir? Bir de onlar, bile bile, işledikleri (günah) üzerinde ısrar etmezler.
ALİ İMRAN suresi 135.ayet
Bismillah
(Şöyle ki: ) Allah'dan başkasına kulluk etmeyin. Ben size O'nun tarafından müjde vermek ve uyarmak için gönderilmiş gerçek bir peygamberim.
Ve Rabbinizin mağfiretini isteyin, sonra ona tevbe edin ki sizi, belli bir süreye kadar güzel güzel yaşatsın. Ve her fazilet sahibine layık olduğu ihsanı versin. Eğer yüz çevirirseniz, ben sizin için büyük bir günün azabından korkarım.
HUD Suresi 2. 3. ayetler
 
Üst Alt