Dua ederken ellerin şekli nasıl olmalı?

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Allah Rasulü (sav) hayat-ı seniyeleri içinde dua esnasında ellerini farklı farklı şekillerde tutmuştur. Mesela; Bedir'de ellerini koltuk altları gözükecek derecede kaldırmış, gece yatarken döşekte ellerini birleştirmiş, namazların arkasında yaptığı dualarda omuz aralığı ölçüsünde ellerinin aralarını açmış, yağmur duası ya da bela ve musibetlerin def'i için yaptığı dualarda da avuç içlerini aşağıya doğru çevirmiştir.

Dua esnasında ellerin alacağı şeklin hükmü ne farz, ne vacib ne de müstehaptır. Fukaha buna âdab hükmünü vermiş ve hadis kitaplarında da bu mesele âdâb bölümünde yer almıştır. Bu sebeple kim ne şekilde ve nasıl dua ederse etsin ya da bunlardan sadece bir tanesini benimsesin, netice itibariyle Allah Rasulünün sünnetine ittiba etmektedir. Onun için bunların hepsini saygı ile karşılamalıdır. Dinin aslına rücu etmeyen böyle bir meseleyi vesile yaparak Müslümanlar birbirleri ile kavga etmemelidir.
alıntı

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
yorum yok..............

Son düzenleme:
cok ilginc bir yorum... oysa takva önce gelir onu beceremeyen fetva ile amel etmesi mazur görünür...

waaayy ...aladin kardeşim...aynı evin lambaları farklı renk vermemeli..derim....

yani bir doğru vardır..iki doğru veya az doğru ..çok doğru... diye bir kavramda bulunmaz....

gelelim öncelik sıralamasına...neyse gelmeyelim.....ama sen tekrar bir düşün istersen...

şeriatmi..öncelikli...tarikatmi...öncelikli.....

daha güzel yarınlara...

E

Eftelya

Ziyaretci
waaayy ...aladin kardeşim...aynı evin lambaları farklı renk vermemeli..derim....
yani bir doğru vardır..iki doğru veya az doğru ..çok doğru... diye bir kavramda bulunmaz....
gelelim öncelik sıralamasına...neyse gelmeyelim.....ama sen tekrar bir düşün istersen...
daha güzel yarınlara...
Ne benim anladığım manada ŞERİAT ne de TARİKAT
Kalp güzelliği önemli
Bence...
Kimin duasının Allah katında makbul olacağı,kabul göreceği hiç belli olmaz:freakedout:

Ne benim anladığım manada ŞERİAT ne de TARİKAT
Kalp güzelliği önemli
Bence...
Kimin duasının Allah katında makbul olacağı,kabul göreceği hiç belli olmaz:freakedout:
ömrün gibi kalbinde güzel olsun.......
dualarımızın kabul olması dileğim ile....
bayramda banada dua et...sevgili eftelya.....

E

Eftelya

Ziyaretci
ömrün gibi kalbinde güzel olsun.......
dualarımızın kabul olması dileğim ile....
bayramda banada dua et...sevgili eftelya.....
Ben iyi kötü kimseyi ayırmam sevgili atmaca
Bütün insanlık için hep dualarım
İnşallah Allah katında da kabul görür...
Hepimizin duaları
İçten gelerek ve inanarak yaptığım hiçbir duamı geri çevirmemiştir yarabbım
Bundan sonra da böyle olur umarım..
İyi bayramlar

Dua ederken ellerin şeklini düşünceğimize acaba doğrumu tutuyorum falan yerine o an içtenliğimiz,kalbimizin temizliği,niyetimiz,ne istediğimizin farkında olmamız daha önemlidir bence.

daha güzel yarınlara...

kardesim ayni evde ayri odalar odalarin büyüklügüne görede kücüklü büyüklü ampuller vardir buda ani evde ayri renkte isiklar verebilir...

gelelim diger sorunuza, takva denilince ille tarikat akla gelmez amam tarikatla takva sistemlesmistir..
seriatsiz tarikat seytan isidir... tarikatsiz seriatta cevizsiz fistiksiz baklava gibidir...

ancak ellerin tutumuyla seriat tarikat meselesine nerden gelindi anliyamadim...

Üst Alt