• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Drone kaydı nasıl yapılır?

Okunuyor :
Drone kaydı nasıl yapılır?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Drone kaydı nasıl yapılır?,İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi,Drone Kayıt Nasıl Yapılır?

Sayısı her geçen gün artan drone yani insansız hava araçları için, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) yayımladığı talimatla Türkiye kullanıcıları için kayıt zorunluluğu 2016 yılında resmen başladı.Azami kalkış ağırlığı 25 kilogramın üstünde yer alan İnsansız Hava Aracı ve Drone'lar için kayıt ve tescil işlemi gerekirken, 25 kilogramın altında ise sadece kayıt yeterli oluyor. Peki Resmi olarak, Drone kaydı nasıl yapılır?

İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi için hizmete açtığı internet sitesi olan İnsansız Hava Aracı
Kayıt Sistemi
adresine girip, sayfada açılan ekranda istenen Kayıt Ol butonuna tıklayıp ve Ad Soyad, e-posta adresi gibi gerekli bilgileri doldurarak hesabımızı oluşturuyoruz.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra, e-posta adresimize gelen doğrulama linkine tıklayıp hesabımızı aktif hale getiriyoruz. Ekranda, Hesabım başlığında yer alanKişisel Bilgilerim bölümüne, TC Kimlik No, telefon numarası, ikametgah bilgileri, adli sicil kaydı ile muvafakat belgesi bilgilerinizi girin ve fotoğrafınızı ekleyin. Bunları girmeden cihaz kaydı yapamıyorsunuz.

Kişisel bilgilerinizi ve belgelerinizi sisteme girdikten sonra İHA Kayıt Sistemi, bilgilerinizi onayladıktan sonra sertifika ve drone araç bilgilerinizi ve 3 farklı fotoğrafını sisteme ekliyorsunuz. Kayıt işleminin ardından girilen bilgiler uzmanlar tarafından incelenip, uygun bulunması halinde bir plaka tahsis ediliyor.

İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi Kimlere zorunlu?
Eğer Drone ticari amaçla kullanılıyorsa, tüm Drone'lar için zorunlu. Eğer drone'unuzu hobi amaçlı kullanıyorsanız, cihazınızın azami kalkış ağırlığı 4 kilogramın altındaysa, kayıt yaptırmanız gerekmiyor.
 
Üst Alt