Driver, sürücü arama derdine son

İşletim sistemini bir defa kurduktan sonra pek çok sürücü yükleriz, işletim sistemini yüklemek için geçen süre kadar bilgisayarı hazır konuma getirmek için süre harcarız, tabi bu süreye kaybolan sürücü cd’lerinin tozlanmış yerlerde dahi aranmasına kadar geçen süreyide ekleyebiliriz. Bir şekilde tüm sürücüleri bilgisayarımıza göre ayarladıktan sonra bunları bilgisayarda bir yerde yedekleyebiliriz ya da benim bilgisayarım bir daha hata vermez format atmam şeklinde düşünerek önemsemeyiz

DriverMax adlı bu yazılım sayesinde eğer bir defa tüm sürücülerinizin tam ve çalışır olarak bulunduğu windows kurmuşsanız sonraki windows kurulumlarınızda donanımlarınız için gerekli sürücüleriniz için ne o site senin bu site benim aramaya ne de kendiniz yedeklemeye gerek duymayacaksınız. DriverMax yazılımı sayesinde o an işletim sisteminizde bulunan tüm sürücülerin ya da isteğiniz doğrultusunda birkaç sürücünün yedeğini alabilecek ve bu yedek aracılığı ile daha sonrayüklemek istediklerinizi birkaç adımda yükleyebileceksiniz. Resimlerle birlikte yazılımı size tanıtmak istiyorum, bizi bir hayli yükten kurtaracak gibi görünüyor

Öncelikle yazılımı bu adresten indirelim. Yazılım kurulduğu zaman sizden key isteyecek, merak etmeyin paralı bir yazılım değil ve istediği keyi ücretsiz olarak sitesinden edinebilirsiniz, sadece formalite icabı, kullanıcı profili çıkarmak için yaptıklarını düşünüyorum.
Yazılımı kurma aşamamızda aşağıdaki resimde gördüğünüz bir uyarı ile karşılaşacağız, bu uyarıda DriverMax’ın sürücüler için sistemimizi tarayacağı ve bu nedenle yazılımın 2-3 dakika kadar donuk kalacağı konusunda bilgiler var ve bir sonraki ekranda bu tarama işlemini yaptığını göreceksiniz

Bu işlemler yapıldıktan sonra programı çalıştırdığınızda aşağıdaki resimde gördüğünüz ana ekran ile karşılaşırsınız. Bu ekranda bazı seçenekler bulunmaktadır. Temel iki seçenek driverları içeri aktarmak ya da dışarı aktararak yedeklemek isteyip istemediğinizle ilgilidir. Bu anlatımda nasıl dışarı aktardığınızdan bahsedeceğim için resimde dışarı aktarmaya diğer bir ifadeyle yedeklemeye yarayan Export Drivers bölümünü özellikle belirttim.

Bu düğmeye bastığınızda yine sürücülerin listelendiğini gösteren bir ekrana geçecek ve bir süre bu listelenme işlemini (ilkinden daha kısa olacak) bekleyeceksiniz. Daha sonra göreceğiniz yedekleme ekranında yedeklemek istediğiniz sürücüleri başlarındaki kutucuğa tık koyarak seçebilirsiniz. Ayrıca yine aşağıdaki resimde gösterildiği üzere sağ alt köşede bulunan açılır menüden daha özel kısımlar seçerek seçiminizi daraltabilirsiniz ben taşınabilir aygıtları seçtim. Böylece 1 adet sürücü listeledi. İsterseniz ekran kartı ses kartı sürücülerini de yedekleyebilirsiniz.

Yedeklemek istediğiniz sürücüleri seçip next düğmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yedekleyeceğiniz sürücü dosyalarını hangi dizine ve sıkıştırılmış formatta mı yoksa normal formatta mı kaydedeceğinizi soracak. Dilerseniz bu dizini işletim sisteminizden başka bölüme (D: ya da E:) kaydedin. Ve bu belgelerin içeriğine dokunmayın, daha sonra bu sürücüleri tekrar DriverMax aracılığı ile yükleyeceksiniz, bir sorun çıkmasın.

Evet yedekleme işlemleriniz tamamlandı peki işletim sisteminizi yenilediğinizde bu sürücüleri nasıl geri yükleyeceksiniz, öncelikle bu yazılımı yükleyecek ve yine yazılımın ana penceresinde “Import Drivers” seçeneği seçip programın size gösterdiği şekilde ilerleyerek sürücülerinizi geri yükleyebileceksiniz.
Driver ya da sürücü yüklemek hiç bu kadar kolay olmamıştı dedirten bir yazılım.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt