• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Dosya - Dizin Paylaşımı

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Pardus üzerindeki herhangi bir dosya veya dizin, ağa bağlı diğer makinelerden erişim sağlamak üzere paylaşıma açılabilir. Linux üzerindeki dosyaların Windows kullanıcıları tarafından paylaşılabilmesi için ayrıca Samba adı verilen servisin ayarlanmasına ve gerekli dizinlerin paylaşıma açılmasına ihtiyaç vardır. Dosya ve dizinlerin ağda paylaşıma açılmasından önce Samba servisinin başlatılması gerekir. Bunun için Pardus ana menüsünden TASMA→Sistem Seçenekleri→Servis Yöneticisi programını çalıştırmalısınız.

9jm6hv.jpg

Şekil‘deki pencerede “SMB Ağ Paylaşımı” listeden bulunarak çalıştırılır.
Ardından paylaştırılmak istenen dosya veya dizine sağ tıklanarak karşınıza gelen menünün en altındaki “Paylaştır” seçeneği seçilir. Eğer bilgisayar her açıldığında bu işlemi yapmak istemiyorsanız, “Açılışta çalıştır” seçeneğini seçebilirsiniz.

hsmko1.jpg

Şekil’deki Paylaştır penceresinde, “Paylaştırılmış” seçeneği seçilerek işlem
tamamlanır. İleri düzeyde ayarlamalar gerçekleştirmek için sistem yöneticisi (root) hesabı ile Dosya Paylaşımını Yapılandır... düğmesi tıklanarak, sistem yöneticisi parolasıyla, Şekil’deki pencerede ayarlar gerçekleştirilebilir.

33.jpg

Eğer dosya ve dizinlere basit paylaşım verilirse, kullanıcıların kendi başlangıç dizinlerini sistem yöneticisi (root) parolasına gereksinim duymadan paylaştırmaları sağlanır. Gelişmiş paylaşım seçeneğinde ise yalnızca izin verilen kullanıcılar tarafından belirli paylaşımlar gerçekleştirilebilir. Hangi kullanıcıların paylaştırma hakkına sahip olduğunu belirlemek için “İzin Verilmiş Kullanıcılar” düğmesine tıklanır. Açılan pencerede kullanıcı ya da grup ismi belirlemek mümkündür. Dosya ve dizin izinleri de erişim açısından önemlidir. Bu nedenle, “İzinler” sekmesine geçilerek buradaki izinlerin diğerleri için görünür veya değiştirilebilir hale getirildiğinden emin olmalısınız.

44.jpg

Burada açıklanan işlemler, basit bir ağ paylaşımı için yeterlidir. Daha ileri düzey seçenekler, TASMA→İnternet ve Yerel Ağ→Samba seçeneği seçilerek gelen ekranda, sistem yöneticisi (root) parolasıyla ayarlanabilir.
 

Üst Alt