• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Döneri ucuza getirmek için bunlar yapılıyormuş

Okunuyor :
Döneri ucuza getirmek için bunlar yapılıyormuş

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Lüks lokantalarda 20 TL'ye kadar çıkan döner fiyatları kimi yerlerde 1 TL'ye kadar inebiliyor. Peki bu fiyat farklılığı neden kaynaklanıyor?

Konunun uzmanları, işin sırrının dönere katılan maddelerde saklı olduğunu söylüyor. Dönere katılan soya ve sakatat fiyatların da aşağı çekilmesini sağlıyor. Döneri ucuza satmak isteyen işletmeler genellikle soya kıyması da denilen yağı alınmış soya küspesini ete katarak döner satıyor. Soya küspesinin kilo maliyeti 50 kuruş ile 1 lira arasında değişirken, yarım kilogram soya kıyması sıcak suyun içinde beklediğinde 3 kilogram ağırlığına ulaşıyor
Ziya Şark Sofrası Satın Alma Sorumlusu Önder Tarım da daha farklı bir konuyu gündeme getiriyor ve dönerlere genellikle kilosu 1 liraya satılan deri, işkembe gibi sakatatların katıldığını belirtiyor. Pişmiş etin cinsinin anlaşılmasının zor olduğunu söyleyen Tarım, "Sakatatlar, baharatlarla tatlandırıldıktan sonra halka döner olarak satılıyor. Halk ne yediğine dikkat etmeli. Ucuz diyerek her ürünü tercih etmemeli.'' dedi.
Vay uyanıklar vayy:(
 

Gül@y

Kıdemli
Üye
Dışardan yemek yememek lazım işte böyle ne yediğimizi bilmeden kandırılırız.
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Hayvancilik sektorune destek verilmeli. Cobanlik gerekirse memur statusune sokulmali. Tarim sektoru desteklenmeli. Ciftciye cirosu dusuk mazleme uretiminde devlet prim odemeli. Amerikada suspanse ediliyor ciftciler. Yani sarimsak ureticek ise devlete sarimsak ureticem diyor ve alicisi devlet oluyor. Karpuzdan daha cok kazanacakken aradaki farki devlet oduyor. Boylece cinden sarimsak ithal edilmedigi gibi coplere atilacak kadar cok karpuz yetismiyor ziyan olmuyor.
 
Üst Alt