• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Domuz Gribinin foyası meydana çıktı

Okunuyor :
Domuz Gribinin foyası meydana çıktı

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Domuz Gribinin foyası meydana çıktı
ABD`de Nisan-Kasım 2009 arasında domuz gribi ölümlerini inceleyen Harvard Üniversitesi, virüs`le ilgili gerçeği ortaya çıkardı.

Bilim adamları, Panik abartıldı. Hastalığın çok tehlikeli olmadığı açık görüşünde.

Dünyada 2009 ilkbaharından itibaren büyük tartışmalara yol açan domuz gribi konusunda yapılan araştırmaların sonuncusu bilim dünyasındaki grip tartışmasını zirveye taşıdı.
Dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi ve İngiliz Medical Research Council tarafından yapılan araştırma domuz gribinin her yıl milyonlarca insanın yakalandığı mevsimsel gripten çok önemli farkı olmadığı, hatta virüsün öldürücü etkisinin mevsimsel gripten daha düşük olduğu belirlendi.
Bu yeni verileri gören bilim dünyası, Bu sonuçları öngörebilmiş olsaydık dünya genelinde aşılama kampanyaları düzenlenmesi gibi önlemler alınması söz konusu olmayacaktı yorumunu yaparken Amerikan ABC televizyonu da, Domuz gribi abartıldı mı? başlıklı haberiyle araştırmanın bilim adamları arasında yarattığı etkiyi inceledi.
tumgazeteler.com
Hadi gözünüz aydın ve geçmiş olsun
 

simqe

Kıdemli
Üye
İyiki toplum olarak yutmadık bu yalanı :freakedout:

bir uyanma var,sevindirici gelişme :))
 

simqe

Kıdemli
Üye
200 milyon aşı elde kaldı

Domuz gribinin endişe edilen şiddette bir salgına dönüşmemesi ve A/H1N1 virüsünün önlenmesine yönelik aşı kampanyalarının beklenen düzeyde ilgi görmemesi, Avrupa’daki kimi ülkeleri satın alınan aşıların elde kalması riskiyle karşı karşıya getirdi.

Fransa, Almanya ve Hollanda’nın kullanım süreleri bir yıl olan domuz gribi aşılarının bir bölümünü başka ülkelere satarak elden çıkarma uğraşında oldukları ifade ediliyor.

İtalyan gazetesi La Repubblica’da yayımlanan habere göre, domuz gribiyle mücadele çerçevesinde 675 milyon avro vererek 94 milyon doz aşı alan Fransa, bu aşıların 300 binini Katar’a, 9 milyonunu Dünya Sağlık Örgütüne sattı.

Mısır ile 2 milyon dozluk aşı satımında mutabakat sağlayan Fransa’nın Meksika, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ile de görüşmeleri sürdürdüğü belirtildi. Nüfusu 65 milyon civarında olan Fransa’nın, elindeki domuz gribi aşılarının 70 milyon dozunu bir an önce satarak eritmeyi hedeflediği kaydedildi.

Fransa Sağlık Bakanlığı nezdinde A/H1N1 virüsüyle mücadele amacıyla oluşturulan kriz ünitesinin sözcüsü Gerard Gachet, La Repubblica’daki demecinde, “Başlangıçta iki doz aşılama öngörülüyordu. Uzmanlar bir dozun yeterli olacağını belirttiklerinde biz aşıları almış durumdaydık. Bir başka sorun da, hükümet olarak yürüttüğümüz kampanyaya karşın şu ana dek sadece 4 milyon 600 bin kişi aşı yaptırdı” dedi.

Gachet, domuz gribi aşısının bir dozunun halihazırdaki fiyatının 6,25-10 avro arasında değişebildiğine işaretle, “Biz aşıları aldığımız fiyattan satmaya razıyız. Ama ortada bir rekabet söz konusu olduğu için tabii ki pazarlık payı da var” diye konuştu.

Müşteri arıyorlar

Yaklaşık 50 milyon doz aşı satın alan Almanya’nın da elindeki aşıların büyük bölümünü satışla eritmek için Kosova, Moğolistan ve Maldiv Adaları gibi ülkelerle görüştüğü belirtildi. Hollanda ise elindeki 34 milyon doz aşının 19 milyonunu satmak istiyor.

La Repubblica’daki habere göre, öngörülen şiddette bir salgın yaşanmaması, vatandaşların domuz gribi aşısına fazla ilgi göstermemelerinde önemli bir rol oynadı. Haberde, 24 milyon doz aşı satın alan İtalya’da henüz sadece 800 bin kişinin aşı yaptırdığına, İspanya’nın da satın aldığı 13 milyon doz aşının sadece çok küçük bir miktarını kullandığına işaret edildi.

Vatan
 

simqe

Kıdemli
Üye
Salgın etkisini kaybediyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribinin Türkiye’de giderek etkisini kaybettiğini söyledi.
Bakan Akdağ, TBMM’de ANKA’nın sorularını yanıtladı. Akdağ Türkiye’de domuz gribin giderek etkisini yitirdiğini önümüzdeki günlerde bu durumun daha da iyiye gideceğini belirtti.

Ancak salgının bir süre daha izleneceğini söyleyen Akdağ, Avrupa Konseyi Sağlık Birimi Başkanı Wolfgang Wodarg’ın domuz gribinin “sahte bir salgın” olduğu yönündeki açıklamasına da sert çıktı.Bakan Akdağ, “Bunu bir araştırsınlar bakalım, bu tür bilim adamları bu tür araştırmaları severler. Araştırsınlar bakalım var mıymış yok muymuş” dedi

Hayırdır inşallah..hani marta kadar salgın vardı?Neredeyse karantinaya giriyorduk..
Kriz teğet geçen ülkemizde,2 milyar dolarlık bu kayıbı nasıl açıklayacaklar çok merak ediyorum..Hala bilim adamlarına inanmıyor sayın bakan :))
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Hayırdır inşallah..hani marta kadar salgın vardı?Neredeyse karantinaya giriyorduk..
Kriz teğet geçen ülkemizde,2 milyar dolarlık bu kayıbı nasıl açıklayacaklar çok merak ediyorum..Hala bilim adamlarına inanmıyor sayın bakan :))
Aslında bakana da hak vermek lazım.
Dünya kapitalist ilaç firmalarının ve bundan nemalanan emperyalsit devletlerin daha çok kazanmak için uydurduğu
ve bu yalanlarına bazı sahte bilim adamlarını da alet ettiği gerçeği bakanımızı da sekteye uğratmıştır maalesef.
Bundan dolayıdır ki bakanımız, bir daha bu gibi hatalara düşmemek için tedbirli ve siyasetçi söylemiyle açıklamalar yapacaktır.
Ters köşeye yatmak kolay mı öyle..:freakedout:
 
Üst Alt