Domuz gribi ve domuz gribinden korunma yolları.

Domuz gribinin belirtileri nedir? Nasıl korunulur?

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ

-Yüksek ateş,
-Göz çukurlarında da hissedilen şiddetli baş ağrısı,
-Boğaz ağrısı,
-Öksürük,
-Genel vücut ağrısı,
-Halsizlik, bitkinlik, üşüme şeklinde...

Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishalin, ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölümün görülebildiğine vurgu yapıldı.

Ancak Türkiye'deki son vakada yüksek ateş görülmedi. Domuz gribine yakalanan çocuğun sadece burun akıntısı vardı.

DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

-En yaygın olarak solunum yoluyla bulaşıyor.
-Virüsü taşıyan kişi öksürüp hapşırırsa, 4 metreye kadar hiç temas etmeseniz bile size bulaşabiliyor.
-Havaya saçılan partiküller havada uzunca bir süre kalabiliyor ve bunların solunmasıyla solunum yoluyla kişiye geçiyor.

DOMUZ ETİ GÜVENLİ Mİ?
Domuz gribinin, usulüne uygun hazırlanan domuz eti veya diğer domuz ürünlerinin yenmesiyle bulaştığına ilişkin bulgunun olmadığı ve virüsün, 70 derece ısıtılınca öldüğü bildirildi.

DOMUZ GRİBİNDEN NASIL KORUNACAĞIZ?

ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAYIN

-Bunun dışında öksürük ve hapşırık sırasında mikrobun göz mukozasına yerleşerek de hastalık bulaşıyor.
-Eller, yakın temas çok önemli. Bu nedenle hasta kişilerin mutlaka izole edilmesi, toplu bulunulan yerlerden uzak durması, maske takması lazım. Mutlaka sık sık ellerin yıkanması gerekiyor.

ÖPÜŞMEYE ARA VERİN

-Öpüşmeye, tokalaşmaya biraz ara vermeliyiz. Hastalık bulaştırma bilinciyle, hastaların, öksüren kişilerin maske takması, öksürüp aksırırken mendil kullanmanın alışkanlık haline getirilmesi lazım.

DOMUZ GRİBİNE YAKALANINCA ALINMASI GEREKEN İLAÇ

Virüsü almış kişilerde ilk 36 saat içinde tamiflu veya muadili ilaç 5 gün süreyle sabah akşam kullanılabilir, ya da hastalığın görüldüğü yerlerde bulunulduğunda, koruyucu ilaçlar alınabilir. Ama bunlar ithal olduğu için pahalı ilaçlar, herkesin kullanmasına imkan yok.

65 yaş üzerindekilere, kalp akciğer rahatsızlığı, astımı olanlara, romatizmal hastalıklar nedeniyle kortizon kullananlara, kanser tedavisi görenlere, küçük çocuklara öncelik tanımalı.

Gribin aşısı geliştirildi.

ATEŞİ SAKIN DÜŞÜRMEYİN
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münir Büke, yaşlı ve çocuklar dışında ateşin düşürülmemesini öneriyor. Şöyle diyor;

'*65 yaş üzerindeki kalp akciğer rahatsızlığı olan kişilerde, küçük çocuklarda, hamile kadınlarda ateşi düşürelim. Ama sağlıklı olup grip olanlarda ateşi düşürmememiz lazım. Ateş insana rahatsızlık veriyor, metabolizmayı hızlandırıyor, kalp atışlarını artırıyor, ama bunun yanında virüslerin ölümüne yol açıyor ve vücudun direncinde önemli işlev görüyor, bir çeşit savunma mekanizması gibi işliyor.

*Vücut 41 dereceye kadar dayanır, 4 saat kadar 42 dereceye dayanır. Mesela ben grip olduğumda ateşimi daha da yükseltirim ve 5-6 saat içinde bu iş biter. Eskilerin hastayı ''terletme'' metodunun mantığı da budur zaten.

AJANSLAR
 
domuz gribi hastaliginin ,
Koyu Musluman olarak bilinen bir kisinin yakalanmasi herhalde cok kotu olacaktir
Insandan insana gectigini kimse umursamaz. Mesela aids hastaligindan olen biri olsa hemen homoseksuel olarak bakilir memleketimizde. halbuki tras olurken berberden, yada disciden, kizilay gibi kan alma merkezinden bile bulasabilir. eger bu gozle bakarsaniz Bircok hepatit B virusu tasiyan turk insani vardir ve kotu gozle bakarsaniz yanlis anlamayi
becerirsiniz. bizim yapimiz kotu anlamaya meyillidir. kendimize olan guveni yitirdigimiz icin. Guvensizligi ,korkuyu,onyargiyi kendimiz olusturuyoruz.

cok onyargili toplumuz insanlari dinli yada dinsiz. gavur ,kafir ,sunnetsiz, pis demeyi iyi beceririz.
Domuz gribi oldum demekle, Sadece grip oldum demek arasinda fark var.
olseniz bile kotu anarlar boyle bir hastaliga yakalanirsaniz da soylemeyin , eceliyle oldu desinler. Kotu anilmak hasta olmaktan daha kotudur bizde.
KotuDamga yemek, Birini pislemek 'insanlari hukumsuz yargilamak,onyargili olmak , kotu dusunmek bizim ortak ozelligimizdir.
Biz sadece kavgada zayif olan tarafi tutariz(en buyuk ozelligimiz)

Domuz gribi herkese bulasabilir. Etini yemiyorum diye kimse korundugunuz sanmasin.
Egitim ve bilgi bakis acinizi degistirebilir
 

domuz gribinden korunma yolları

Sağlık Bakanlığının, Türkiye'de, ''domuz gribi'' olarak da anılan H1N1 virüsü salgınına karşı aldığı tedbirler kapsamında, yeni ''afiş, poster, broşür, spot film'' gibi iletişim materyalleri hazırlatıldı, okullar için eğitim programı planlandı. Okullarda bu konudaki eğitimin Kasım ayı başına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Seraceddin Çom, AA muhabirine yaptığı açıklamada, domuz gribine yönelik kış mevsimi öncesinde ek ve yeni önlemlerin alınmaya devam ettiğini söyledi.
Dr. Çom, daha önce sınır kapılarında alınan termal kamera gibi önlemlerin uygulanmasına devam edileceğine işaret ederek, tüm tespit edilen vakaların temaslı olduğu kişilere ulaşıldığını ve bunların takibinin yapıldığını bildirdi.

Olası salgına yönelik yeni ''afiş, poster, broşür ve spot film'' gibi iletişim materyalleri hazırlandığını ifade eden Dr. Çom, şöyle konuştu:

''Hastalığın tespitine yönelik yeni laboratuvarlar oluşturulması çalışmaları sürmektedir. Okullar için de eğitim programı hazırlanıyor. Kasım ayı başına kadar okullarda eğitimlerin tamamlanması hedefleniyor. Bunun yanında aşı alım kampanyaları yapılmaktadır. Riskli grupların aşılanması planlanıyor. Bu ay içinde ilk aşıların ülkemize ulaşması bekleniyor.''

''TEDAVİSİ SÜREN HASTA YOK''

Hasta olan tüm vatandaşlara ücretsiz ilaç sağlandığını anlatan Dr. Çom, ''Aşı temini son aşamaya geldi. Bunun için gerekli bütçe sağlandı. Pandemi Yürütme Kurulu'ndaki akademisyenlerin belirledikleri risk grupları öncelikli olmak üzere 28 milyon vatandaşımız aşılanacak'' dedi.

Dr. Çom, Türkiye'de bugüne kadar 452 domuz gribi vakası tespit edildiğini, bunlardan halen tedavisi süren herhangi bir kişi bulunmadığını sözlerine ekledi.

ALINACAK BİREYSEL ÖNLEMLER


Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Seraceddin Çom, belirledikleri domuz gribine karşı alınacak kişisel önlemleri ise şöyle sıraladı:

''Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendille kapatınız. Mendili kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.

Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.

Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın.

Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrası ya da belirtilerin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat edin.

Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durun. Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırın.''
 
Üst Alt