• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Dolandırıcılar... Kişisel bilgilerinizle hediye adı altında paranızı çalanlar

karafetva

Tecrübeli
Üye
Dün saat 19.00 dan önce 0 212 918 00 57 ve ayrıca 0 212 96 07 26 numaralarından aranarak Samsung Galaxy j7 cep telefonu kazandığım ve PTT ile yollayacaklarını, 97 TL ödeyerek alabileceğim söylendi. Daha önce de bu şekilde muhatap olunmuştum ve Türkiye çapında bu şekilde dolandırıcılıklar yaşanmıştı, telefonda karşılıklı toplamda 1 saat civarında defaat kere görüştük, onların ağzında her tip hakaret kelimesi havada uçuşmaya başladı. "Tayyip Erdoğan'ın hırsızlıklarını neden sormuyorsun" dedi. "Siz Türkiye olarak bir tencere üretemediniz tarih boyunca" dedi. "koyun akp" Konuşma 1 saate uzayınca oldu bunlar. Aslında konuşturulmuş oldular. Tayyip Erdoğan'ın da cumhurbaşkanı başkan Tayyip Erdoğan olduğunu söylettim, isim benzerliği diyemesin diye.

Evvela; şu anda dolandırıcılıkta kullanılmış olan bu telefon numaraları muhtemelen sahipleri tarafından değiştirilecektir. Zamanla bu numaralar olağan abonelere geçecektir. Ancak; uyarımızı suçu engellemek ve mağduriyeti önlemek amaçlı yapmaktayız. hiç kimse yerel telefonları ezberinde tutmaz, bu yüzden bu numaraların olağan abonelere değiştirilmesi halinde onlar için sakınca olmayacak, mazideki suçu ifade edecektir. Bu numaralardan birçok kişi konuşmuştur,, suçlu bunlardır ilerideki yeni sahipleri değil.

1 yıl kadar önce bu hediyeyi kazandığım ithaf edildiğinde; bazı toplu alışverişlerimin muhtemel sonucu olabileceği için bekledim. O zaman belki ilk dolandırıcılık olayları, daha haberim yok. ödemem gerektiğini söyledikleri 97TL yi de ödeyebiirim ama kargoyu kontrollu yollayamayacaklaırnı söylemeleri soru işareti olarak kaldı. Tam da bir akıllı telefon gerekiyordu o zamanlarda. Neye göre seçildiğim, hang alışveriş komple muallak. Sonra kargoyu yollamışlar. Hem kendileri ile teleondan hem de PTT memuru ile gerildik. Açılması için zorlayacağımı söyledim ve daha kolayı içerisinde eroin olduğu sahte ihbarı ile ve zaten kargonun bana ait olmasından dolayı polisle gelip tutnak altına aldırabileceğimi söyledim. O kargo geri gitti herhalde. Bu durumda dolandırıcı; dava açtırıyormuş ürünü yollattığı halde almadı diye. Ama iş terse döndüğünden olsa gerek geçti gitti. Zaten o sırada internetten bu tip dolandırıcılara yeni yeni baskınlar düzenlendiğini görmüştüm ve hiçbir güven sağlayamadılar. Hem de; hediye kaznamış bir kişinin mutlu haberini vermekten çok uzaktalar, sevince ortak olmaktan çok uzaktalar. Ama gayet doğru konuşan bir ses tonu ile muhatap olmuşlardı ilk anda.

Dün arandığımda PTT ile yollayacakları telefondan bahsedince ben elimi omuzlarına atar gibi konuşmaya başlayınca belki işkillendiler. Kısa kesmek için dedim ki; " yollamayın hemen gelip alayım" dedim. Yok çıkışı yapıldı, Samsundan nası geleceksiniz mesaimz 20.00da bitiyor diyorken (ki Samsun felan diye adres vermemiştim) ben yetişirim dedim. "Gebzede misiniz?" dedi ve evet diyerek yetişeceğimi söyledim. Aslında en başında kısa devre yapmak için söyledim bunları. "Beylikdüzü Marmara Park Yan Sanayi Screen Rezidans'ta Hasan Yavuz" dedi. Önce vezne ödemesi sona telefon deyince, zaten geldikten sonra telefonu alır ücretini öderiz dedim ve sıkıştı kabul etti. Bu konuşmaya göre sanki gerçek gibi duruyorlar. Ama basit bir yalandı hepsi. Çünkü gelsem bile reddedebilirler ve ya yola çıktı diyebilirle. Hatta öyle bir adres de hayal ötesi. "Yan Sanayi" nedir yahu?

konuşma uzadı onları iptal edince 03.02.2019 da 42 TLlik bir alışverişimden bu ödülü kazandığım ifade edildi. Öyle bir alışverişin olmadığını sonradan gördüm. Ancak ürün ne diyorum cevap dahi veremiyor. verdikleri isimler tekrar aradığımda tanıyan yok ve abdUllah Koç, Kemal Sayın derken sözlükte kelime literatürde isim mi biter ağzıyla yeni yen isimler. Tartışınca cep numarası istedim kaadan atarak iki dea numara verdi.
......pu çocuğu, i..ne, gay, "Türkiye kimmiş?", "hırsız cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan", "koyun akp" şeklinde birçok hakaretler etti ve hak ettiğimi söyledi. İnanır mıssınız kesinlile hakaaretamiz ve bunlar gibi bir cevap vermedim. Anasının namusu olanın teleona sığınmayacağını, yan yana gelen birkaç harf ile sanal konuşmayacağını iade ettim. 21dk., 14dk gibi byaa birçok konuşmalarımı anlaşılan bana yazsın telefon faturası diye yaptılar anccak ne hale düşmüş oldular...

Bu tip hediye kamuflajı ile para çalan dolandırıcıların ortak özellikleri;

- Mutluluğunuzu paylaşmıyor mutlu bir ortam oluşturamıyorlar. Düşünsenize bir icraya giden haciz memuru bir de doğum haberi veren bir hemşire? Doğum haberi "Allah beelanızı versin" diye verilir mi hiç?
- Aşırı çelişkililer, elden teslim edemeyeceklerini, kontrollu yollayamayacaklarını söylüyorlar. Komik değil mi? Neden elden alamayayım? Neden şüpheleri yok edemiyorlar? Anında güvenlerini kaybettirmeyi nasıl göze alıyorlar?
-
Uzayınca hakaret ediyorlar.
- Hediye dediklerinin nasıl hediye çıktığını söyleyemiyorlar.
- Kişisel bilgilerinizi ele geçirmişler ve hepsi doğru. Sadece telefon no değil, isim soyisim adres. Hatta bana sanki kardeşimin dahi bilgilerini ima eder gibi konuştu ki acaba bu bilgiler polis sisteminden mi sızdırıldı diye düşündüm.
-
İlk görüşmenizde gerçekten ikna edici konuşuyorlar.
- Hediye dediklerini vermemekle yedek talihliye yollamakla sizi tehdit ediyorlar. Bu da komik değil mi? Emanete ihanet edeceğim der gibi konuşuyorlar...
-
Onaylıyor musunuz diyerek sizi sorumlu kılacak bir telefon görüşmesi sağlıyorlar. Hatta elektronik olarak "1" e basın elan diyen sekreterleri de var onay için.

bu telefon görüşmesini karşı taraf deaat kere sonlandırmak istedi, psikotaktiklerle devam ettirdim. Ancak bir tanesinde "9 lira daha vereyim konuşmaya devam edelim" diyorum konuşuyoruz. Sonra yine kapatacam deyince "9 daha veriyorum bak 36 etti" diyorum. Yani paraya odaklanmışlar ve para relekslerin, etkiliyor... ırkçı faşist vb birçok hakaretleri bana karşı çok kolay yuvarladılar. ırkçı olmam, Türkiye'nin en delikanlı devletlerden birisi olduğunu söylememden oldu. Psikolojik sorunlarım varmış, bunu görüşmenin en başında söyledi. Bunun da sebebi olayın dolandırıcılık olduğunu en başta ortaya çıkarmamdandı. yani hırsızı yakalamak psikolojik sorun ve delilik....

Türk kültürüne "psikolojik sorun" gözüyle kimlerin baktığı ve insanları hastanelerde psikolojik hasta diye kimlerin yatırdığını, şeytanın kucağına oturduğu halde tek yumruk Adalet için yaşamaya kimlerin koyun dediğini düşünün. Düşünemiyorum diyorsanız, her fırsatta Türkiye'yi kimlerin küçümseeye çalıştığını düşünün.

Üst Alt