Doğum makinesi arabası

2nci el sitelerini kurcalarken dikkatimi çekti

doğum arabası diye adı geçince hem geziyorsun hem doğum yapıyorsun diye birşey düşündüm :

Bizim hatunlara öyle yolda 90 kilometre hızla giderken doğumlar nasip ola, Tabii alakası yok ama bu hayali ben kurdum da.
Bu akılı bulan insanlara helal olsun İnek içinmiş

İnekçilikte doğum, yetiştiricinin kabusudur. Çünkü doğum beceri yanında güç ve yardım isteyen bir olay. Bir ineği doğurturken güç ve kuvvet gerektiğinde -heyecandan eli ayağına dolanan- yardımcının veya yardımcıların yapılacak işlemi zamanında yapamaması yüzünden veterinerler doğuma gitmek istemezler.

İnsanları doğum için hastane veya doğum evine götürürüz ama inekleri götürecek böyle bir yer yok. Saatler süren doğumdan sonra ana ve danayı kurtarmanın mutluluğu bile bir başka doğumda yardım istenen yardımcıların yardımdan kaçmak için uydurdukları bahaneler bir mizah ansiklopedisi doldurur. En katı kalpli oldukları sanılan kasaplar bile doğumdan kaçmak için çocukça bahaneler uydurur. Anadolu'da yardımcı bulamadığından danayı traktörle çekenler bile görülmüştür.

Doğumun günü ve saati belli olmaz. Serbest veterinerliğin gelişmediği ülkemizde küçük ve ekonomik yönden zayıf yetiştiricimizin veterinere verecek bol parası da yoktur. Doğuracak hayvanın doğum sancısını hayvanı kadar yüreğinde hisseden yetiştirici yardım için komşusunu yalvar yakar razı ederek kendi yapmaya kalkışır. Bazen muvaffak olur, bazen dananın yanında ananın da kaybedildiği olaylar yaşanır.

Hayvancılıkla ilgili makine imalatı yapan firmamız hayvancının ihtiyacı olan makine ve ekipmanlara doğum konusunda da bir şeyler yapabilmenin araştırmasına girdi. Yapılan ilk çalışmalar veterinerler gözetiminde denendi. Dünyada kullanılan aparatlar incelendi. Yetiştiricinin zayıf ekonomik durumu göz önüne alınarak maliyeti en ucuz, kullanılışı en kolay, istenilen gücü elde edebilen, seri imalatına başladığımız ilk model ortaya çıktı.

İster insan, ister hayvan anasının ilk doğumu ekseriya risklidir. Ancak bazen dördüncü doğumunu bile zor yapan hayvanlar çok görülür. Eğer konuya yalnızca ekonomik yönden bile baksak kurtarılan her dananın yarı parası değerindeki AGROSAN - YARDIMCI doğum arabası dediğimiz inek doğum aracı ile ülkemiz hayvancılığına faydalı olacağımız kanısındayız.

Ancak doğumlarda inek ve dana ölümlerini bir an evvel önleyebilmek için hayvancı köylerin hiç olmazsa birer YARDIMCI edinmesini sağlamak gerekiyor.

ineğin nasıl bu makineyle doğrultuğunu bakmak için firmanın web sitesine bakarsınız artık.
İnegi arabaya ters bindirmeyin :)
 
Üst Alt