Doğru yolda ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Tansxx onlar isterlerse görünürler dediğin cinler midir?

selam ederim;

ulu meleklerin bulunduğu ortamda kötü güçler hüküm süremez. çünkü ulu melekler yüce Allah'ın yakın memurlarıdır ve oldukça donatılmış varlıklardır. gayb aleminde oluşan barış ve sulh heyeti vardır dünyanın islahı için. bu heyet dünyada 2007 yılından beri çeşitli büyük olaylara imza atmaktadırlar. onların başında sevgili peygamberlerimiz muhammed ve isa (ve tüm peygamberler), ardından meryem ana, mustafa kemal atatürk (ve bazı komutanlar), beethoven, einstein, m.akif ersoy bulunmaktadır. ayrıca hızır as, şehitlerimiz, mevlana, shakespeare de bu işin içinde görev alırlar. zaman zaman görünenler bu ruhlardır, ancak kendi istekleri ile bu olabiliyor. ulu melekleri görebilmek ise akıl ile ilgili bir olaydır göz ile ilgili değildir.

cin dediğiniz varlıklarda iman edenler bu işde görev almıştırlar. ortada israfil as vardır, onun bulunduğu yerde itaat etmeyecek ne ruh vardır nede cin. o ulu Allah'ın güçlü bir meleğidir. dünyada ve türkiyede gelişen sosyal olaylar bu heyetin işidir. görevleri bu uyanışda mehdinin zuhuruna zemin hazırlamaktır. dilerseniz 2007 eylül ayından sonra türkiyede ve dünyada yaşanan gelişmelere bir göz atabilirsiniz. hatta mısırdaki savaş meydanında hızır as görülmüştürde. hızır as'ın bize bildirdiği bir yerde daha görüleceğidir. o ulu Allah'ın güçlü ve kuvvetli ebedi bir ruhudur. biz bu ruhlar ile birlikteyiz ve mehdi onlarlada birlikte çalışmalarını sürdürür.

aslında bu konulara bizlerin aklı ermez biz ancak iman edebiliriz. çok üzerinde durmak doğru değildir. bize düşen bu uyanışda kapılarımızı pencerelerimizin açık tutmaktır. ulu Allah'ın gazabından korkarak sık sık af duaları okumamızdır. çünkü israfil as onun gazabını yeryüzüne indirmiştir. neler olacak bizde bilmiyoruz. sonmu devammı buna sanıyorum insanların tutumu karar verecek.

birgün evimize ananur hanımın arkadaşı vasıtası ile davetli bir hoca geldi, ananur hanımı duymuş ve merak etmişti cinmi meleklerlemi yaptığı bu büyük iş. görüşmemiz sonrasında çok mahcup olmuş ve hz. ömer den laf işittiğini kendisi söylemiştir. bizde o zamanlar hz ömer'in bizim evimizde ne işi var diye çok düşünmüşüzdür. bu olay yaklaşık 20 yıl önce yaşanmıştır. mehdi'nin yakınındaki kişiler çok kez görmüşlerdir, bu görüş insanın isteği ile değil onların isteği ile mümkündür.

ama herşeyden önce onları görmek demek gözümüzle görmek demek olmamalıdır. bu mümkündür görülebilirler. fakat insan gördüğü ile bile şüpheye düşerde gözlerini ovuşturup bir daha bakmak ister. muhim olan akıl ve anlayışla onların varlığını görüp duyabilmektir. öyle bir görüş ile onlarla birlikte bile yaşayabilirsiniz. sevgili muhammedimizin anlayışını idrak eden imanlı, humanist bir insan onu yaşıyor yaşatıyor demektir. anlayışlar bakidir ve enerjileri vardır tıpkı ruhlar gibi.
 
selam ederim;

aslında bu kurulan heyette atatürkün ve din ile ilgisi olmayan yabancıların ne işi var diyeceksiniz. bizde aynısını söyledik ilk bu olayı öğrendiğimizde. fakat zamanla din'in anlamını öğrenmeye başlayınca gerçeğide idrak ettik. din yok arkadaşlar, doğruya hizmet etmek var. imanda ve ahlakda, sanatta ve düşüncede, ilimde ve bilimde doğruyu icra edenlerden kurulmuş bir heyet. bir araya gelerek şu mesajı veriyorlar insanlara. ilim bilim sanat ulu Allahındır. onların öncüsü muhammed peygamberimizdir fakat o önde olmayı hiç sevmez beraberiz el eleyiz cümlesini kullanmayı sever. isa peygamberimizde oldukça memnundur sevgili muhammedimiz ile el ele olmakdan. m.akif ersoy neden var? edebiyat'ın ve imanın temsilcisidir. istiklal marşında bu kutlu haberi müjdelemiştir ülkemize. doğacak olan hakkın vaad ettiği günler bu günlerdir.

arkadaşlar biz bu kişilerin hepsi ile konuşuyoruz. konuşmalarımızdaki düzeni ulu melekler sağlıyor. isteyen gelip konuşamıyor. SUR' ile alakalı bir program vardır ve ona herkez uyar. bizde dahil. belli günlerde buluşmalarımız belli günlerde af dualarımız olur. çok kalabalık değiliz 3-5 kişiyiz fakat etrafımızda görünmeyen büyük bir kalabalık vardır. buda yakında yeryüzüne tecelli edecektir.

belkide kıyamette ölülerin dirilmeside bu kişilerin tekrar aramızda olmasıdır kim bilir. yada içimizdeki ruhun bilincinde yaşayarak hazreti insanın dirilmesidir. öyle yada böyle zihinleri kurcalayan çok soru olduğuna eminim. biz bu soruları burada cevaplayacağız bir süreliğine. ileride insanlar buradan okuyup öğrenecekler. aslında olacak olaylardan sonra dostlarım okumadan bile inanacak öyle çok insan olacakki. sorgulamaya zaman bulamayacaklar. bugünlerimizde rahat rahat keyifli keyifli yazıp çiziyoruz masa başında. çok şükür.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

sayın selviler açtığınız başlık nekadar alakalı konu ile değilmi?

her alanda heyetler çok muhimdir. bir tek kişinin idrak ve anlayışı bu olayı onaylamaya yetmez. bu yüzden şüpheye düşenleriniz çevrenizden yardım alınız veya etrafınızdaki insanlar ile paylaşınız ki belki onlar sizden daha farklı bir yaklaşım ile konuya ilgi duyarlar. böylelikle paylaşılan bilgi hem artar hemde daha çok insana ulaşır. bilgi tabiatta bölük bölüktür. tamamının hesabı elbette ulu Allah'a aittir. herkez kendi edindiği kültür, gelenek, öğrenim, çevre faktörlerince edinmiş olduğu bardağına yada maşrapasına yada kovasına bu bilgilerden dolduracaktır. tası torbayı alan gelecek elindeki matarası kadar nasiplenecektir bu idrak ve anlayış meselesinden. bu yüzden sizlere tavsiyemdir, genişletiniz bakış açınızı asla olmaz demeyiniz ulu Allah'ın gücü herşeye yeter deyiniz. verdiğim 3 duayı sık sık okuyarak idrak ve anlayış dileyiniz bunun anlamı zaten hidayet demektir. hidayet'i veren ulu Allahdır bunu dileyebilirsiniz. siz nekadar istekli ve azimli olursanız okadarda çok alırsınız. istediğiniz şey SUR'a inanmak değil, idrak ve anlayışınızın genişletilmesidir. bu seviyede olan insan kolaylıkla gelen bu NUR ÜSTÜNE NUR diye adlandırılan yazıları kolayca kabul eder. kabul etmeyenlerde zamanı gelince KOLAYCA kabul edecektirler.
 
Selam tansxx...

Kader hakkında bildiklerin neler? kaderi anlat lütfen...kader nedir?, nasipsiz insan demek doğru mu?

Neden kimisi bir kaç evlilik yaparken neden kimisi evlenemiyor? bu konuda bilgin nedir?

rızkın artması için çalış diyeceksin; ama kişinin elini attığı yürümüyorsa (olumsuz sebepler çıkıyorsa) nasibinin açılması için ne yapması gerekir ? açıklar mısın?

Nasibi anlat lütfen...nasip ve kader aynı mı ? yoksa ikisi de birbirinden farklı mı? teşekkürler....
 
Selam tansxx...

Kader hakkında bildiklerin neler? kaderi anlat lütfen...kader nedir?, nasipsiz insan demek doğru mu?

Neden kimisi bir kaç evlilik yaparken neden kimisi evlenemiyor? bu konuda bilgin nedir?

rızkın artması için çalış diyeceksin; ama kişinin elini attığı yürümüyorsa (olumsuz sebepler çıkıyorsa) nasibinin açılması için ne yapması gerekir ? açıklar mısın?

Nasibi anlat lütfen...nasip ve kader aynı mı ? yoksa ikisi de birbirinden farklı mı? teşekkürler....

selam ederim;

dünya malına ve dünya hayatına çok meyil etmek doğru değildir. bir kaç evlilik yapmış olması insanın şansı olması demek değildir. bütün bunlar insanın hayata karşı olan bakış açısı ile ilgilidir. ilk evliliğinde mutlu olsaydı insan ikincisine gerek duymazdı. evliliğin çokluğu veya adeti değilde insanın içinde taşıdığı huzuru önemlidir. evlenip çok mutsuz bir ömür yaşamakda var işin ucunda. kimiside çocuk sahibi o lmak için evlilik yapar fakat çocuk büyüdüğünde çok büyük vefasızlıklar yapabilir ailesine. herşeyin en güzeli yaşantımızı doğru yaşamak için kendimizi geliştirmemizdir. daha çok mutluluğu insan malesefki dışarıda arıyor. benim kendi fikrimce size emin olduğum birşeyi söyleyebilirim. dünyada ne kadar çok duygusal sıkıntı ve bunalım yaşarsa insan maneviyatı ve düşünceleride o derece ileri oluyor. dünyada ün yapmış pek çok insanın özel hayatları karmaşa sıkıntı üzüntü içinde geçmiştir. örnek verecek olursak isa ve muhammed peygamberlerimiz (onlara selam olsun) mevlana, yunus emre, atatürk, sevgili yusuf, sokrates. hatta ve hatta sanatçı dediğimiz beste yapan ve şarkı sözü yazan kimselerinde hayatlarında çektikleri sıkıntılara zıt olarak oldukça iş yaşamlarında başarılı işler çıkarmışlardır. kendi içine dönen insanlar ruhları ile başbaşa ilham dediğimiz melekler tarafından getirilen kudret ile işler yaparlar.

bizim daha çok yakın bir tarihde kendi aramızda tartıştığımız bir konu daha vardır. insanların birbirlerini herşeyden üstün tutarak (hatta kendi varlıklarından bile) büyük bir aşk ile birbirlerine bağlanmaları hiç hoş değildir. çocuklarına anne babalarına karşıda bu böyledir. o büyük sevgi dediğimiz aslında tam hakkını veremediğimiz manevi duyguyu ancak ulu Allah taşıyabilir ve karşılığını size verebilir. zaten birbirini delice seven insanların sonları herzaman hüsran olmuştur. hayatları birbirlerine dar ederler. sonunda birbirlerini bile öldürenler vardır bunları yaşıyoruz. bizim kanaatimizce bu tip yüksek duyguları arasında paylaşan insan meleklerin hışmına uğramaktadır. melekler insanların var oluşundan beri resmettiği kafalarında tasarladığı o kanatlı zararsız varlıklar değillerdir. yanlışa karşı büyük bir mücadeleleri vardır. onları kınamamak lazım tabiatta herşey yaratılış amacına göre hareket eder.

rızkın artmasından kasıt yemek içmek kat yat ise bunlar yeryüzünde insanlar arasından mevki makam pozisyona göre elden ele gezer durur. hiçbirşey tamamı ile kimsenin olamaz. yunus emrenin güzel bir sözü vardır "malda yalan mülkde yalan al birazda sen oyalan". rızk idrak ve anlayış demektir. kulun ihtiyaç duyduğu gerçek rızk budur. hidayette diyebiliriz. kimisi bir fırın köfte yer doymaz gözü açtır, kimisi kuru bir parça ekmek ile doyar. ihtiyaçların sonu yoktur hırs ile hayata bakıldığı vakit. ihtiyaç duyulan şey bilgi ve ilahi kudreti hissederek yaşamaktır. şunu bir kere iyi bilmek gerekir herhangi değerli bir eşya sahibi olan kimsenin ilk yapacağı şey buna sahip olduğunu çevresi ile paylaşmak olacaktır. bunun sebebi farklı olma isteğidir. dünyadaki bütün insanları çıkarsanız ve bir başına bıraksanız bütün dünya malları ile bir kişiyi sahip olduğu hiçbirşey ona zevk vermeyecektir. dünyada bir başına porshe marka araba ile gezen bir insan hayal edin ne anlamsız değilmi? bunların hepsi nefse hitap eder ve sonu gelmez. insanın rızkı gönlündedir. bu zamanda çok lüks arabalar ile mevki makam ile birbirine şekilci bir tavır sergileyenlerin neyi var neyi yoksa elinde değersiz bir parça olarak kalacaktır. ne mal ne mülkün nede paranın bir değeri kalmayacaktır. ve bu çok yakın bir tarihde olacaktır.

ben kadere inanırım çünkü herşey yazılıdır. bir yerlerde yazıyor olmasa bu kadar zamandır olup bitecek olanları, bize bildirip birer birer oluşlarını izleyemezdik. bilmediğimiz konular var, gerçekten kafamıza takılan, sorduğumuz zaman cevabına izin olmadığını bize bildiriyor meleklerimiz. nasibin artması için yapılacak iş elinde olanların kıymetini daha iyi kavrayabilmektir. insanın sahip olduğu kudret Allah vergisidir. evlenmek isteyen bir bayan sonunda aradığı adamı buluyor ve evleniyor, peki evlenmeden önceki huzurunu mutluluğunu aramayacağı kesinmi bu evlilikde? bulunulan şartlar ne olursa olsun şükür etmek nasibine razı olmak iman için çok önemli bir unsurdur. yapmak istediğiniz şeyleri birtürlü yapamayabilirsiniz. bunun bir sebebi elbet vardır hayırlısı ne ise o olsun demek kalbinizi ve sizi ferah huzur içinde tutar. nasipsiz insan demek yanlışdır. nasibi olmasa dünyada işi ne? zaten yoktu hiçti, hiçlikden geldi şimdi var oldu ve var olduğu yaşamdan razı olması gerekir insanın. fakat malesef bu dünyayı bu hale getiren biz insanların. maneviyatın yoksunluğudur. çünkü biz sıkıntı çekmedik dolabımızda hep soğuk suyumuz oldu bunun olmamasının ne demek olduğunu dahi bilmiyoruz. afrikada 3 çocuklu anne artık doyuramadığı 2-3-5 yaşındaki çocukları arasında tercih yapıyor ve en sağlıklı olanı kucağına alıp yoluna devam ediyor. diğer ikisini ağacın altında ölüme terk ediyor. bizim burada işler nasıl? kuş tüyü yastıklar bilmem ne marka spor ayakkabılar. bu adaletsizlik yeryüzünde insanlardan kaynaklanmıştır. kişi kendisini öyle çok matah birşey zannetmektedirki sanki kader nasip sadece ona. aslında kaderde nasipde tüm insanlığı içersine alan topluca gidilecek bir yoldur. ama malesef eline üç kuruş para veya fırsat geçen arkasına bakmadan alıyor başını gidiyor. hiç demiyor yahu şu arkadakiler ne yiyor ne içiyor? ama bu yanlışlarında bir bedeli vardır elbet. ulu Allah'ın adaleti vardır, insanlar bu adalet'ten şaşınca hep birşeyler olmuştur. bunlar hikaye değil yaşanmış gerçeklerdir.

değerli selviler bunlar benim fikirlerimdir. kime sorsanız farklı farklı cevaplar alırsınız, size dini yönden bir açıklama yapamadığım için kusura bakmayın. ben bir din adamı değilim. olsa olsa meleklerinden feyiz alan aciz bir fikir insanı diyebilirim kendime. ancak olaylar karşısında insanın bakış açısı çok muhimdir. nasipde kaderde imanda hidayette insanda başlar insanda biter. gerçek olan şey yanlızca dileklerimizdir. onlarla yol alırız.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

bir kaç güzel söz paylaşmak isterim buradan kendimize bir öğüt çıkarabiliriz. herşey insanın gözündedir, kimse dışarıda birşey aramasın, bakan göz önemlidir bize düşen onunla nasıl bakacağımızı öğrenmektir. empati yapmak ile başlar bu yol. biraz çetindir başlangıçta insanlar üzerler malesef, fakat bu işi becerebildimi insan ardında saygı uyandırır. hiçbirşey onu rahatsız edemez. çünkü içindeki yüce varlığa artık yol almaktadır.

"Rûha mânevî gıdâlar ver. Olgun düşünüş, ince anlayış ve rûhî gıdâlar sun da, gideceği yere güçlü, kuvvetli gitsin."
"kardeşim sen düşünceden ibaretsin, geriye kalan et ve kemiksin. gül düşünürsün gülistan olursun, diken düşünürsün dikenlik olursun".
Mevlâna Celaleddin-i Rûmî

Gevşemeyin, hüzünlenmeyin. Eğer (gerçekten) iman etmiş kimseler iseniz üstün olan sizlersiniz. - Al-i İmran/139

Bir torba pirinç için saatlerce yağmur altında bekliyorlar devamı; Dış Haberler Bir torba pirinç için saatlerce yağmur altında bekliyorlar ZAMAN

Bilim adamlari, mutlulukla insanin alin yazisi arasinda hiçbir iliskiolmadigini savunuyorlar. Bilim adamlarina göre mutluluk, ögrenilebilir.

Bir baska deyisle mutlu olmak için lotodan çikacak milyarlara ya da genlere ihtiyaç yok. Isteyen herkes mutlulugu bulabilir.

Alman Bunte Dergisi'nin son sayisinda Alman uzman Wilhelm Schmid-Bode'nin mutluluk reçetesi
 
selam ederim;

konu başlığına dönecek olursak;

insanın doğru yolda ilerlemesi demek ulu Allaha doğru her merhalede yol alması demektir. doğru yaşantımızın ve var oluşumuzun en önemli parçasıdır. o yolda yürümek için bir kaç dini kitap okumak, birkaç dua ezberlemek, din tarihi öğrenmek yeterli değildir. çünkü doğru ile din'in arasındaki ilişki şu demektir. DİN dediğimiz ilahi bildirilerin hepsi DOĞRU'ya hizmet eder. bu vesile ile doğru'nun üstünlüğünü kabul etmek gerekir. öyle ise din ile hiç tanışmamış bir kimse DOĞRU'yu icra ettiği vakit üstünlük kazanıp ulu Allaha'da yaklaşmaktadır. elbette namaz ve birtakım bildirilerden habersiz bu icraatı yapan kişi noksandır. fakat bunları yapan pek çok kimsedende üstündür.

kişisel gelişim çok muhimdir. bu sebeple kendimizi geliştirmeliyiz. bir takım tecrubeler edinmiş fikir ve düşüncelerini kaleme almış muhim kimselerin kitaplarını okuyarak bu işe başlayabiliriz. okullarımızda ve ailelerimizden almış olduğumuz eğitim bizi bir yere kadar götürebilir. din'de öyle. adaletli temiz hoşgörülü rabbimize karşı sadakatli olabiliriz. ama ortada duran bilgiyide çöpe atamayız. yanlışı fark edebilmek için öncelikle doğruyu öğrenmesi gerekir insanın. bu her alanda böyledir. insanın düşüncesini idrakını geliştirmesi için bir tek yoldan yürümesi onun bakış açısını kısırlaştıracağı gibi hiç bilmediği duygularıda yaşayamamasına sebep olur.

goethe, sokrates, montaigne, mevlana, konfiçyus, albert einstein, descartes, shakeaspare, tolstoy gibi düşünürler fikir ve idrak açısından insanlık için muhim bilgiler verirler. en azından okunup yaşantımızda onlardan feyiz almalıyız ki bakış açılarımızı ve idrakımızı okuduklarımızdan aldığımız derin anlam ile düşünerek hayata karşı kendi bakış açımızı elde edelim. demek istediğim arkadaşlar doğruyu icra etmek için KUR'AN ı ezbere bilmek yeterli değildir. o bize ahirette sorumlu olduğumuz şeyleri açıkça bildirir ve en önemli bilgi elbette budur "insanlık". fakat doğru ve düzgün olmak yolunda kendimizi bulmak ruhumuza ermek yolunda bizede kendimizi bulabileceğimiz her kaynak ile geliştirmek düşer. çünkü doğruyu icra etmek için öncelikle temiz bir niyet ardından bilgi gerekir.
 
dünyada ün yapmış pek çok insanın özel hayatları karmaşa sıkıntı üzüntü içinde geçmiştir. örnek verecek olursak isa ve muhammed peygamberlerimiz (onlara selam olsun) mevlana, yunus emre, atatürk, sevgili yusuf, sokrates. hatta ve hatta sanatçı dediğimiz beste yapan ve şarkı sözü yazan kimselerinde hayatlarında çektikleri sıkıntılara zıt olarak oldukça iş yaşamlarında başarılı işler çıkarmışlardır. kendi içine dönen insanlar ruhları ile başbaşa ilham dediğimiz melekler tarafından getirilen kudret ile işler yaparlar.

selam ederim;

dün konuşmuştuk bunu, bugün manşet olmuş konumuz;) bence tam ifade edememişler. ama anlamışlar önemli olan budur.


Mutlu olmak için acı çekeceksin!
ABD’li finans danışmanı ve kişisel gelişim kitapları en çok satanlar arasında bir numaraya yükselen yazar Robert Pagliarini hayatta mutlu ve başarılı olmanın sırrının ‘acı çekmekten’ geçtiğini yazdı.

devamı; http://http://gundem.milliyet.com.tr/mutlu-olmak-icin-aci-cekeceksin-/gundem/gundemdetay/27.07.2012/1572452/default.htm?ref=OtherNews
 
selam ederim;

dünya malına ve dünya hayatına çok meyil etmek doğru değildir. bir kaç evlilik yapmış olması insanın şansı olması demek değildir. bütün bunlar insanın hayata karşı olan bakış açısı ile ilgilidir. ilk evliliğinde mutlu olsaydı insan ikincisine gerek duymazdı. evliliğin çokluğu veya adeti değilde insanın içinde taşıdığı huzuru önemlidir. evlenip çok mutsuz bir ömür yaşamakda var işin ucunda. kimiside çocuk sahibi o lmak için evlilik yapar fakat çocuk büyüdüğünde çok büyük vefasızlıklar yapabilir ailesine. herşeyin en güzeli yaşantımızı doğru yaşamak için kendimizi geliştirmemizdir. daha çok mutluluğu insan malesefki dışarıda arıyor. benim kendi fikrimce size emin olduğum birşeyi söyleyebilirim. dünyada ne kadar çok duygusal sıkıntı ve bunalım yaşarsa insan maneviyatı ve düşünceleride o derece ileri oluyor. dünyada ün yapmış pek çok insanın özel hayatları karmaşa sıkıntı üzüntü içinde geçmiştir. örnek verecek olursak isa ve muhammed peygamberlerimiz (onlara selam olsun) mevlana, yunus emre, atatürk, sevgili yusuf, sokrates. hatta ve hatta sanatçı dediğimiz beste yapan ve şarkı sözü yazan kimselerinde hayatlarında çektikleri sıkıntılara zıt olarak oldukça iş yaşamlarında başarılı işler çıkarmışlardır. kendi içine dönen insanlar ruhları ile başbaşa ilham dediğimiz melekler tarafından getirilen kudret ile işler yaparlar.

bizim daha çok yakın bir tarihde kendi aramızda tartıştığımız bir konu daha vardır. insanların birbirlerini herşeyden üstün tutarak (hatta kendi varlıklarından bile) büyük bir aşk ile birbirlerine bağlanmaları hiç hoş değildir. çocuklarına anne babalarına karşıda bu böyledir. o büyük sevgi dediğimiz aslında tam hakkını veremediğimiz manevi duyguyu ancak ulu Allah taşıyabilir ve karşılığını size verebilir. zaten birbirini delice seven insanların sonları herzaman hüsran olmuştur. hayatları birbirlerine dar ederler. sonunda birbirlerini bile öldürenler vardır bunları yaşıyoruz. bizim kanaatimizce bu tip yüksek duyguları arasında paylaşan insan meleklerin hışmına uğramaktadır. melekler insanların var oluşundan beri resmettiği kafalarında tasarladığı o kanatlı zararsız varlıklar değillerdir. yanlışa karşı büyük bir mücadeleleri vardır. onları kınamamak lazım tabiatta herşey yaratılış amacına göre hareket eder.

rızkın artmasından kasıt yemek içmek kat yat ise bunlar yeryüzünde insanlar arasından mevki makam pozisyona göre elden ele gezer durur. hiçbirşey tamamı ile kimsenin olamaz. yunus emrenin güzel bir sözü vardır "malda yalan mülkde yalan al birazda sen oyalan". rızk idrak ve anlayış demektir. kulun ihtiyaç duyduğu gerçek rızk budur. hidayette diyebiliriz. kimisi bir fırın köfte yer doymaz gözü açtır, kimisi kuru bir parça ekmek ile doyar. ihtiyaçların sonu yoktur hırs ile hayata bakıldığı vakit. ihtiyaç duyulan şey bilgi ve ilahi kudreti hissederek yaşamaktır. şunu bir kere iyi bilmek gerekir herhangi değerli bir eşya sahibi olan kimsenin ilk yapacağı şey buna sahip olduğunu çevresi ile paylaşmak olacaktır. bunun sebebi farklı olma isteğidir. dünyadaki bütün insanları çıkarsanız ve bir başına bıraksanız bütün dünya malları ile bir kişiyi sahip olduğu hiçbirşey ona zevk vermeyecektir. dünyada bir başına porshe marka araba ile gezen bir insan hayal edin ne anlamsız değilmi? bunların hepsi nefse hitap eder ve sonu gelmez. insanın rızkı gönlündedir. bu zamanda çok lüks arabalar ile mevki makam ile birbirine şekilci bir tavır sergileyenlerin neyi var neyi yoksa elinde değersiz bir parça olarak kalacaktır. ne mal ne mülkün nede paranın bir değeri kalmayacaktır. ve bu çok yakın bir tarihde olacaktır.

ben kadere inanırım çünkü herşey yazılıdır. bir yerlerde yazıyor olmasa bu kadar zamandır olup bitecek olanları, bize bildirip birer birer oluşlarını izleyemezdik. bilmediğimiz konular var, gerçekten kafamıza takılan, sorduğumuz zaman cevabına izin olmadığını bize bildiriyor meleklerimiz. nasibin artması için yapılacak iş elinde olanların kıymetini daha iyi kavrayabilmektir. insanın sahip olduğu kudret Allah vergisidir. evlenmek isteyen bir bayan sonunda aradığı adamı buluyor ve evleniyor, peki evlenmeden önceki huzurunu mutluluğunu aramayacağı kesinmi bu evlilikde? bulunulan şartlar ne olursa olsun şükür etmek nasibine razı olmak iman için çok önemli bir unsurdur. yapmak istediğiniz şeyleri birtürlü yapamayabilirsiniz. bunun bir sebebi elbet vardır hayırlısı ne ise o olsun demek kalbinizi ve sizi ferah huzur içinde tutar. nasipsiz insan demek yanlışdır. nasibi olmasa dünyada işi ne? zaten yoktu hiçti, hiçlikden geldi şimdi var oldu ve var olduğu yaşamdan razı olması gerekir insanın. fakat malesef bu dünyayı bu hale getiren biz insanların. maneviyatın yoksunluğudur. çünkü biz sıkıntı çekmedik dolabımızda hep soğuk suyumuz oldu bunun olmamasının ne demek olduğunu dahi bilmiyoruz. afrikada 3 çocuklu anne artık doyuramadığı 2-3-5 yaşındaki çocukları arasında tercih yapıyor ve en sağlıklı olanı kucağına alıp yoluna devam ediyor. diğer ikisini ağacın altında ölüme terk ediyor. bizim burada işler nasıl? kuş tüyü yastıklar bilmem ne marka spor ayakkabılar. bu adaletsizlik yeryüzünde insanlardan kaynaklanmıştır. kişi kendisini öyle çok matah birşey zannetmektedirki sanki kader nasip sadece ona. aslında kaderde nasipde tüm insanlığı içersine alan topluca gidilecek bir yoldur. ama malesef eline üç kuruş para veya fırsat geçen arkasına bakmadan alıyor başını gidiyor. hiç demiyor yahu şu arkadakiler ne yiyor ne içiyor? ama bu yanlışlarında bir bedeli vardır elbet. ulu Allah'ın adaleti vardır, insanlar bu adalet'ten şaşınca hep birşeyler olmuştur. bunlar hikaye değil yaşanmış gerçeklerdir.

değerli selviler bunlar benim fikirlerimdir. kime sorsanız farklı farklı cevaplar alırsınız, size dini yönden bir açıklama yapamadığım için kusura bakmayın. ben bir din adamı değilim. olsa olsa meleklerinden feyiz alan aciz bir fikir insanı diyebilirim kendime. ancak olaylar karşısında insanın bakış açısı çok muhimdir. nasipde kaderde imanda hidayette insanda başlar insanda biter. gerçek olan şey yanlızca dileklerimizdir. onlarla yol alırız.


değerli selviler bunlar benim fikirlerimdir. kime sorsanız farklı farklı cevaplar alırsınız, size dini yönden bir açıklama yapamadığım için kusura bakmayın. ben bir din adamı değilim. olsa olsa meleklerinden feyiz alan aciz bir fikir insanı diyebilirim kendime. ancak olaylar karşısında insanın bakış açısı çok muhimdir. nasipde kaderde imanda hidayette insanda başlar insanda biter. gerçek olan şey yanlızca dileklerimizdir. onlarla yol alırız.[/QUOTE]

Selam tansxx din adamı olmadığını söylemişsin. peki mehdi'nin bilgisi nelerle sınırlı?

Din adamlarına sorulacak soruları fevkiyle bilmesi gerekli değil mi?

çünkü bozulan ortama dirlik düzen ve saadet getirecektir..
 
Üst Alt