Doğal deodorant ve parfümler

Koku almak ne kadar da mucizevi bir olaydır değil mi? Görünmeyen ve elle hissedilmeyen bir şey. Ama onu kokladığınızda birden kendinizi çok farklı bir yerde hissedebiliyorsunuz. Bir çiçek bahçesinde, bir denizin kenarında. Belkide zaman içinde bir yolculuk yapıyorsunuz. Hatıralarda kalan biri yada biryer aklınıza geliyor. Bazen de birden karnınız acıkaveriyor. Düşünüyorum da benim favori kokularım arasında 1.sevdiklerimin ten kokusu. 2.denizin kokusu. 3.yağmurda ıslanmış toprak ve çimen kokusu 4.çiçeklerin ve taze meyvelerin kokusu 5.Çok aç olduğumda yemek kokuları (örn:fırından yeni çıkmış ekmek veya mangaldan gelen kokular vb.) Neyse konuyu saptırmadan Evinizde birkaç dakikada kolayca hazırlayabileceğiniz harika kokulu doğal parfüm formülleri vereyimde mis gibi kokalım

Suna Dumankaya parfüm tarifi ve parfüm formülü

Ev parfümü yapmak için 1 kahve fincanını dolduracak kadar gül yaprakları yarım fincan alkol içerisinde 7 gün boyunca bekletilir.

Suna Dumankaya parfüm tarifi ve parfüm formülü-2

1 bardak su kaynatılır ve kaynadıktan sonra içine 1 çorba kaşığı kadar portakal rendesi, 1 tatlı kaşığı nane ile 2 tane karanfil ilave edilip karışım 15 saat bekletilir. 15 saat bekleyen karışım süzülür ve 7 gün bekletilmiş olan gül sıvısı ile birbirine karıştırılır. Elde edilen ev yapımı parfüm cam kapta ve serin yerde saklanmalıdır. Kullanılacağı zaman içine 1 kapak kadar tatlı badem yağı da ilave edebilirsiniz.

Kayan Yıldız Parfümü Malzemeleri

*3 yemek kaşığı votka veya etil alkol
*10 damla sarı papatya yağı
*2 su bardağı damıtılmış saf su
*5 damla lavanta esansı
*10-12 damla kediotu yağı

Yapılışı
Tüm yağları koyu renkli bir şişenin içine koyup yavaşça sallayarak iyice karışmasını sağlayın. Bu karışımı 12 ile 15 saat arasında serin ve kuru bir yerde bekleterek kokuların birbiri içinde çözünmesini sağlayın. Parfümünüz hazır. Kullanmadan önce şişeyi çalkalamayı unutmayın.

Yağmur fısıltısı Malzemeleri

*2 fincan dinlenmiş su
*3 yemek kaşığı votka
*5 damla sandal ağacı yağı
*10 damla bergamot yağı
*10 damla frenk üzümü yağı

Yapılışı
Tüm malzemeleri karıştırıp çalkalayın. Koyu renkli bir şişeye koyun. Dinlenmesi için en az 12 saat beklettikten sonra kullanın. Işık almayan serin bir yerde muhafaza edin.

Macar Parfümü Malzemeleri

*50 ml etil alkol
*12 damla limon yağı
*6 damla gül yağı
*2 damla adaçayı yağı
*15 damla biberiye yağı
*2 damla nane yağı
*2 damla lavanta yağı

Yapılışı
Tüm yağları koyu renkli bir şişenin içine koyup yavaşça sallayarak iyice karışmasını sağlayın. Bu karışımı 10 saat arasında serin ve kuru bir yerde bekleterek kokuların birbiri içinde çözünmesini sağlayın. Kullanmadan önce şişeyi çalkalamayı unutmayın. (Bu parfümü 1 ay boyunca kullanabilirsiniz.)
7gunsaglik.com
 
  • Etiketler
    dogal deodorant
  • Üst Alt