• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dmoz'a sitesini Ekleyeceklere Öneriler

Okunuyor :
Dmoz'a sitesini Ekleyeceklere Öneriler

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
1-) Dmoz'a sitenizi eklerken mutlaka doğru kategoriyi seçmeli ve gerektiğinde en alt kategoriye kadar inilmeli ve o kategoriye eklenmelidir.

2-) Kayıt yaparken mutlaka domain isinizin sonuna slash (/) koyun ve unutulmaması gereken bir şey vardır ki; domain isminizin başına (http://....) eklemenizdir.

3-) Sitenizin başlığında, mutlaka sitenizin lakabını içeren yada lakabı yok ise mutlaka Siteismi.Com şeklinde yazın. Sitenizin içeriğinin genel ismini yazmayın. Örnek; Kitaplıkla ilgiligi bir siteniz varsa, kalkıp "her türlü kitap" yazmayın.

4-) Dmoz kayıt ederken açıklama bölünde bir çok arkadaşımız hata yapar.
- Örneğin Açıklama kısmına; "Her türlü kitabı bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz, Türkiyenin en büyük kitap sitesi" diye yazılır. Kesinlikle yanlış bir kullanımdır. Kendinizi öven, abartan, yücelten... sözlerden kesinlikle uzak durmalısınız.
- Noktalama işaretleri ve dilbilgisi kurallarına dikkat etmelisiniz
- Mümkün olduğunda ikinci ve üçünsü şahısları anımsataca sözler ve ekler kullanılmamalıdır.
- Genllikle açıklama kısmında sitenizin içerğinde neler bulunduğundan kısaca bahsetmelisiniz. Örnek; Güncel haber sitesi, teknoloji, gündem, magazin ve forum bölümü bulunur.

Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitenizi ekleyeceğiniz kategorideki sitelere bakıp, fikir sahibi olabilirsiniz.

5-) Sitenizde çok aşırı link çıkışı, spam sayfaları, gizli linkler, haddinden fazla reklam içeren sayfaları kesinlikle yollamanıza bile gerek yoktur. Sitenizde bunlar gibi istenmeyen, gereksiz şeyler barındırılıyorsa temizlenmeli, öyle gönderilmelidir.

6-) Siteniz mutlaka açık olmalı. Sitedeki bütün kategorilerin (bölümlerin) içeriğinin girilmiş olması gerekli. Tasarımı daha bitmemiş ve eksiklikleri olan bir siteyi kabul etmediklerini unutmamanız gereklidir.
- Sitenizin içeriğinin özgün olması gerekli ve eğer alıntılar yapılmışsa; Mutlaka altında alıntı yapılan yerin(sitenin) kaynak gösterilmesi gereklidir.

7-) Sitenizi bir defa yolladıktan sonra max. onaylanma zamanı 2 yıldır. Ama 2-3 ay içerisinde sonuç alınamazsa bir daha başvurunuzu yenileyin.
- Kalkıp site başvurunuzu yenilerken başka bir kategori altında yenilemeyin. Siteniz spam filtresine katılır ve artık olacağı varsada kabul edilmez siteniz.

:cool: Sitenizin önerisini yaptıktan sonra beklemenizi öneririm. Çünkü sitenin editörler ulaşmadan önce spam filtresinden geçer ve zaten buda epey vakit alır. O yüzden sabırlı olmalı ve neden kabul edilmiyor sitem diye yakınılmaması ve forumuda bu gereksiz konularla kirletmeleyim

Son olarak; Bildiginiz gibi Dmoz editörleri gönüllü editörler olup sitenizi onaylamak zorunlulukları bulunmamaktadır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Aklıma geldikçe burdan yazarım. Umarım bir faydamız dokunmuştur.
kaynak
 
Üst Alt