• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dizüstü Bilgisayar Şarjı Uzatma

Okunuyor :
Dizüstü Bilgisayar Şarjı Uzatma

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Dizüstü Bilgisayar (Laptop – Notebook) kullanan birçok kullanıcının en başta gelen sorunlardan biridir şarj Laptopunuzun şarj süresini uzatmak elinizde doğru kullanma ve çeşitli yöntemlerle dizüstü bilgisayarınızın şarj süresini bir miktarda olsa artırabilir ve bataryanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Bu sayede enerji tasarrufu yapabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bilgisayarınıza yapacağınız optimizasyon ile şarj sürenizi uzatabilirsiniz.

Temizlik Şart
Bilgisayarınızın temizliğini aksatmamalısınız. Özellikle Notebookunuzun içinde bulunan fanların temizliği bilgisayarınızın içindeki hava dolaşımı sağlaması açısından önemli.

Isınma Sorununu Halletmelisiniz
Dizüstü bilgisayarınızın serin kalması da çok önemli aslında bir önceki maddede temizliği anlatırken fanlardan bahsetmiştik. Temizlenmeyen fanlar bilgisayarın ısınmasına yol açar ve bu da daha az batarya ömrü demek. Bilgisayarı serin tutmak için soğutucu altlıklar kullanabilirsiniz.

Hard Disk Optimizasyonu
Bilgisayarınızın hafızası ne kadar yüksekse Hard Diskinizin kasılma oranı da o kadar az olacaktır. Bu da size daha fazla pil ömrü olarak geri döner elbette. Ayrıca Hard Diskinizi düzenli bir şekilde birleştirmelisiniz.Bu işlem de aynı şekilde Hard Diskinizin yükünü azaltacak ve hem performansınız artacak hem de pil ömrünüz.

Hibernate(Hazırda Beklet)
Bilgisayarınızı uyku modunda ya da stand-by konumuna aldığınızda Hard diskiniz ve ekranınız kapanacaktır fakat sistem hafızası ve işlemci aktif olacaktır.Hibernate de ise sistem kendini tamamen kapatır.Bu da ekstra şarj anl***** gelir.

Güç Ayarları
Güç ayarlarınızı durumunuza en uygun şekle getirerek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Gereksiz Uygulamalar
Eğer cidden işinize yaramıyorsa birden fazla uygulamayı aynı anda kullanmayın.Çünkü bu şekilde birden çok uygulamalar direkt bataryaya yüklenecek ve doğal olarak ömrünü de azaltacaktır.

Önce Boşalt , Sonra Doldur
Bu işlem aslında bütün elektronik aletler için geçerli.Ya da şöyle söyleyelim;batarya ile çalışan elektronik aletlerde.Cep telefonu içinde geçerli olan bu kurala göre,batarya tamamen boşatılmadan tekrar doldurulmamalıdır.Gerçi batarya tipinizde önemli.Örneğin, Li-on batarya kullanıyorsanız, bataryanızı tamamen boşaltmamanız önerilir.Ama eski tip Ni- MH batarya tiplerinde ise ilk anlattığımız kuralı uygulamalısınız.

Harici Cihazlar ve CD ve DVD Sürücüleri
Eğer işiniz yoksa bilgisayarınızdan harici cihazları kaldırın.Bu bataryanızı rahatlatacaktır.Ayrıca yine aynı şekilde kullanmadığınız zamanlarda CD vd DVD sürücülerinizi dolu tutmayın.

Ekran Ayarları
Ekran koruyucu kullanmayın mesela.Çünkü ekran koruyucular monitör açısından faydalı olsa da batarya açısından negatif etkiye sahip.Ekran parlaklığınızı da azaltmalısınız.Çünkü LCD ekranlarınızın parlaklığı arttıkça batarya olumsuz etkilenecektir.

Batarya Çıkartmak
Eğer masaüstü bilgisayarlar gibi bilgisayarınızı sürekli fişe takılı kullanacaksanız,bataryanızı çıkartıp serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.Batarya doluluğu ortalama %40 olmalıdır.


dijitalteknoloji.net
 
Üst Alt