• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dizaltı etek giyen genç kız kırbaçlandı

• Konbuyu başlatan eмiLy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 35
  • Görüntüleme 6K

Okunuyor :
Dizaltı etek giyen genç kız kırbaçlandı

eмiLy

Kıdemli
Üye
Bu fikir ayrılıklarına çözümü sunuyorum da hala nasıl çözüm sunacak diye üsteleyip aynı soruyu soruyorsunuz...

Çözüm TEVHİD yani, Tek olan ALLAH C.C dan geldiği şekilde düzenlemek

Kaynak olarak Ehli sunnet'in uzerinde ittifak ettigi:
Kur'an,
Sunnet,
Icma ve
Kiyas'tan

dan olusan deliller üzerine bina ettiğimizde sorun çözülür....
Off offff

Bu sizin doğrunuz...........

Adamda diyor ki benim şeyhim var, onun söyledikleri doğrudur................

Yahu kavga etmiyor musunuz?

Hepiniz benim doğrum DOĞRU'dur, demiyor musunuz?

Bir diğerinize KAFİR demiyor musunuz? (Sizin ağzınızdan çıktı mı bilmiyorum ama buradaki din alimlerimizin bir diğerine söylediklerine çok şahit oldum...)

Hanginizin dediği uygulanacak...........
Sizin inandığınızın şekilde çözdük olayı, devrim yaptık, düzeni kurduk, eee, ne olacak şimdi diğerleri?
Ne yapacaksınız onlara?

Bana kağıt üzerinde yazılanları söyleme, bana olacağı söyle..............

Ne olacak mesela aleviler?
Onların oruç günleri farklı, bu farklı uygulamaya devam edecekler mi?

Siz okullarda namaz vakitlerinde öğrencilerin namaz kılmasına izin verdiğinizde (şimdi size verilmiyor diye isyanlardasınız ya) ateistim ben diyen namaz kılmaya gitmediğinde ne olacak?

Bana bunu söyle!

Ammar

Kıdemli
Üye
eмiLy;241869' Alıntı:
Off offff

Bu sizin doğrunuz...........

Adamda diyor ki benim şeyhim var, onun söyledikleri doğrudur................

Yahu kavga etmiyor musunuz?

Hepiniz benim doğrum DOĞRU'dur, demiyor musunuz?

Bir diğerinize KAFİR demiyor musunuz? (Sizin ağzınızdan çıktı mı bilmiyorum ama buradaki din alimlerimizin bir diğerine söylediklerine çok şahit oldum...)

Hanginizin dediği uygulanacak...........
Sizin inandığınızın şekilde çözdük olayı, devrim yaptık, düzeni kurduk, eee, ne olacak şimdi diğerleri?
Ne yapacaksınız onlara?

Bana kağıt üzerinde yazılanları söyleme, bana olacağı söyle..............

Ne olacak mesela aleviler?
Onların oruç günleri farklı, bu farklı uygulamaya devam edecekler mi?

Siz okullarda namaz vakitlerinde öğrencilerin namaz kılmasına izin verdiğinizde (şimdi size verilmiyor diye isyanlardasınız ya) ateistim ben diyen namaz kılmaya gitmediğinde ne olacak?

Bana bunu söyle!

KUR-AN da kağıt üstünde yazılı değil mi...:) daha nasıl kağıt üzerinde belge istiyorsun, kağıt üzerinde, bu sistem ile yönetilen toplumlar kalkıp Şeri konuları kapsıyan Anayasa kitabı gibi harici bir kitap da bu kural ve kaideler toplanıp butüni ile sonradan yazılan
bir kitap bir anayasa olacağını mı düşünüyosun yada anlamamak mi istiyosun..

Yani Anayasası da bizatihi ALLAH C.C' un kitabı KUR-AN, sonradan ekleme çıkartma yok ki ortada bunu anlatamıyorum galiba..

Tekrarlamak dan yoruldum İslam tarihi okuyun, İSLAM coğrafyasında yaşayan gayri müslimlere ne yapılmış, ASR-I SAADET de, nasıl davranmış ALLAH RESULU S.A.S, ALLAH C.C un elçisi olduğu kesin ve kati olan zat ALLAH C.C un kanun ve kaidelerini nasıl uygulamış bir bakınız diyorum orda ne oldu ise burda da o olacak...

Onlar bu insanları kökten beşikten mezara kadar hepsini kazımış mı sanıyosun, ibadethaneleri kökten yıkılmış, ibadetleri engelmiş mi..? onlarında toplum içinde yaşam ve inançlarına müdahale edilmeden olduğu gib kalmamış mı...:)

Ama neden okuyup boşa vakit harcayacaksınız ki, fuzuli vakit kaybı olabilir, hakkında birşey bilmediğiniz, anlayamadığınız, anmamakda ısrar ettiğiniz bir kavram hakkında şahsi görüşleriniz ve hoşunuza giden haberleri, hoşlandığınız şekilde yorumlamaya devam edeceksiniz, halbu ki okumuş, açıkgörüşlü aklıselim bir insana benziyorsunuz, aklınızı kullanmaya gayret etmeye neden çalışmıyorsunuz..

O adamların söyledikleri ve savunduklarını da delil ve belgeler ile yanlış İSLAM da olmadığı deliller ile ispatlanmasına rağmen tıpkı sizi ikna etmekde yaşadığım sıkıntıyı orda da yaşıyoruz..

Aleviler ile ilgili soru sorma gereği neden hissettiniz..? Onlarda gayri Müslimler gibi istediğini yaşasın, İSLAM devletinin aleyhinde bir olumsuz harakette bulunmayan hiçbir Gayri Müslim millete eziyet zulum yapılmamış İSLAM DEVLETLERİNDE, ancak apaçık düşmanlık besleyen düşman ile işbirliği yapan lar gereken cezaları yine adaleet ile görürler ne fazla ne eksik...

Herkesin kendi cemiyetine göre okul yapılır, kendi inancı dışında birşeye zorlanmaz ki..:) Ben müslümanım dediği halde namaz kılmamakda ısrar edenlere karşı bir takım yaptırımlar söz konusu oda gerekli şekilde zaten uygulamaları ile mevcuttur, biraz araştırsanız öğrenebilirsinzi...

eмiLy

Kıdemli
Üye
KUR-AN da kağıt üstünde yazılı değil mi...:) daha nasıl kağıt üzerinde belge istiyorsun, kağıt üzerinde, bu sistem ile yönetilen toplumlar kalkıp Şeri konuları kapsıyan Anayasa kitabı gibi harici bir kitap da bu kural ve kaideler toplanıp butüni ile sonradan yazılan
bir kitap bir anayasa olacağını mı düşünüyosun yada anlamamak mi istiyosun..

Yani Anayasası da bizatihi ALLAH C.C' un kitabı KUR-AN, sonradan ekleme çıkartma yok ki ortada bunu anlatamıyorum galiba..

Tekrarlamak dan yoruldum İslam tarihi okuyun, İSLAM coğrafyasında yaşayan gayri müslimlere ne yapılmış, ASR-I SAADET de, nasıl davranmış ALLAH RESULU S.A.S, ALLAH C.C un elçisi olduğu kesin ve kati olan zat ALLAH C.C un kanun ve kaidelerini nasıl uygulamış bir bakınız diyorum orda ne oldu ise burda da o olacak...

Onlar bu insanları kökten beşikten mezara kadar hepsini kazımış mı sanıyosun, ibadethaneleri kökten yıkılmış, ibadetleri engelmiş mi..? onlarında toplum içinde yaşam ve inançlarına müdahale edilmeden olduğu gib kalmamış mı...:)

Ama neden okuyup boşa vakit harcayacaksınız ki, fuzuli vakit kaybı olabilir, hakkında birşey bilmediğiniz, anlayamadığınız, anmamakda ısrar ettiğiniz bir kavram hakkında şahsi görüşleriniz ve hoşunuza giden haberleri, hoşlandığınız şekilde yorumlamaya devam edeceksiniz, halbu ki okumuş, açıkgörüşlü aklıselim bir insana benziyorsunuz, aklınızı kullanmaya gayret etmeye neden çalışmıyorsunuz..

O adamların söyledikleri ve savunduklarını da delil ve belgeler ile yanlış İSLAM da olmadığı deliller ile ispatlanmasına rağmen tıpkı sizi ikna etmekde yaşadığım sıkıntıyı orda da yaşıyoruz..

Aleviler ile ilgili soru sorma gereği neden hissettiniz..? Onlarda gayri Müslimler gibi istediğini yaşasın, İSLAM devletinin aleyhinde bir olumsuz harakette bulunmayan hiçbir Gayri Müslim millete eziyet zulum yapılmamış İSLAM DEVLETLERİNDE, ancak apaçık düşmanlık besleyen düşman ile işbirliği yapan lar gereken cezaları yine adaleet ile görürler ne fazla ne eksik...

Herkesin kendi cemiyetine göre okul yapılır, kendi inancı dışında birşeye zorlanmaz ki..:) Ben müslümanım dediği halde namaz kılmamakda ısrar edenlere karşı bir takım yaptırımlar söz konusu oda gerekli şekilde zaten uygulamaları ile mevcuttur, biraz araştırsanız öğrenebilirsinzi...
Kağıt üzerinde deliller istiyorum demedim ben, bir daha okuyun isterseniz, aksine tersini söyledim....

Sonunda bir cevap aldım galiba...
Nedense hiç inandırıcı olmayan türden...

Sudan'daki kırbaç olayının (Hristiyan bir bayan oluşu da dikkate şayan) şeri yönetimle ilgisi yok diyorsunuz yani, :shocked:

Hani derler ya yapılanlar yapılacaklara delildir diye...
İnanmıyor oluşumun sebebi de budur.......

Araştırın demişsiniz de ben bildiğim kadarıyla aklımda bir cevaba sahibim zaten..
Gayrimüslümlere tanınan haklar derken, Osmanlı'daki yönetimden bahsediyorsanız, bu çok ayrı bir tartışma konusu olur, buna hiç girmeyelim...
Zaten burada beni eğitin diye bir konu açmadım....
Dini tartışmak adına da konu açmadım....

Şeri düzen, bir devlet düzeni olduğundan, bir devlet düzeni olarak; bugünkü sistemle arasındaki ilişkiyi, farklılıkları ortaya koyabilmek adına açtım...

Sınırsız din ve vicdan özgürlüğüne rağmen, yine de özgürlük istiyoruz diye diretenlerin; istedikleri düzende sadece kendilerine özgürlük tanıyacaklarını bildiğimden (ben böyle düşünüyorum, dediğim gibi yapılanlar yapılacaklara delildir) bunu vurgulamak için açtım konuyu...

Yukarıda açıkladıklarınızın ütopik dilekler olduğunu düşünüyorum..
Allah'ın kel*****, adalet anlayışına sözüm olduğundan değil, inananların insan olmalarından dolayı, sürekli bu kuralları kendilerine yontuklarını gördüğümden (tarih boyunca ve hala) ve böyle de yapmaya devam edeceklerini bildiğimden, bunları söylüyorum...

Yinede teşekkürler açıklamanız için..................

Son düzenleme:

Ammar

Kıdemli
Üye
Size yazdığım bu son cevap da yine aynı şekilde anlamayacaksınız, belki bir başkasına vesile olur...

Araştırın demişsiniz de ben bildiğim kadarıyla aklımda bir cevaba sahibim zaten.
Sizin için AKLINDA cevaba ulaşanlara dair bir kaç uyarı ekliyim...:prv:

2:13 - Onlara: "İnsanların (müslümanların) inandığı gibi inanın." denilince, "Biz de o beyinsizlerin inandığı gibi mi inanacağız?" derler. İyi bilin ki, asıl beyinsiz kendileridir fakat bilmezler

2:75 - Şimdi bunların, size hemen inanacaklarını ümit mi ediyorsunuz? Halbuki bunlardan bir grup vardı ki, Allah'ın kelâmını işitirlerdi de sonra ona akılları yattığı halde bile bile onu tahrif ederlerdi.

2:76 - Üstelik iman edenlere rastladıklarında inandık derler, birbirleriyle başbaşa kaldıkları zaman, "Rabbinizin huzurunda aleyhinize delil olarak kullansınlar diye mi tutup Allah'ın size açıkladığı gerçekleri onlara da söylüyorsunuz? Hiç aklınız yok mu be?" derlerdi.

2:170 - Onlara: "Allah'ın indirdiğine uyun." dendiği vakit de: "Yok, atalarımızı neyin üzerinde bulduysak ona uyarız." dediler. Ya ataları bir şeye akıl erdiremez ve doğruyu seçemez idiyseler de mi onlara uyacaklar?

2:242 - İşte akıllarınız ersin diye, Allah size âyetlerini böylece açıklıyor.

2:269 - Dilediğine hikmet verir, hikmet verilene ise pek çok hayır verilmiş demektir. Ve bunu ancak üstün akıllılar anlar.

3:7 - Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu âyetler, kitabın anası (aslı) demektir. Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir. Kalblerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, "Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır." derler. Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez.

5:58 - Namaza çağırdığınız zaman, onu alay ve eğlence konusu yaparlar. Bu onların, akıllarını kullanmayan bir toplum olmalarından dolayıdır.

5:100 - De ki:"Pis olan şeyle temiz olan şey bir olmaz, pis olanın çokluğu hoşuna gitse bile". Ey selim akıl sahipleri Allah'tan korkun ki kurtuluşa eresiniz.

Gayrimüslümlere tanınan haklar derken, Osmanlı'daki yönetimden bahsediyorsanız, bu çok ayrı bir tartışma konusu olur, buna hiç girmeyelim...
Zaten burada beni eğitin diye bir konu açmadım....
Dini tartışmak adına da konu açmadım....
OSMANLI uzmanlık alanıma girer hiç bulaşmayın, bencede, benim kelimelerimde OSMANLI diye bir tabir yok ASRI SAADET ve 4 Halife dönemi ni inceleyin, Ama ne gereği varki niye böyle şeylerle kendinizi yorup boşa vakit harcayacaksınız ki..:prv:

Şer-i düzen hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan, ilgi duymayan, merak etmeyen, anlamayan, anlamak istemeyen, önemsemeyen birinin konu açması çok saçma olmuyormu Eskimo bölgesine Afrikalı vali atamak gibi bir şey olur..:freakedout:

%99 u müslüman olduğu idda edilen bir toplumda en çok madur olanların müslümanlar olması garip değilmi kaldı ki geriye kalan gayri müslim ve aleviler hepsi sıkıntılarını dile getiroyor hepsi dert yanıyor iken, kuldan gelen her tarafı arızalar ile dolu olan, kimsenin mutlu olmadığı bir düzene, ALLAH C.C dan gelen ve kul tarafından birşey katılmamış bir düzen ile kıyaslanamayacağını düşünüyorum... Netice de Mercedes marka otomobili en iyi bakım, onarım ve ihtiyacı olan her türlü şeyi iyne mercedes firmasına ait tesisler vermesi gibi KUL yaradan da ondaki zaafları yok edip en güzel yaşam biçimini yine onu yokdan var eden koyar öyle değil mi..?

Allah'ın kel*****, adalet anlayışına sözüm olduğundan değil, inananların insan olmalarından dolayı, sürekli bu kuralları kendilerine yontuklarını gördüğümden
bu şuan içinde bulunduğumuz durumun bir analizi değilmi sizce, insanlardan neden bu kadar umutsuzsunuz, acaba içinde büyüdüğünüz bu sistem bunda etkili olmuş olabilirmi...?

Ve son olarak bu kendi AKILLARI ile cevapları bulanların, Ahirette ki durumunu gösteren son bir uyarı ile kelimelerime ve bu tartışmaya son noktayı koyuyorum...

(Ey Muhammed!) Günahkârların, Rablerinin huzurunda başları öne eğilmiş olarak: «Ey Rabbimiz! Gördük ve dinledik, şimdi bizi geri çevir de salih bir amel işleyelim, çünkü biz artık kesin bir şekilde inanıyoruz.» derlerken bir görsen! SECDE - 12

eмiLy

Kıdemli
Üye
Size yazdığım bu son cevap da yine aynı şekilde anlamayacaksınız, belki bir başkasına vesile olur...

Sizin için AKLINDA cevaba ulaşanlara dair bir kaç uyarı ekliyim...:prv:

2:13 - Onlara: "İnsanların (müslümanların) inandığı gibi inanın." denilince, "Biz de o beyinsizlerin inandığı gibi mi inanacağız?" derler. İyi bilin ki, asıl beyinsiz kendileridir fakat bilmezler

2:75 - Şimdi bunların, size hemen inanacaklarını ümit mi ediyorsunuz? Halbuki bunlardan bir grup vardı ki, Allah'ın kelâmını işitirlerdi de sonra ona akılları yattığı halde bile bile onu tahrif ederlerdi.

2:76 - Üstelik iman edenlere rastladıklarında inandık derler, birbirleriyle başbaşa kaldıkları zaman, "Rabbinizin huzurunda aleyhinize delil olarak kullansınlar diye mi tutup Allah'ın size açıkladığı gerçekleri onlara da söylüyorsunuz? Hiç aklınız yok mu be?" derlerdi.

2:170 - Onlara: "Allah'ın indirdiğine uyun." dendiği vakit de: "Yok, atalarımızı neyin üzerinde bulduysak ona uyarız." dediler. Ya ataları bir şeye akıl erdiremez ve doğruyu seçemez idiyseler de mi onlara uyacaklar?

2:242 - İşte akıllarınız ersin diye, Allah size âyetlerini böylece açıklıyor.

2:269 - Dilediğine hikmet verir, hikmet verilene ise pek çok hayır verilmiş demektir. Ve bunu ancak üstün akıllılar anlar.

3:7 - Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu âyetler, kitabın anası (aslı) demektir. Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir. Kalblerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, "Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır." derler. Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez.

5:58 - Namaza çağırdığınız zaman, onu alay ve eğlence konusu yaparlar. Bu onların, akıllarını kullanmayan bir toplum olmalarından dolayıdır.

5:100 - De ki:"Pis olan şeyle temiz olan şey bir olmaz, pis olanın çokluğu hoşuna gitse bile". Ey selim akıl sahipleri Allah'tan korkun ki kurtuluşa eresiniz.

OSMANLI uzmanlık alanıma girer hiç bulaşmayın, bencede, benim kelimelerimde OSMANLI diye bir tabir yok ASRI SAADET ve 4 Halife dönemi ni inceleyin, Ama ne gereği varki niye böyle şeylerle kendinizi yorup boşa vakit harcayacaksınız ki..:prv:

Şer-i düzen hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan, ilgi duymayan, merak etmeyen, anlamayan, anlamak istemeyen, önemsemeyen birinin konu açması çok saçma olmuyormu Eskimo bölgesine Afrikalı vali atamak gibi bir şey olur..:freakedout:

%99 u müslüman olduğu idda edilen bir toplumda en çok madur olanların müslümanlar olması garip değilmi kaldı ki geriye kalan gayri müslim ve aleviler hepsi sıkıntılarını dile getiroyor hepsi dert yanıyor iken, kuldan gelen her tarafı arızalar ile dolu olan, kimsenin mutlu olmadığı bir düzene, ALLAH C.C dan gelen ve kul tarafından birşey katılmamış bir düzen ile kıyaslanamayacağını düşünüyorum... Netice de Mercedes marka otomobili en iyi bakım, onarım ve ihtiyacı olan her türlü şeyi iyne mercedes firmasına ait tesisler vermesi gibi KUL yaradan da ondaki zaafları yok edip en güzel yaşam biçimini yine onu yokdan var eden koyar öyle değil mi..?

bu şuan içinde bulunduğumuz durumun bir analizi değilmi sizce, insanlardan neden bu kadar umutsuzsunuz, acaba içinde büyüdüğünüz bu sistem bunda etkili olmuş olabilirmi...?

Ve son olarak bu kendi AKILLARI ile cevapları bulanların, Ahirette ki durumunu gösteren son bir uyarı ile kelimelerime ve bu tartışmaya son noktayı koyuyorum...

(Ey Muhammed!) Günahkârların, Rablerinin huzurunda başları öne eğilmiş olarak: «Ey Rabbimiz! Gördük ve dinledik, şimdi bizi geri çevir de salih bir amel işleyelim, çünkü biz artık kesin bir şekilde inanıyoruz.» derlerken bir görsen! SECDE - 12
Artık ayet yapıştırmaktan vazgeçin diye, tamam aldım cevabımı dedim, sizi yine işi abartmışsınız... :))

Bayılıyorum şu ifadeye de ''%99'u müslüman olan...''
Ne zaman belirlemişler?
Sayım mı yapmışlar?

''ALLAH C.C dan gelen ve kul tarafından birşey katılmamış bir düzen ile kıyaslanamayacağını düşünüyorum... ''

Demişsiniz.........
Allah'tan gelen tek evet.........
Ama kul bir şeyler katmaya çabalıyor ki islam bölünmüş vaziyette............

Bu bölünmüşlükte ''sizin de'' haklarınızı koruyabilecek tek düzen ''laik'' düzendir.

Ammar

Kıdemli
Üye
Bişey demiyim dedim ama yine tutamadım kendimi..

Benim haklarımı ALLAH C.C korur Bize ALLAH C.C yeterlidir o ne güzel bir vekildir.... insan kökenli düzenler, ancak dünyayı isteyenlerin haklarını korur....

kull

Amatör
Üye
eмiLy;241829' Alıntı:
Kamu ahlakını bozduğuna hükmedildiğini ve kendisinin olay yerinde 50 kez kırbaçlandığını söyledi.

Sudan'da, dizaltı etek giyen Hıristiyan bir genç kızın kırbaçlandığı bildirildi.
Silva Kaşif adlı 16 yaşındaki genç kız, geçen hafta başkent Hartum'da bir pazarda sivil polisler tarafından dizinin altında etek giydiği gerekçesiyle tutuklandığını, kamu ahlakını bozduğuna hükmedildiğini ve kendisinin olay yerinde 50 kez kırbaçlandığını söyledi.

İnsan hakları avukatı Azhari El Hac, Sudanlı yetkililere prosedürlerin hatalı uygulanması nedeniyle ve Kaşif'in aklanması için dava açmayı planladıklarını kaydetti.

AA
www.haberturk.com

İnternette gezinirken, tesadüfen böyle bir haber gördüm...
Sayın Ammar'a sorduğum benzer bir sorunun üstüne açıklayıcı bir bilgi olacaktır diye sizinle de paylaşmak istedim...

Ve Ammar bana ısrarla şeri düzen hakkında hiçbir bilgin olmadığı halde konuşuyorsun, dediği için, bilenlere ve BİLDİĞİNİ DÜŞÜNENLERE sormak istedim:
Şeriat burada uygulandığı gibi bir düzen mi?

Yani bugün laik düzende her türlü ibadetini istediği gibi yerine getiren bir müslüman, yine de bizim dinimizi yaşama özgürlüğümüz elimizden alınıyor diye feryat figan ederken; istedikleri düzen başkalarına böyle mi saygı duyuyor?

Konunun açılış mesajı olan bu mesajdaki meseleyi öncelikle bir irdeleyelim. İrdelemeye başlamadan önce ise, Şeriat tan biraz bahsedelim.

Şeriat, Şer'i hükümler demektir. Allah'ın emir ve yasaklarının bütünüdür. Sadece bir yönetim şekli değildir yani. Bu bağlamda ben gönül rahatlığıyla diyebilirim ki, Türkiye'de şeriat zaten vardır ve özellikle şahsi manada tatbik edilebiliyor. Mesela Namaz, şeriatin gereğidir. Bu ülkede herkes istediği gibi namazını eda edebilir. Camiler de herkese açıktır. Ramazan Orucu, şeriatin gereğidir. Bu ülkede gücü yeten herkes Oruç tutabilir. İmkanı el verip gücü yetenlere Hacca gitmek, şeriatin gereğidir. Bu ülkede imkanları el verip gücü yeten herkes Hacca gidebilir. Bu örnekler çoğaltılabilir. Kısacası, şahsi olarak herkes şeriati hayatına tatbik edebilir. Gerçi başörtüsü yasağı gibi şahsi yaşayışa da bazen ufak tefek müdahaleler olsa da, yinede herkes büyük ölçüde şeriati tatbik edebilme imkan ve selahiyetine sahiptir bu ülkede.

Devlet yönetiminde Şer'i hükümler göz önüne alınmıyorsa bu almayanların sorunudur. Halkın müdahaleye pek gücü ve yetkisi yoktur. Halk, çoğunluk itibariyle hassas ise zaten, seçim zamanı içlerinden güvendikleri birini çıkarıp başına koyar. Bu şahıs ta, halk nasıl yönetilmeyi temenni ediyorsa öyle yönetir halkını. Nasılsanız, öyle yönetilirsiniz misali...

Şeriat ile yönetildiği iddia edilen yönetimlerin, gerçekten tam manasıyla Şer'i hükümlerle yönetilip yönetilmediğine bakmak lazım bence. Mesela, dizüstü etek giyen bir bayana 50 kırbaç vurmak bir Şer'i hüküm müdür? Hayır, değildir. Onların kendilerince tayin ettikleri bir ceza yöntemidir bu. (Bence doğru bir ceza yöntemi de değil.) Bizim ülkemizin yönetiminde Şeriat yoktur ama, bizim ülkemizde de resmi dairelerde dizüstü etek giymek yasaktır. Bizde bu yasağa uyulmadığı uygulanan yaptırım daha farklıdır sadece...

Uzun lafın kısası, uygulanan Şeriat gerçekten Allah'ın hükümleriyse eğer, Allah'ın hükümlerinden korkulmaz. Yaratıcımız, sahibimiz, istifade ettiğimiz herşeyi bize veren olan Allah sevilir, hükümleride sevilir...

eмiLy

Kıdemli
Üye
Bu bağlamda ben gönül rahatlığıyla diyebilirim ki, Türkiye'de şeriat zaten vardır ve özellikle şahsi manada tatbik edilebiliyor. Mesela Namaz, şeriatin gereğidir. Bu ülkede herkes istediği gibi namazını eda edebilir. Camiler de herkese açıktır. Ramazan Orucu, şeriatin gereğidir. Bu ülkede gücü yeten herkes Oruç tutabilir. İmkanı el verip gücü yetenlere Hacca gitmek, şeriatin gereğidir. Bu ülkede imkanları el verip gücü yeten herkes Hacca gidebilir. Bu örnekler çoğaltılabilir. Kısacası, şahsi olarak herkes şeriati hayatına tatbik edebilir. Gerçi başörtüsü yasağı gibi şahsi yaşayışa da bazen ufak tefek müdahaleler olsa da, yinede herkes büyük ölçüde şeriati tatbik edebilme imkan ve selahiyetine sahiptir bu ülkede.

Dinde şahsi manada kalmalıdır zaten, ben de bunu diyorum...
Herkes o sırat köprüsünden tek başına geçeceğine göre, herkes kendi ibadetinden sorumludur...
Herkes namazını eda edebilir, herkes oruç tutabilir, herkese cami açıktır, demişsiniz...
Herkes isterse eğer namaz kılabiliyor zaten, isterse oruç tutabiliyor zaten, o zamn ''laik'' düzeni eleştirenler; belkide ''kendilerinin ibadet edebiliyor olmasından'' daha fazlasını istiyorlar.. :shocked:
Eleştirmekteki amaç budur derim o zaman ben...........

Devlet yönetiminde Şer'i hükümler göz önüne alınmıyorsa bu almayanların sorunudur. Halkın müdahaleye pek gücü ve yetkisi yoktur. Halk, çoğunluk itibariyle hassas ise zaten, seçim zamanı içlerinden güvendikleri birini çıkarıp başına koyar. Bu şahıs ta, halk nasıl yönetilmeyi temenni ediyorsa öyle yönetir halkını. Nasılsanız, öyle yönetilirsiniz misali...

Malum bugüne kadar, %100 halkın oyunu alarak yönetime geçen bir lider olmamıştır. O zaman''halk'' nasıl istiyorsa diyebileceğimiz bir ''fikirde bölünmemiş bir halk topluluğu'' yoktur.
Yönetimdekiler kendilerini başa getirenlerden de sadece bir kısmının temennilerini yerine getirebiliyorlar, getiriyorlar.. Kendisine oy verenlerden tamamının temennileri yerine getirilebiliyorlar desek bile, bu da demokrasinin gereklerine tam anlamıyla uymaz; tüm halkın hakları, inançları, beklentileri gözönünde bulundurulmak zorundadır. Diyecekseniz demokrasi sağlanmasa da olur, hayır olmaz, çünkü ''sizler'' her türlü hakkınızı kullanabildiğiniz düzeni bile birkaç nokta yüzünden eleştirebiliyorken, ''diğerlerinin'' haklarınıda tam anlamıyla ''örnek olarak sunduğunuz modelde'' savunabiliyor olmanız gerekir. Azınlıkta kalanların hakları da asla gözardı edilemez.

Şeriat ile yönetildiği iddia edilen yönetimlerin, gerçekten tam manasıyla Şer'i hükümlerle yönetilip yönetilmediğine bakmak lazım bence. Mesela, dizüstü etek giyen bir bayana 50 kırbaç vurmak bir Şer'i hüküm müdür? Hayır, değildir. Onların kendilerince tayin ettikleri bir ceza yöntemidir bu. (Bence doğru bir ceza yöntemi de değil.)Bizim ülkemizin yönetiminde Şeriat yoktur ama, bizim ülkemizde de resmi dairelerde dizüstü etek giymek yasaktır. Bizde bu yasağa uyulmadığı uygulanan yaptırım daha farklıdır sadece...
Uzun lafın kısası, uygulanan Şeriat gerçekten Allah'ın hükümleriyse eğer, Allah'ın hükümlerinden korkulmaz. Yaratıcımız, sahibimiz, istifade ettiğimiz herşeyi bize veren olan Allah sevilir, hükümleride sevilir...

Allah'ın hükümlerinden korkulmaz, haklısınız..
Ama kendinizde söylemişsiniz, onların kendilerinin tayin ettiği bir ceza yöntemidir bu; demekki Allah'ın hükümlerine ''kul müdahele ettiğinde'' sorun çıkıyor............
Benim baştan beri söylemek istediğim şeye örneği siz vermişsiniz, teşekkürler............

kull

Amatör
Üye
Dinde şahsi manada kalmalıdır zaten, ben de bunu diyorum...
Herkes o sırat köprüsünden tek başına geçeceğine göre, herkes kendi ibadetinden sorumludur...
Buna katılamıyorum. :)

Birincisi, ben müslüman olduğum için çok mutlu ve huzurluyum. Müslümanlığımdan şeref duyuyorum. İslami yaşayıştan daha güzel ve daha huzur verici bir yaşayış biçimi de göremiyorum. Hem beni yoktan var eden, benim bütün arzu ve isteklerimi, bütün korku ve endişelerimi, bütün hususiyetlerimi benden bile daha iyi bilen Allah'ın, benim huzur ve mutluluğum için tayin ettiği emir ve yasakları tatbik ediyor olmaktan daha çok huzur verici bir yöntemin olabileceğine de ihtimal vermiyorum. Öyleyse, benim huzur ve mutluluğumu, sevdiğim diğer insanların da tatmasını isterim. Hatta tanımadığım insanlar da tatsınlar, memnun olurum. O zaman en sevdiklerimden ve en yakınlarımdan başlamak üzere herkese dinimi anlatmaylı, kendimden başkalarının da huzu ve mutluluğu için çabalamalıyım. Hem bu ayrıca bir huzur ve mutluluk kaynağı olur benim için...

İkinci, Namaz bir dini vecibe olduğu gibi, dinini başkalarına anlatmak ta bir dini vecibedir...

eмiLy

Kıdemli
Üye
Buna katılamıyorum. :)

Birincisi, ben müslüman olduğum için çok mutlu ve huzurluyum. Müslümanlığımdan şeref duyuyorum. İslami yaşayıştan daha güzel ve daha huzur verici bir yaşayış biçimi de göremiyorum. Hem beni yoktan var eden, benim bütün arzu ve isteklerimi, bütün korku ve endişelerimi, bütün hususiyetlerimi benden bile daha iyi bilen Allah'ın, benim huzur ve mutluluğum için tayin ettiği emir ve yasakları tatbik ediyor olmaktan daha çok huzur verici bir yöntemin olabileceğine de ihtimal vermiyorum. Öyleyse, benim huzur ve mutluluğumu, sevdiğim diğer insanların da tatmasını isterim. Hatta tanımadığım insanlar da tatsınlar, memnun olurum. O zaman en sevdiklerimden ve en yakınlarımdan başlamak üzere herkese dinimi anlatmaylı, kendimden başkalarının da huzu ve mutluluğu için çabalamalıyım. Hem bu ayrıca bir huzur ve mutluluk kaynağı olur benim için...

İkinci, Namaz bir dini vecibe olduğu gibi, dinini başkalarına anlatmak ta bir dini vecibedir...
Anlatmak başkadır; başka dinlere hatta dinsizliğe bile saygı duymak başkadır....
Elbetteki anlatırsınız, ibadeti översiniz vs.
Şahsi derken ''devlet dışılığı'' ifade etmek istemiştim ben; bireyseldir din.....

Ayrıca ''baskı'' kavramının küçümsenmemesi gereken bir şey olduğunun örneğine de her yerde rastlayabilirsiniz..

Verdiğim örnekteki kız bir Hristiyan farkındaysanız...
İşte ben buna benzer faşizan uygulamalardan bahsediyorum............

Üst Alt