Disk Birleştirme

Disk Birleştirme ve Temizleme Nasıl Yapılır?,Bilgisayarımın kasılmasını nasıl engellerim,Disk birleştirme nedir?,Sabit disk nasıl temizlenir?

Sisteminizin bir süre sonra ağırlaşmaması ve sabit diskinizin performansının düşmemesi için düzenli disk birleştirme yapmanızda fayda var. Peki nedir bu disk birleştirme işlemi? Detaylar yazımızda.

Disk birleştirme, kısaca sabit diskiniz üzerindeki parçalanmış dosyaların yeniden belirli bir sıraya konulması demek. Bu sayede bir dosyanın dağılmış parçaları belirli bir sıraya konularak, dosyaya erişilmek istendiğinde daha hızlı bir okuma işlemi yapılır.

Biraz daha açarsak, sabit disk üzerinde dosyalar her zaman tek bir parça halinde kaydedilmez. Siz dosya üzerinde değişiklik yaptıkça sabit disk üzerinde önceden silinen dosya boşluklarına (sektör) bu yeni dosyaların parçaları dağıtılarak yerleştirilir. Bir dosyanın içeriği farklı farklı yerlerde olacağı için sabit disk kafasının farklı farklı kısımlardan okuma yapması size daha yavaş bir sistem performansı olarak geri döner.

Bunu önlemek için düzenli olarak disk birleştirme işlemini yapmanız gerekir. Windows üzerinde bulunan Disk Birleştiricisi ile bu parçalanmış dosyaları yeniden düzenleyebilir ve de yeniden birleştirebilirsiniz. Zamanlama özelliği sayesinde ister otomatik olarak birleştirme işini yaptırabilir isterseniz de elle birleştirme işini başlatabilirsiniz.

Windows'un kendi disk birleştiricisi yerine ücretli ya da ücretsiz programlar da kullanabilirsiniz. Onlardan da söz edecek olursak, ücretli alternatiflerde Diskeeper, O&O Defrag, PerfectDisk gibi uygulamalar öne çıkarken, ücretsiz olarak da MyDefrag, UltraDefrag ve Defraggler öne çıkıyor. Düzenli olarak disk birleştirme işlemini yaparak, hem sabit diskinizin okuma yaparken daha az yorulmasını (daha az gecikme, daha az gürültü ve daha az sıcaklık) ve sistem performansınızın sürekli sabit diskiniz yüzünden geri kalmadan düzenli bir biçimde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
shiftdelete.net
 
  • Etiketler
    sabit disk
  • Üst Alt