• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Diş Beyazlatmayla İlgili Kafanızda Soru Kalmayacak!

Okunuyor :
Diş Beyazlatmayla İlgili Kafanızda Soru Kalmayacak!

Harnonde

Acemi
Üye
Beyazlatma yönteminin diş minesine zarar vermez "Diş yapısı gözle görülmeyen kanalcıklar içermektedir ve bu kanalcıklar içinde de sıvı vardır. Dişimiz ağız içinden sürekli sıvı emmektedir. Tıpkı bir sünger gibi, bu yüzden çok içilen çay, kahve, kola, kırmızı şarap gibi renkli içecekler dişlerin rengini koyulaştırmaktadır.

1- Diş Beyazlatma(Bleaching) nedir?

Beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında ve arka bölgelerde oluşan ,renkli organik ve inorganik maddelerin çözünerek ,dişin ana renginin açılması işlemidir.


2- Neden Diş Hekimi kontolünde diş beyazlatma

Piyasada satılan ve bilinçsizce ithal edilen bazı ürünlerin bilimsel olarak kanıtlanmış beyazlatma etkinliği ve zararlı yönleri tartışmalıdır. Bu tip ürünler asit, aşındırıcı maddeler içerdiklerinden dolayı dişlerinizde kalıcı hasarlar oluşturdukları tespit edilmiştir. Halen ülkemizde satılmalarına rağmen bu ürünlerin büyük bir çoğunluğu Avrupa ve Amerika'da ithali ve kullanımı yasaklanmıştır.Diş beyazlatma için çok değişik ürünler mevcuttur. Bizim önerimiz diş hekiminiz kontrolünde diş beyazlatma işlemini yaptırmanızdır. Günümüzde beyaz dişlere kavuşmak muayene ortamında etkin ve güvenilir olarak mümkün olmaktadır.


3- Işık ile beyazlatma güvenli midir?

Güçlü ışık kaynaklarıyla yapılan diş beyazlatma günümüzde en etkin ve güvenilir yöntemlerdendir.Işık kaynağı olarak LED ya da Plazma ışık kaynakları kullanılmaktadır. Zaten beyazlatma işlemi profesyonelce ve doktor kontrolünde yapılmaktadır.


4- Güçlü ışık kaynağıyla birlikte kullanılan beyazlatma jeli nasıl iş görür?

Beyazlatma jeli olarak diğer etken maddeler yanında genelde hidrojen peroksit kullanılır. Dişleriniz iyice temizlendikten sonra jel tek tek dişlere sürülür. Işık kaynağı dişlere tutulur.Jel aktifleşerek dişin minesine nüfuz eder. Hidrojen peroksit yıkılır, oksijen ve peridroksil içermeyen radikallere ayrılır. Bu radikaller doymamış çift bağlara tutunarak veya renkli molekül bağlarının açılmalarına neden olarak beyazlatma işlemini gerçekleştirirler.


5- Işık kaynağı herkese uygulanabilir mi?

Hamile ve süt veren annelerde ve süt dişlerine diş beyazlatma yapılmaz. Dişlerinizde mineyi ve dentini ilgilendiren yapısal bozukluklar var ise (amelogenesis imperfecta,dentinogenesis imperfecta) ağartma işlemine yanıt vermezler.Dişlerinde kırık,çatlak,hassasiyet olan kişilerde beyazlatma yapılmaz. Dişetleri çok fazla çekilmiş ve köklerin büyük bir kısmı açığa çıkmış kişilerde de yapamıyoruz. Ayrıca çok çok ileri derecedeki tetrasiklin lekelenmelerinde de sonuç alınamıyor.

6- Beyazlatma yapılırken ağrı duyar mıyım?

Yapım sırasında kesinlikle ağrı duymazsınız. Şayet kullanılan jel dişetinize sızarsa bu durumda o bölgede yanma hissi olur. Böyle bir durumda o bölge su ile yıkanır ve hassasiyet yok olur. Zaten hekiminiz diş betleriniz jelden etkilenmesin diye dişeti koruyucusu ile diş etlerinizi kapatacaktır. Yapıldıktan sonra ise ilk 2 gün çok hafif bir hassasiyet olabilmektedir .Bu hassasiyeti minimuma indirgemek için ise, işlemden sonra flor,potasyum nitrat uygulanır ve florlu diş macunu önerilir.


7- İşlem süresi ne kadardır?

Hazırlık aşaması 20 dakika,ışıkla çalışma süresi ise 1 saattir. Bu bir saatin sonunda istediğimiz renk tonuna ulaşmış oluyoruz. İleri derecedeki renkleşmelerde 6 seansta sonuç alınan vakalar da bulunmaktadır.15 gün sonra hasta tekrar çağrılıp renk değerlendirilmesi yapılır. Eğer eski dolgu ve porselen kaplamaları varsa ve yeni renge göre uyumsuzlarsa onların da değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak bu konudaki karar kesinlikle size aittir.


8- Tahmini olarak beyazlatma ücreti kaç YTL dir?

Bu konuda Türk Diş Hekimleri Birliği standart bir fiyat belirlemiştir, Uygun ödeme şartları ve fiyat bilgilerinin diş beyazlatmakonusunda deneyimli diş hekimleri tarafından verilmesi gerekmektedir.9- Beyaz dişler rengini ne kadar süre korur?

Ortalama 2 ila 4 yıl kullanabilirsiniz. Aslında bu süre sizin içtiğiniz içeceklere,sigara içme alışkanlığınıza,yaş ve ağız hijyeninizle ilişkilidir.
10- Dişlerim ne kadar beyazlar?

Doğal dişlerinizin her biri farkı renk tonundadır. Köpek dişleriniz hepsinden daha koyu tondadır. Ön grup kesici dişleriniz daha açık,azı dişleriniz ise köpek dişi ile kesici dişleri arasında bir renktedir. Beyazlatmada amaç kişisel doğal beyazlığı yakalamaktır. Kullanılan maddeler tanıtılırken 8-10 ton arasında dişlerinizin renginin açıldığı söylenir. Günümüzde mükemmel sonuçlar alınabilecek teknikler gelişmiştir. Herkesin diş yapısı ve rengi farklı olduğu için tek tip bir beyazlatma sonucu elde edilmez. Bu da zaten istediğimiz bir sonuçtur


11-Beyazlatma işlemini nasıl yapıyorsunuz?

Önce ağız içi muayene şart. Beyazlatmaya engel herhangi bir durum var mı? Tüm bilgiler değerlendirilir. Önceden yapılması gereken tedavileriniz varsa yapılır. En önemlisi ise diş etlerinizdir. Beyazlatmadan önce diş etlerinizde iltihap,diş taşı ya da plak birikimi varsa mutlaka tedavi edilip temizlenmelidir. Sonra renk analizi yapılır. Dişler beyazlatıldıktan sonra olabilecek son rengi hekiminiz size söyleyecektir.İşleme polisaj dediğimiz temizlik işlemiyle başlanır. Önce dudak koruyucusu sürülür. Sonra dişeti koruyucusu ışık ile uygulanır.Beyazlatma jeli tek tek tüm diş yüzeylerine uygulanır.Işık kaynağının ağızlığı ağzınıza yanaştırılır ve çalıştırılır. İşlem ortalama 1 saat sürer.Gerekirse 2.seans için bir 15 gün beklenir.12-Bleaching işlemine hangi aşamada başvurulmalıdır?

Çay, kahve sigara gibi bilinen en kuvvetli boyayıcıların yanı sıra havuç, portakal suyu gibi ''kromojenic'' gıdalar, hazır yiyeceklerdeki boyar maddeler de dişlerin rengini koyulaştırır. Diş üzerindeki lekelenmelerle dişin kendi renginin koyulaşmasını karıştırmamak gerekir. Dişlerin yüzeyine yapışmış olan lekeler, fırçalar ve cila pastaları yardımı ya da diş hekiminin yapacağı temizlik işlemi ile kolayca çıkar, ancak dişin içine işlemiş olan renkleşmelerde bleaching işlemi devreye girmelidir.13-Bleaching işlemi eski dolgu veya kaplamalı dişin rengini de açar mı?

Hayır. Beyazlatma sadece doğal diş yapısı üzerinde etkili bir yöntem. Beyazlatmadan sonra dişler ne kadar süre rengini korur?
Çay, kahve, sigara gibi maddelerin kullanımı sınırlandığında dişler beyazlığını uzun yıllar koruyabilir. Bleaching?li dişlerin rengini korumak dişlerimizin temizliğine ne kadar önem verdiğimizle yakından ilişkili. Günde en az iki kere diş fırçalamak, bir kez diş ipi kullanmak ve altı ayda bir diş hekimine kontrole gitmek sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmanın birinci koşulu.

Kaynak:
Msc. Dt. Özer Akıncı
Özel Dora Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Uzman Diş Hekimi

Diş Beyazlatma Bleaching - Dora Hospital
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt