• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dinsizlik (ateizm) bir dinmidir?

  • Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 10
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Dinsizlik (ateizm) bir dinmidir?

İnci

Kıdemli
Üye
Aşağıdaki açıklamadan yola çıkarak sormak istiyorum.Dinsizlik (ateizm) bir dinmidir?
Dinsizlik bir din değilse neden dinsizlik (ateizm) içerikli konular dini sohbet tartışma bölümüne açılıyor?


Din, genellikle doğaüstü, kutsal ve ahlaki öğeler taşıyan, çeşitli ayin, uygulama, değer ve kurumlara sahip inançlar ve ibadetler bütünü. Zaman zaman inanç sözcüğünün yerine kullanıldığı gibi, bazen de inanç sözcüğü din sözcüğünün yerinde kullanılır.Din tarihine bakıldığında, birçok farklı kültür, topluluk ve bireyde din kavramının farklı biçimlere sahip olduğu görülür. Arapça kökenli bir sözcük olan din sözcüğü, köken itibariyle "yol, hüküm, mükafat" gibi anlamlara sahiptir.wikipedia
Ateizm, Tanrıya veya ruhsal varlıklara olan metafizik inançların reddedilmesi.Var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir düşünce akımıdır.wikipedia
 

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
Benim de aklımdan aynısı geçiyordu. Giriyim de bunu öneriyim diyecektim. Demişsiniz zaten. :D
 

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
''Diğer dinler'' tabiri de bence fazla gelir; ''Diğer inanışlar'' desek??? Böylesi daha uygun gibime geliyor. Aslında ateist olanların davranışı daha çok tepkisel kaldığı için, çok fazla sistematik olmadığından 'din' denilmesi doğru mudur acaba; düşünülmesi lazım!!

Aramızda yaygın bir söylem var ''İnançsızlık da bir inançtır..'' söylemi. Bu aslında doğru da sayılabilir. Ama bu kabil çevreleri tutup da 'Din' başlığı altında addetmek onlara fazlaca bir Lütuf olur kanaatindeyim!!!! Dinlerde akla bir 'sistematik' söylem gelmektedir. İlkeler bütünü(yanlış/doğru) gelmektedir. Ama bu ateistlerde böyle bir sistemli ilkesel bir yapı bulmak zordur. Reaksiyoner bir yapıda ortaya çıkan söylemlerden müteşekkil olan bir akım.

DİN teriminin anlamı açısından yaklaşırsak; bir YAŞAM TARZI demek olan din, aslında her türlü gidişatı kapsar. Yani ilahi dinleri dışlamak; Allah u Teala'yı reddetmek-haşa-; İlahi kitab ve peygamberleri tahkir ve yok sayma gibi davranışlar da bir inanç çeşididir aslında. Bu düşüncelerden neş'et edeck çeşitli davranış tarzlarına da 'bir çeşit din' diyebiliriz. Hatta bu anlamda ideolojik akımlara ve felsefi sistemlere de 'beşeri din' uydurma din diyebilmek mümkündür. Tabii ki batıldırlar ama bi anlamda bunlar da din olma iddiasındadırlar.

Ezcümle 'Diğer inanışlar' diye bir başlık altında bu 'başka inançlılar' söz hakkı bulabilirler bana göre.. Bence tabii.. :)

Selamlar.

sevmekesas:eek:k:
 

Guney

Kıdemli
Üye
Bence "inançlı " kesim değil "inançsız" diye tanımlanan kişilerinde buna cevap vermesi çok uygun olacak..
Zira onların ne istediği siz "inançlılar" ın tekelinde olmamalı...
Şahsına munhasır...:))
 

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
Bence "inançlı " kesim değil "inançsız" diye tanımlanan kişilerinde buna cevap vermesi çok uygun olacak..
Zira onların ne istediği siz "inançlılar" ın tekelinde olmamalı...
Şahsına munhasır...:))
Onların ne istediğiyle neden ilgilenelim? "ateizm" zaten inançsızlık değilmi? Dini tartışmada ne işleri var. Ben bir ateistin durup dururken "eğer tartışmayı isteyen kavgacı birisi, ya da kendini milletin diniyle alay etmeye adamış sağlıksız fikirli" birisi değilse, zaten aklı başında bir ateistin müslümanların takıldığı bir ortamda işi olmaz. Eğer takılıyorsa, bunda art niyet aranır.

Eğer aynı ortama zorla getirtilmeye çalışılıyorsa, bu kez bu sürtüşmeyi ayarlayan kişinin niyeti sorgu edilmelidir.
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Meşhur bir söz vardır hani : Dinsizlik bir din ise, sağlıklı olmak hastalıktır.

Ateizm ile dinsizlik aynı anlama tekabul etmez.

Ateizm, teizm ile varlık bulur. Teizmin yokluğu, ateizminde yokluğu anl***** gelir. Birbirine bu kadar bağlıdırlar yani :)

Din bölümünde tartışma konusu olan ''dinsizlik'' elbette yanlıştır.

Fakat pek çok insan inanç kaybına neden olarak teizmi gösterdiği için ister istemez kendini dinle bir hesaplaşma, bilgi edinme, paylaşma içinde buluyor.

Forum açısından yanlıştır evet.
 
Üst Alt