• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dinsiz ailenin çocuğu ..

• Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 34
  • Görüntüleme 4K

Okunuyor :
Dinsiz ailenin çocuğu ..

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Bende asla coğrafya dersiyle anlaşamazdım... hala da sevmiyorum
hadi tüm dersleri kaldıralım :))) hatta okulları kapatalım

bide şu var din dersi okulda verilmesin . tamamda evde zaten anne babanın bilgisi yok verilmiyor...
nasıl olacak nerde öğrenilecek
hem nerden çıktı din dersinde diğer dinlerin kötülendiği tüü kaka denildiği

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Ben de diyorum ki; bu doğrusudur diyerek din dersi öğretilmez. O zaman bütün dinler yönlendirme olmaksızın, akdeniz bitki örtüsünü anlatır gibi anlatılsın. Mademki bilgilendirmek için yapılıyor bu şekilde olsun.

Birine tü kaka diyerek din dersi yapılmaz.

Valla buda doğru diyorum tabii. Şimdi bunun ortası bu olur belki ama din dersinde islamiyet için anlatım tarzı, ''gerçek budur'' şeklinde olmalı. Çünk gerçek, gerçektir. Diğer dinleri(gerçek dinler hariç) bitki örtüsü gibi anlatılmalı.

Velhasıl çocuğun ailesi çocuğunu okuldan dersten muaf eylemiş. Öbür tarafta bundan sorumlu. Zaten hidayete erecekse çocuk şimdi değilde biraz geç erer. Eğer ermezde o zaman çocukta öbür tarafta sorumlu olur.

İşte bu gerçeğide görmeden edemeyiz.

Bu kısa dünyada iki saatlik din dersi için böyle şeylere değer mi? Göz açıp kapayıncaya kadar zaten 70 seneyi deviriyoruz. Ondan sonra Allah(cc) bilir.

suhran

Tecrübeli
Üye
Soyumuz göktürklere dayanmıyor mu? O zamandan beri Gökteki Tanrıya inanıyoruz.

Soyum kime dayanıyor kesinlikle müddei olamam. Hatta bu meslede, üç- dört kuşak öncesi hakkında dedem yeminler etse başı ağrır gibime geliyor… Türkiyeliyim ve dinim İslam. Karma bir kültürü paylaştığımızı kimse yadsıyamaz; bir çok farklı din, ırk mensubu Türkiyelilerle birlikte. Gök ve tanrı hususunda tüm inançlarda çok yakın odaklar gözlemlenebilir ayrıca. Tam isabet kaydetmek mümkün mü? Tabi ki değil....

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Soyum kime dayanıyor kesinlikle müddei olamam.
Türkmüsün değil misin az çok bilirsiniz. En azından türk hissediyorsanız kendinizi ozaman türksünüzdür.

Hatta bu meslede, üç- dört kuşak öncesi hakkında dedem yeminler etse başı ağrır gibime geliyor…
Ben az çok biliyorum kendimi.

Türkiyeliyim ve dinim İslam. Karma bir kültürü paylaştığımızı kimse yadsıyamaz; bir çok farklı din, ırk mensubu Türkiyelilerle birlikte.
Onlarda Türk gibi hissediyorlardır belki kendilerini. Önemli olan kardeşlik tabiiki.

Gök ve tanrı hususunda tüm inançlarda çok yakın odaklar gözlemlenebilir ayrıca.
Hem Türkler hakkında peygamberimizin hadisleri var.

B

bursali68

Ziyaretci
Koyu işaretli taraf biraz olmaması gereken şeylerden.(saçma olmuş demiyorum, görüşünüz sizin görüşünüz, saygı duyulur)

O zaman kurduğunuz bağlantıya göre; hani dediniz ya kazanan cennete mi kazanmayan cehennememi?- sınava girmeyenler inek girip kazananlar çalışkanlığından dolayı gene inek.

Belirli bir birikimini öğrenci kanıtlaması ve Türkiyenin kültüründen bihaber olması için olması gerekenlerdendir diyorum.
Sn.ashenarşi,insanın Allah ile arasındaki ilişkiyi kulları mı puanlandıracak,sizinki nasıl bir mantık...Din,inanç,insanın içinde olması gerekendir,diploma almak için,not almak için gereken değil.İnnacın mükafatını veren kul olabilir mi...Örneğin siz bir kişinin inancını nasıl " PUANLARSINIZ "....Hadi not verin de bilelim...

Din dersi,kültür dersi veya müsbet bilim dersi değildir ki birikim arıyorsunuz.İslam dini inancı farklı bir şey," Türkiye Kültürü " farklı bir şey...yine uçmuşsunuz sanırım...

Din dersi " PEKİYİ / 100 " olan mı KPSS den geçip " Devlet Memuru " olmalı...Din dersinden ister inek olsun ister " hödük " sonuçta " Allah nasip etmezse " mükafatı zor alır,yok isterse ezberlesin 100 üstüne 100 çeksin sınavlardan yani inek kere inek olsun,neye yarayacak yada yaramalı...KPSS ye veya Özel Sektöre değil SADECE KENDİSİNE...!!!

Öğrneğin ; Endüstri Meslek / Teknik lisesinde okuyan bir öğrenci için " Din dersi " öncelik değildir...Ve o okulun amaçları içerisinde de yoktur.Öncelik olmayan ve amaçlar içerisinde bulunmayan bir dersi,amacı " PİYASANIN MESLEKTEKİ KALİFİYE ELEMAN GÜCÜ YETİŞTİRMEK " olan bir okulda GEÇMEK ZORUNDASIN demek kadar mantığa ters düşen bir şey var mı...Tesviye bölümünde okuyan bir öğrenciden NÜ resim yapmasını,bunu becerirse geçmesini beklemekle aynı şeydir...Bunu anlamayacak kadar zor mudur bu konu !!!

Sağlıcakla kalınız...

suhran

Tecrübeli
Üye
Türkmüsün değil misin az çok bilirsiniz. En azından türk hissediyorsanız kendinizi ozaman türksünüzdür.

Ben az çok biliyorum kendimi.

Onlarda Türk gibi hissediyorlardır belki kendilerini. Önemli olan kardeşlik tabiiki.

Hem Türkler hakkında peygamberimizin hadisleri var.

Türk gibi hissediyor bu ülkede herkes kendini diyelim, böyle farz edelim. Bu, içine doğup, yaşamaya devam ettiğimiz kültürü, Türkiye’de yaşayan herkesin sözü geçen ders sayesinde öğreneceği anl***** gelebilir mi. Dinden bahsediliyor, -çok söylenildi bu konuda- bu ders mesela kendini Türk gibi hisseden bir ermeniye ne öğretebilir? Soyu kesinlikle Göktürklere dayanan bir dinsize ne verebilir? Ders, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, burada mezkur din İslam. İslam dininin öngördüğü ahlak kuralları ve kültürden bahsediliyor. Bunun Türkiye ile , Türklerle bir alakası var mı ki bu ders Türkiye’nin tedrisatının vazgeçilmezi olsun… Kertenkeleleri katletmenin faziletleri hakkında da hadisler var, bahsettiğiniz bu hadisler Türk ırkının mucizevi bir şekilde ilk üyesinden itibaren Müslüman olduğundan mı bahsediyor yoksa bu sadece, çabasızca sahip olunan verilmişliklerden ötürü kutsuyor mu Türkleri? Eşitlik ve adalet kavramlarını nasıl algılıyorsunuz bir Müslüman olarak bu noktada merak ediyorum…

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Türk gibi hissediyor bu ülkede herkes kendini diyelim, böyle farz edelim. Bu, içine doğup, yaşamaya devam ettiğimiz kültürü, Türkiye’de yaşayan herkesin sözü geçen ders sayesinde öğreneceği anl***** gelebilir mi.

Dinden bahsediliyor, -çok söylenildi bu konuda- bu ders mesela kendini Türk gibi hisseden bir ermeniye ne öğretebilir?

Ahlak bilgisi öğretilecek. Zaten din ve ahlak bilgisi değil mi? Müfredatlarda düzenlemeler yapılabilir. Mesela Ermenilerin ibadetlerini nasıl yapacaklarıyla ilgili. Kitaba sığarsa onuda koysunlar ama bu kısa dünyada içi boş şeylerle uğraşmanın ne anlamı var. Ermeniler çok istiyorlarsa kendileri öğrenirler. Kürt açılımı daha yeni oldu. Ve domokratik olarak olması gereken gibi. Ama ermenilerin kitabı tarih kitabında yazmıyor mu? Onların ibadeti kendilerini mi kurtaracak? İBldiğim kadarıyla onlar hristiyan. Zaten Din ve Ahlak bilgisi kitabında Hz. İsanın peygamber olduğu ve İncilin kutsal kitap olduğu yazmıyor mu?

Çok istiyorsa Amerikadan bir kaç İncil sipariş etsinler. Yasak mı? Sanki okulda öğrenciler Kuran dersi, arapça dersi görüyorlar ya!

Soyu kesinlikle Göktürklere dayanan bir dinsize ne verebilir?

Onlara eşit adaletli şekilde davranılıyordu bildiğim kadarıyla. Onların ilmi bilmi onlara veriliyordu. Ama günümüzde bazı şeyler verilememsi mesela, arapça dersleri, kuran ve bunların öğrencilere devlet okullarında verilmemesi dolayısıyla olabilir.

Ders, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, burada mezkur din İslam. İslam dininin öngördüğü ahlak kuralları ve kültürden bahsediliyor. Bunun Türkiye ile , Türklerle bir alakası var mı ki bu ders Türkiye’nin tedrisatının vazgeçilmezi olsun…

İşte şimdi toplayacak olursam konuyu müslümana hiç bir şekilde islami olarak eğitimde karışılamaz. Bütün islami bilimlerini öğrenmekle müküllefdir. Şimdi sen bu şartları sağlamadan gibip azınlıkların hakkını ve eşit olmamak hakkıyla aramaya kalkarsan ben müslümanlığından şüphe ederim.

Müslüman müslümanlığının bütün gerekliliğini öğrenmekle serbesttir ve öğrenmeye çalışmakla mükelleftir. Kuran, hadis kaynak vs. Ama en önemlisi müslüman çocuklara çocuk yaşta bu ilmi öğretmektir. Çünkü Allah'ın emridir. Bunun Türklükle alakası yok.

Kertenkeleleri katletmenin faziletleri hakkında da hadisler var,

Sahih kaynaklarda bu ve bunun gibileri yok.

bahsettiğiniz bu hadisler Türk ırkının mucizevi bir şekilde ilk üyesinden itibaren Müslüman olduğundan mı bahsediyor yoksa bu sadece, çabasızca sahip olunan verilmişliklerden ötürü kutsuyor mu Türkleri? Eşitlik ve adalet kavramlarını nasıl algılıyorsunuz bir Müslüman olarak bu noktada merak ediyorum…
Allah(cc) zamandan ve mekandan münezzeh olduğu için gelecek hakkında elbetteki herşeyi biliyor tek bir şey kalmaksızın.

suhran

Tecrübeli
Üye
Sırf merakımdan, Türk ırkının üstün öngörüsüyle, inanç isabeti hususunda sahih kaynaklarda var olan hadisleri bekliyorum sizden.
Allah(cc) zamandan ve mekandan münezzeh olduğu için gelecek hakkında elbetteki herşeyi biliyor tek bir şey kalmaksızın.
‘Allah biliyor’ diyebilmeniz için bizim ayetten bahsediyor olmamız gerekmez mi?Siz Allah’ın münezzehliğinden yola çıkıldığında, varılacak tek nokta ayet olduğu halde, hadisi işaret ediyorsunuz. Peygamberin dili vahiy için bir köprüyken, kendi görü ve birikimlerini aynı dil söylüyor diye, o köprüden geçen insan kelamını da Allah kelamını da aynı kefeye koymak da nedir?

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Sırf merakımdan, Türk ırkının üstün öngörüsüyle, inanç isabeti hususunda sahih kaynaklarda var olan hadisleri bekliyorum sizden.
Türklerin üstün olduğunu demek istemedim. Türkler hakkında hadisler var dedim. Zaten bildiğimiz gibi Peygamber efendimizin(sav) veda hutbesinde dediği gibi kimse kimseden üstün değilmiş. Ben türklere üstün demedim. Tekrar okursanız.

Hadisler ise: Peygamberimizin Türkler hakkındaki hadisleri;supermeydan.net

‘Allah biliyor’ diyebilmeniz için bizim ayetten bahsediyor olmamız gerekmez mi?
Allah'ın(c.c.) 99 isminden biri El-Alim. Yani herşeyi gizli kalmaksızın bilir.

Siz Allah’ın münezzehliğinden yola çıkıldığında, varılacak tek nokta ayet olduğu halde, hadisi işaret ediyorsunuz. Peygamberin dili vahiy için bir köprüyken, kendi görü ve birikimlerini aynı dil söylüyor diye, o köprüden geçen insan kelamını da Allah kelamını da aynı kefeye koymak da nedir?
Bu konuda fazla birşey bilmiyorum. Zaten bizim işimiz Kuranı ve Hadisleri, peygamberimizin yolunu rehber edinmek, Hz. Ademden(as) bu yana hak dini İslamiyeti kabul etmek. Yoksa sadece Kuranı rehber edinirsen ve diğerlerini es geçersek o zaman niye peygamberimiz(sav) Alemlere rahmet olarak gönderildi?

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sanırım burada konu iyice birbirine girmiş...Başlığa atıf yapılan konu " azınlıklarla " ilgili değil,öz be öz Türk / Türk Vatandaşı olup,müslüman olmayanlarla ilgili...

Eğer azınlıklar ile ilgili bir yorum yapmak gerekirse onların zaten kendi inançlarını da öğreten okulları var,burada sorun yok...Sorun Türk vatandaşı olup,örneğin din değiştirmiş olanlar da buna dahil veya ateist olanlar da,kendi inançlarına göre din dersi eğitimi almaları,ki bu da en doğal haklarıdır...Burada dinlerin birbirlerine " benim babam senin babanı döver " tarzındaki din üstünlüğü yaklaşımı değil,insanların vicdani konuda almak istedikleri veya almak istemedikleri " din dersi eğitimidir "...

Nasıl ki bizler müslüman olarak din dersinde " Hristiyanlık veya Yahudilik..." eğitimi almak istemez ve buna bağlı olarak da mücadele edersek,ki en tabii " insanlık / özlük " hakkımızdır,diğer dinlerde bulunan vatandaşların da " devlet okullarında " kendi inançlarına göre farklı bir dini empoze eden din dersini almak istememeleri de o kadar doğal...

Ayrıca bu kadar yıldır din dersi zorunluydu da tüm Türkiye " MÜLÜMAN " mı oldu...Demek ki din dersinin zorunlu olmasının bir mantığı yok hem dinen,hem aklen,hem ilmen...

Ancak şu ayrıntıyı da unutmamak gerek, tüm eğitimler ki buna din eğitimi de dahil,MEB denetiminde olmalıdır,yoksa " kızı boşta bırakırsan ya davulcuya kaçar ya zurnacıya " sözü gerçekleşir ve DİN FANATİZMİ önü alınamaz boyutlara varır,sonra da ayıkla pirincin taşını...

Sağlıcakla kalınız...

Üst Alt