Dinlerin domuz etine bakış açısı

Domuz eti dünyada en çok tüketilen et çeşitlerinden biridir. Geçmişi M.Ö. 5000'lere dayanan, insanoğlunun en eski besin kaynaklarındandır. Yakın doğu'da ya da Çin'de domuzların evcilleştirilmesi ile tüketilmeye başlanmıştır. Pek çok doğa koşuluna uyum sağlayabilmesi, hemen hemen her şeyi yemesi ve hızlı üremesi nedeniyle kolay bakılan domuz, yakın çağlara kadar Avrupa ve Amerika kültürlerinde bir güz yiyeceği olarak değerlendirilmiştir. Yavruların olgunlaştığı bu dönemlerde, topluca mezbahalara giden domuzlar nedeniyle fiyatlar oldukça ucuz olmaktadır.

Şeriata göre yönetilen ülkelerde ve İsrail'de satılması, tüketilmesi yasalarca yasaklanmış olup, İskoç kültüründe de domuz eti yemek bir tabudur.

Dinlerin domuz etine bakış açısı

Şeriat hukukuyla yönetilen ülkelerde ve İsrail'de domuz ürünlerinin satılması ve tüketilmesi yasalarca ağır biçimde yasaklanmıştır. Dinsel nedenlerden dolayı domuz eti ve diğer domuz ürünlerinin satımının yasak olduğu başlıca ülkeler İran,[2] Moritanya,[3] Umman,[4] Katar[5] ve Suudi Arabistan'dır.[6] Türkiye'de domuz üretimi devlet gözetiminde yapılmaktadır. Domuzların belirlenen yerlerdeki çiftlikler dışında beslenmesi yasak olup, domuz ürünlerinin satılmasını yasaklayan bir yasa yoktur. Yalnızca domuz eti satışında kısıtlamalar getiren yönetmeliklere göre marketlerde domuz ürünleri diğer et ürünlerinden ayrı bir bölümde sergilenmek zorundadır.
wikipedia.org
 
Üst Alt