Dinimizde Noel Diye Bir Bayram Yoktur,Noel Kutlamak Dinimizde Yasaktır

Dinimizde Noel Diye Bir Bayram Yoktur,Noel Kutlamak ve onun uzantısı olan yılbaşında yapılan şeylere yapmak ve iştirak çam ağacı kesip süslemek,hindi yemek başka din mensuplarının dini adetlerine uymak olduğundan Dinimizde Yasaktır.başka günlerde yılbaşı niyeti olmadan gereksiz yere ağaç kesmek haricinde bunlar yapılabilir.

Dinimizde HAZRETİ ALLAH'A C.C asi ve düşman olan kafirlerin ve müşriklerin kafirliklerine ve müşrikliklerine özgü adetleri adet edinmek,o hallerini benimsemek kafir ve müşriklere benzemek olarak adlandırılmıştır.bu tür harekler büyük günah,kabahat,çirkin bir iştir ve yasaktır.heleki dini bayramlarında (noel,yılbaşı gibi) onların yaptıklarına benzer şeyler yapmak çok çok sakıncalı bir durumdur.

Dinimiz bize yeteri kadar bayram,mübarek gün ve gece sunmaktadır.bize gizliden kin duyan,bizim değerlerimize bırakın uymayı dalga geçen,hor gören Kafir ve müşriklere özenmek hem abestir hemde büyük günahtır.

Bu durumun sakıncaları ayet,hadis ve İslam alimlerinin görüşleri ilede açıkça ortadır.
Bismillâhirrahmânirrahîm.

51. Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.
56. Kim Allah'ı, Resulünü ve iman edenleri dost edinirse (bilsin ki) üstün gelecek olanlar şüphesiz Allah'ın tarafını tutanlardır.
57. Ey iman edenler! Sizden önce kendilerine Kitap verilenlerden (sizin) dininizi alay ve oyun konusu edinenleri ve kafirleri dost edinmeyin. Allah'tan korkun; eğer müminler iseniz.
Maide Suresi
kuranmeali.com


Abdullah b. Ömer'den (r.a.)rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"Kim kendini bir kavme benzetirse, o da onlardandır." ( Ahmed: 2/50-92, 7/142, Ebu Davud Libas: 4031

Ömer b. Hattab (r.a.) şöyle dedi:
"Acemlerin rumuzlu sözlerini öğrenmeyin. Bayramlarında müşriklerle birlikte kiliselerine girmeyin.Çünkü Allah'ın gazabı onların üzerine iner." (Beyhaki 'Sünenü'l-Kübra: 9/234, Abdürrezzak Musannef: 1609)
(Yahudiler ve hristiyanlar kitaplarını tahrif ederek içine bir çok batıl ve HAZRETİ ALLAH'LA C.C. ilgili olmayan şeyler doldurmuşlardır.Yhudilerin en büyük batıllıklarından biri haşa ÜZEYİR ALEYHİSSELAM'A ALLAH'IN C.C oğludur demeleridir.HAZRETİ ALLAH C.C çocuk edinmediğini İhlas suresinde bildirmektedir.

Bismillâhirrahmânirrahîm.
1. De ki: O, Allah birdir.
2. Allah sameddir. *
3. O, doğurmamış ve doğmamıştır.
4. Onun hiçbir dengi yoktur.

İhlâs Suresi
kuranmeali.com


hiçkimse O'NUN C.C haşa oğlu değildir.herşey O'NUN C.C Yarattığı şeydir. hristiyanlarda teslis inancı vardır.yani 3 İlah olduğuna inanırlar bu HAZRETİ ALLAH'A ortak,yani şirk koşmaktırlar.
Abdullah b. Amr demiştir ki:
"Kim müşriklere ait bir toprakta bulunur (bina yapar), onların nevruzlarına (yılbaşılarına) katılır, onların bayramlarını (festival ve galalarını) kutlar ve ölünceye kadar onlarla birlikte bulunursa, Kıyamet Gününde onlarla birlikte haşrolunur." (Beyhaki Sünenü'l-Kübra: 9/234.)

Huşeym diyor ki:
"Ebu Bişr, Ebu Umeyr b. Enes'ten, o da Ensar'dan bir halasından rivayet etmiştir:
"Rasulullah (s.a.v.), müslümanları namaza nasıl davet edeceği konusuna çok önem gösterdi. (Ashabıyla istişarede bulundu). Kendisine, yahudilerin yaptığı gibi boru çalınmasını teklif ettiler. Bu, onun hoşuna gitmedi ve:
"O, yahudilere aittir" buyurdu. Bunun üzerine hristiyanlara ait çanı hatırlattılar. "O da hristiyanlara aittir" diyerek hoş karşılamadığını belirtti." ( Ebu Davud Salat: 27.)

Hadisleri inceleyenler görürlerki PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.V kafir ve müşriklere özgü olan şeylerden uzak durmayı katii şekilde emretmiştir.özelliklede dini sembol,tavır ve giyiniş şekillerini yasaklamıştır.bu tahrif edilmiş ve batılıllaştırılmış dinden (hristiyanlık) kardeşlerimizin alışkanlıkları arasına girmiş bu batıllık Hazır yaklaşıyorken kardeşlerimizi uyaralım bilgilendirelim.
 
Dinimizde Noel Diye Bir Bayram Yoktur,Noel Kutlamak ve onun uzantısı olan yılbaşında yapılan şeylere yapmak ve iştirak çam ağacı kesip süslemek,hindi yemek başka din mensuplarının dini adetlerine uymak olduğundan Dinimizde Yasaktır.

Bilirmisiniz dinimizde fitne yapmak yasaktır. Önemli olan ibadetini nasıl yaptığın değil , yapıp yapmadığındır.
Kimisi kiliseye gider gitar eşliğinde duasını eder ,kimisi namaz kılarak ibadet eder , kimisi mum yakarak dua eder.Birisi Güneş tanrı der , birisi göktanrı , biz ALLAH deriz , başkası BABA der. Fark varmı ki bunlarda ? Hepsi aynı yaratan değil midir? Dil , din , ırk ne olursa olsun sonuçta buluştuğumuz yer aynıdır aslında.
Bu yüzden sende bir hediye al , biraz tebessüm et karşındakilere yeni yıla girerken yeni bir sene , yeni umutlar , yeni hayaller ile.
Karşındaki insanı mutlu etmekte bir ibadettir onun güler yüzünü görmek huzur verir insana mutluluk verir.
Şimdiden sağlıklı sıhatli nice senelere...
 
Son düzenleme:
Bilirmisiniz dinimizde fitne yapmak yasaktır. Önemli olan ibadetini nasıl yaptığın değil , yapıp yapmadığındır.
Kimisi kiliseye gider gitar eşliğinde duasını eder ,kimisi namaz kılarak ibadet eder , kimisi mum yakarak dua eder.Birisi Güneş tanrı der , birisi göktanrı , biz ALLAH deriz , başkası BABA der. Fark varmı ki bunlarda ? Hepsi aynı yaratan değil midir? Dil , din , ırk ne olursa olsun sonuçta buluştuğumuz yer aynıdır aslında.
Bu yüzden sende bir hediye al , biraz tebessüm et karşındakilere yeni yıla girerken yeni bir sene , yeni umutlar , yeni hayaller ile.
Karşındaki insanı mutlu etmekte bir ibadettir onun güler yüzünü görmek huzur verir insana mutluluk verir.
Şimdiden sağlıklı sıhatli nice senelere...


Kardes kimi günese tanri der , kimi Baba der kimi Baba-ogul-ruhul kudüs üclemesini Rab der vs.. herkes birsey der demesinede senin bu denenlerin hepsini toparlayip ayni demen hepside Allah demek istiyor demen garip..!

Konu noel - yilbasi kutlamasinin ( ki konuyu acan arkadasimiz cam kesmeden ve yilbasinda yapilan daha bircok bize göre yanlis olanlardan ) sakincalarini inancina göre yazmis...

Ha bunu her sene herkes yaziyor söylüyor , kutlamak isteyende cikiyor meydanlara sabaha kadar Alkol komasina girene kadar Yilbasi Kutlamasi yapanda oluyor icmeden kutlayanda... Icenede icmeyenede kutlayanada kutlamayanada kimse birsey diretmiyor... yapacak olan sonucta yapiyor...

Din adamlarininda Noel ve Yilbasi nin islamda kutlanacak bir yeri olmadigini söylüyor... Bu kadar basit.

Hediye almak icin birini sevindirmek icin illaki yil sonunun gelmesi ve ogün verilmeside galiba iyilik yapmak icin kural degil...
 
İsa'yı peygamber olarak kabul eden islam dini, kabul ettiği bir peygamberin doğum gününün kutlanmasını neden yasaklasın? İslam dini doğum gününe karşı diyorsanız o başka. Ama kaynak gösterilen ayetler böyle demiyor hatta benim görebildiğim kadarıyla noel'in kutlanması konusunda da bir şey söylemiyor.
Ayrıca tam olarak anlamadığım

51. Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.

Burada islam dini bize yahudi ve hristiyanları dost edinmeyin diyor, başka bir ifadeyle onlara düşman olun diyor. İslam dini hani hoşgörü diniydi? Açıkça farklı dinden olanlara düşman olun diyor.
 
selam ederim;

sayın sabit, ilk bakışta haklısınız. fakat ayeti birde günümüz koşullarında düşünelim tartışalım isterim;

birbirinin dostu olup taraf tutmak size neyi hatırlatıyor? tamda bugünün halidir aslında, düşündünüzmü ekonomik, sosyal ve siyasi anlamda hıristiyan ve musevilerin birbirlerini tutup tutmadıklarını? haçlı seferleride neyin nesiydi tarih boyunca? birbirinin tarafını tutmak, düşünce ve hukukdan uzak olmak demektir. isterseniz dost edinebilirsiniz, bugün aynı durum yaşanıyor zaten, şuncu buncu kişiler birbirlerini tutuyor. en güzel örneği futboldur, maçta bile adam öldürme var, sorsanız öldürene neden öldürdün diye sebebini açıklayamaz aklı başındayken. burada anlatılan ana tema birbirini tutup duşünce ve muhakemeden uzak kimselerden olunmamasıdır. hıristiyan musevi ateist veya herhangi bir şey.

taraf olan muhakemeden uzak demektir. ulu Allah muhakemeden uzak olan ile dost olunmaz demiştir. siz hiçbir dine inanmasanızda böyle bir tutumu olan kişi ile dostluk kurarmısınız?

islama göre, adaleti gözeten hristiyan musevi atesit vs ile dostluk kurmamak da ne demek? bu islama terstir. KUR'AN bir tek ayet okumak ile anlaşılmaz içerdiği ana temayı öğrenmek için tamamının birleştirilmesi gerekir. içersinden tek bir tanesini çıkarıp ona anlam yüklemek, tüm kitaba ve islama haksızlıktır ve yanlıştır.

muhakemeye bile terstir, öyle olması için önceki gönderilen kitapların bir başka Allah'a ait olması gerekir, ama ulu Allah bir tane. onun kudretide ebedi ve ezeli herşeyi bilen değimi? önceki gönderdiği ktaba inananları bir anda dışlamak, bölücülük çıkarmak. imana bile terstir. fakat orada bir ince nokta vardır. insanların muhakeme ve düşünceleri ile doğrusunu bulmaları isteğidir. hemde özgür iradeleri ile. öyle olmasaydı islamda önceki dinleri kabul etmezdi değilmi. yüzyıllardır savaşlar oldu bu sebeplerle fakat akıl düşünce yol aldı ve bunun din ile alakalı olmadığı anlaşıldı. bunun gerilik olduğu anlaşıldı. insanların şimdiki ortak hedefi(siyasileri demiyorum) birlik beraberlik sevgi ve paylaşımdır. bu arzu edilen bir gerçektir tüm insanlar tarafından. ama düşünceden uzak kitapta okuduğu gibi yorumlayan ve anlayanlar gaflet içinde uyuyanlardır. habire ayet sunar, bunu ispatlamaya örneklemeye çalışırlar. düşüncelerinde mana yoksunluğu vardır. müslüman cennete gidecek kalanı cehenneme bunun manasını düşünüpde musluman nedir nasıl olunur diye kafa yormazlar. oda kolaydır salavat oruc ve namaz islamın özetidir onlar için. ama sevgili muhammedimiz öyle dememiştir. peygamberimizin hayatı çok daha detaylı araştırılıp incelenmelidir. gercek hadislerden müslümanın tanımını yapmak için bu gereklidir. müslüman olmak kolay iş değildir heleki bu zamanda gercekten zordur. islamın öğütlediği gibi olmak bu zamanede insanı çok yıpratır. üzerler, sömürürler, haksızlık ederler. müslüman dediğimiz doğru ve düzgün insanın mutlu ve huzurlu olabilmesi için kendisi gibi insanlarada ihtiyacı vardır. örneğin; fatih sultan döneminde islam öyle güzel uygulanırdıki siftah eden dükkana gelen ikinci müşterisini komşusuna yollardı onunda siftah edip günün ilk kazancını elde etmesi için. bugün bunu yapabilirmi herhangi bir esnaf?

aslında bu mesele çok daha derin fakat gerçeği konuşmak için zaman gerekiyor. zamanı gelince bu konuları çok tartışılacağız ulu Allah izin verirse. yanlış olan şeyler gün yüzüne çıkacak. yerine doğrusunu alacak. o vakit dünyada islamiyetten başka inanç kalmayacak çünkü onlarda göreceklerki bu bir din değil, çok yüksek ve ileri bir anlayıştır.
 
Son düzenleme:
Sayın tansxx,
Bahse konu ayeti vertyucek isimli arkadaşımız kendi iddiasının kaynağı olarak yazmış ve ona iddiası yönünde bir anlam yüklemiş. Ben bu ayetin o anlama gelmediğini ayrıca da bu ayet metninin islamda hoşgörü anlayışına ters olduğunu yazdım.
Sizin izahınıza gelince, ayette açıkça hristiyan ve yahudilere dost olmayın diyor. Muhakemeden uzak olmaktan bahsetmiyor. METNİN AÇIK İÇERİĞİNE AYKIRI YORUM YAPMAMI BENDEN BEKLEMEMELİSİNİZ.
İkinci bir eleştiri konusu ise, kıyamete kadar geçerli olacağı iddia edilen bir dinin hükümlerini konjuktürel gerekçelerle izaha çalışmanızdır. Eğer dinin hükümleri bir dönemin sorunlarına ilişkin olarak yazılmışsa, o hükümlerin sadece o dönem için geçerli olduğuna dair bir açıklamayı taşımalıdır. Aksi halde o hükümleri sizin dediğiniz gibi anlamak imkansızlaşır.
Selam ve sevgilerimle
 
selam ederim;

sevgili sabit zamanın konjektürlerine göre gelmiş olmasaydı neden aralıklarla ve farklı peygamberlerle gönderildiler? bir tane gelirdi herşey içersinde geçerdi değilmi? zamanın anlayışına idrakına göre gelmiştir. sonuncusuda en ileri anlayışa sahip olandır doğruyu icra etmede. taraftarlık yapan hırıstıyan ve yahudilerden bahsediliyor o ayette. sizin dediğiniz yorumda olsaydı basında taraftarlık yapanlar eki olmazdı değilmi? orada bir sınıflama var. aynı şey muslumanlar içinde geçerli biz her salavat getirene musluman diyoruz ama ayet öyle demiyor;

Bismillahirrahmanirrahim
1. Dini yalanlayanı gördün mü?
2. İşte o, yetimi itip kakar,
3. Yoksulu da doyurmayı teşvik etmez.
4. Yazıklar olsun o namaz kılanlara,
5. Onlar namaz konusunda yanılgı ve gaflet içindedirler,
6. Onlar gösteriş yaparlar.
7. Hayra ve yardıma engel olurlar.

buradada muslumanlar içersinde bir sınıflama var. hatayı yapanı yanlışa uyanı doğrudan tecrit etme var. sadece 2 cumleyı tartışırsak namaz kılanların vay haline manasını tasır. bu türlü cümle yorumlamalar yanlısıtr. herşey tartışılmalıdır, peygamberimizin hayatı önemli ipucları içerir.
 
Son düzenleme:
Sayın tansxx,
cevabınızla beni şaşırttınız, benim kurduğum cümleye dikkat ederseniz orada ''mademki islamiyet kıyamete kadar geçerli olacak son dindir artık onun hükümlerini konjuktürel gerekçelerle açıklayamazsınız'' diyor. Ama siz islamiyet öncesi dinleri esas alarak cevap vermişsiniz. Ve aralıklarla peygamber gönderilmesini konjuktürel şartlara bağlamışsınız. Sizin artık peygamber gönderilmeyeceği inancına uygun cevap vermenizi beklerdim bu nedenle şaşırdım.
İslamiyetin hükümlerini konjukturel şartlara göre izah edebilmek için islamiyetin kıyamete kadar geçerli son din olduğu iddiasından vaz geçmeniz gerekir. Seçim sizin seçin ona göre tartışalım.
Selam ve sevgilerimle.
 
Sayın tansxx,
Verdiğiniz namaz örneğinde cümlenin önü ve arkası var ve ona göre değerlendirilmesi doğrudur. Ancak bizim tartıştığımız ayette böyle bir yönlendirici ayıraç yok. Bu durumda, ayetin önüne ve arkasına cümle uydurmamı benden beklememelisiniz. Eğer böyle bir ayıraç varsa yani şu hallerde hristiyanları dost edinmeyin(ben rastlamadım) diye yazın üzerinde tartışalım.
Selam ve sevgilerimle.
 
Sayın tansxx,
Verdiğiniz namaz örneğinde cümlenin önü ve arkası var ve ona göre değerlendirilmesi doğrudur. Ancak bizim tartıştığımız ayette böyle bir yönlendirici ayıraç yok.
51. Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.

altı çizili yerde ayıraç vardır. birbirini tutan ve birbiri ile dostluk edenler.
Ama siz islamiyet öncesi dinleri esas alarak cevap vermişsiniz. Ve aralıklarla peygamber gönderilmesini konjuktürel şartlara bağlamışsınız. Sizin artık peygamber gönderilmeyeceği inancına uygun cevap vermenizi beklerdim bu nedenle şaşırdım
islamiyet öncesi sonrası yoktur önceki gelen anlayışlar birer basamaktır. hepsi birer bütündür. onları bölen insanların anlayışlarıdır. peygambercilik ümmeetcilik anlayışı. cebrail as da buluşabilselerdi o vakit ulu Allah'a giden o sıratal mustakim'de (kıldan ince kılıcdan keskin olan akıl ve düşünce yolu) ile kolayca bunu bulabileceklerdi. şartlar her zaman değişir elbette, değişmeyen şey DOĞRU'nun varlığı ve birliğidir. o gün koşullarında 4 kadınla evlenmek doğru idi, bugünün şartlarında değil. şartlara uyup doğruyu icra etmek için düşünce ve adalet gerekir.
İslamiyetin hükümlerini konjukturel şartlara göre izah edebilmek için islamiyetin kıyamete kadar geçerli son din olduğu iddiasından vaz geçmeniz gerekir. Seçim sizin seçin ona göre tartışalım.
doğru sonsuza dek geçerli olan anlayışdır. dinler diye birşey yoktur.bir tek din vardır oda doğruluktur. tüm dinlerin temelinde bu DOĞRU yu icra etme öğütü vardır.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt