• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dini en iyi kimler anlayabilir, kimler bilebilir, uygulayabilir?

Okunuyor :
Dini en iyi kimler anlayabilir, kimler bilebilir, uygulayabilir?

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Öretecek kişiler biz değiliz aslında,her kafadan ses çıkıyor itikadı bozuk olanlar yada cahil olanlar bizleriz. Böyle anlatarak olmazki. Ben daha çok tasaffufi yönüne bakarım :)) O yüzden büyük şeyler yazmaktan kaçınıuorum.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Selam........

Böyle birşey söz konusu değildir...
İSLAM da çelişki yok....
Kimseninde en iyi ben bilirim dediği yok...
O bakış açısı, itikatı gibi bozuk olanların görüşleri

Din ortaya konulur isteyen alır, isteyen reddeder....

Şu yazının canalıcı noktalarını ekliyeyim, farklı konularda kullamış idim önemli ve konuya açıklık getirecek bir içerik ....

İslam kendi dışında kalan , hatta kendisinden önce gelmiş
bulunan bütün dinleri batıl saymış ve onların topunu bir
millet olarak ilan etmiştir.
Hak olan dinler bile ancak
kendilerine ait vakitler içinde hak telakki edilmiş, fakat
İslam’ın zuhuruyla haklılıklarını yitirmiş sayılmışlardır.
Bunları bilmeyen yok.

Fakat bunu bilmenin bazı önemli
sonuçları var. Şöyle ki, küfrün tek millet olduğunu kabul
ve tasdik etmek, Müslümanların onlara karşı olan tavırlarında
başlıca belirleyici unsurlardan biri haline geliyor.

Müslümanlar özellikle
geçen yüzyılın ortalardan itibaren, İslam-dışı dünyaya,
Müslümanca değil, “hümanistçe” bir yoldan baktırılmaya
başlanmıştır. Böylece, İslam-dışı dünya, İslam’ın emrettiği
müsamaha ruhu çerçevesinde değil, fakat hümanistlerin
telkin ettiği bir müsamaha ruhuyla görülmeye başlanmıştır.

Mesela bir Edison’un, bir Einstein’ın cehennemde yanmasına
gönlünün razı olmadığını söyleyebilen biri farkına varmadan
“hümanizmin” (insancılık, insanperestlik) telkin ettiği görüş
dairesine girmiş bulunur.
Dahası, bu görüş tarzı, Allah’ın
razı olmamak gibi bir neticeye de çıkaracağından, sahibini
küfre de sokmuş bulunacaktır

Küfrün bir millet olduğunu söylerken, kafirlerin arasında
ortak bir vasfın bulunduğu kabul edilmektedir. Ortak
vasıf onların Müslüman olmamaları yönündedir

Kimi zaman, özellikle çağımızda
soyut putlarda revaçtadır. Mesela bir komünistin (dinsiz,
imansız, ahlaksız) putu nedir? diye sorulabilir. Komünist,
mevhum ve müstakbel ve mücerret bir cemiyet düzenine
tapınmaktadır. Grek, Roma ve Hıristiyanlığın muhassalası
olan bugünkü Batı kültürünün ortaya çıkardığı insan, genel
anlamıyla konformizme (hali hazır düzenle herhangi bir
çatışması olmayan, ona tamamı ile bağlı; uyuşumcu) tapınmaktadır
, vb.
İslam’ın dışında bulunuşları, onları, ister istemez vahyin
yerine aklı ikame etmeye götürmektedir.

Dikkat edilirse,
küfür dairesi içinde bulunan insanların tapındığı şey, son
tahlilde aklın biçimlere bürünmüş olarak görünse bile,
durum değişmez.
Yani akla tapıcılık, illa rasyonalizm
(her şeyi akılla izah eden, her şeyin akılla kavranabileceğini
öne süren akım, akılcılık, fikircilik), pozitivizm (hakikatin
deneme ve gözlemle elde edilebileceği görüşünde olan
felsefi doktrin, ispatiye, ispatçılık, olguculuk) gibi mantıki
hale getirilmiş, kitabına uydurulmuş olmayabilir.

KAYNAK
müslümanca düşünme üzerine denemeler- Rasim Özdenören sf.41

Yani genel anlamda İSLAM kıyamete kadar değişmez, değişen İSLAM ı tanımayan inanlardır..

gençler de daha 15 yaşında başlar ziana telkinleri aile içinde bile vardır
hadi aslanım, yaparsın sen,
İçelim güzelleşelim
Namaza 45-50 yaşında başlarım, Kaza ederiz,
Malkoçoğlu, Köroğlu, gibi filmlerinde bile İSLAM adına CİHAD ettiği iddasında bulunan civanmert türk akıncıları meyhanelerde, şarap fıçıları içinde yüzer, yatıp kalktığı kadınların sayısını artık hafızalarda tutamazsınız,

İşte bu nasıl olsa hem içilir, hem zina edilir, hem namaz kılınır, hem oruç tututlur izlenimi daha küçücük yaşlar da kahraman türk gencinin kafasına kazınır...

neyse fazla uzatmayalım konuyu da ayet ile neticelendirelim...İnşaALLAH faydası olur umudu ile..

[5] Ey insanlar! Allah'ın vaadi gerçektir, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı (şeytan) da Allah hakkında sizi kandırmasın! FATIR SURESİ

Yani öyle kaza kılarım felan diye düşünenler İSLAM da KAZA namazının sadece uyku ve baygınlık anında geçerli olduğunu dahi bilmezler..

Benim eklediğim yazılarım üzerine eklediğinizi düşünüyorum.

Benim demek istediğim, bu yazının, simge'nin yada benim(asnenarşi) uzaktan yakından alakası yok. İki millet ola bile Kimin itikat sahibi olcağını bilebilir miyiz?

Bu konuda bilgiyede ihtiyacım var? Mesela eninde sonunda cennete gireceğinizi biliyor musunuz? Biliyorsanız bunu neye göre..

İkincisi ben kendi şahsıma bilmiyorum. Acaba eninde sonunda girecekmiyim? Nerden bilmiyorum. Bİlmiyorum işte. İtikat eksikliğinden mi veya başka şeymi bilmiyorum. niye bilmiyorum söylerseniz bileyim iyi niyetlerimle.

Yukarıda anlatılarlar simge'nin söylediği,şey her kafadan ses çıkıyor. Mesela sizin bir eğitiminiz var mı? Bu konuda söz söyleyebileceğiniz?

Tamam şuna katılıyorum. Anlattıklarımız parlaştıklarımızı birer parça olarak kabul ederek vede birbirine ekleyerek tefekkür sahibi olalım. Düşünce sahibi..

Birde belki alınganlığıma verin sizi yanlış mı anladım?

B

bursali68

Ziyaretci
İnancı olupta yada kendini en iyi inanan,müslüman görenlerin..ben en iyi müslümanım diye kavgaya tutuşanların..aynı dine mensup oldukları halde birbirleriyle çelişkiye düşüp,kavga edenlerin..bir kuranı paylaşamayıp,herkesin kendi tarafına(o taraf ne tarafsa)çekmeye çalışanların...aynı dinde fakat mezhep ayrılıklarını birbirlerinin adeta suratlarına çarparcasına hakaretvari sözlerinin..garipliği gibimi?
Merhaba,

Sözün özü,kısa ve öz.Gayet yerinde tesbitler.Detayına da bakarsak bu dinin sahibi kim ? Bu dinin sahibi kendini " müslüman " gören,Kur'an'ı kitabı kabul eden herkes.Ama işte insanoğlunun huyları depreşir durur der ki " ille de cennetin anahtarı bende " diye hristiyanvari bir şekilde.Sonra da bir gerginliktir " bam teli " gibi...

Zaten toplumu geren yeterince olumsuzluk var bir de insanların birbirine " sen şusun,sen busun..." deyip kendi aklıllarınca hizaya sokma gayretleri...

Daha sakin,daha dialoğa açık,daha kabul edilebilir tartışma tartışmadır,diğer türleri kavgadan başka bir şey ifade etmez,insanı yaklaştıracaksa da uzaklaştırır...Unutulmamalıdır ki bu da bir VEBAL dir.

Herkesin bir birine daha duyarlı yaklaşmasını umud ediyorum...

Not : Gerçi " umut fakirin ekmeğidir " ama neyse..." Mesleğimiz umut bizim kıranlara selam olsun..."

Sağlıcakla kalınız.

Ammar

Kıdemli
Üye
Benim eklediğim yazılarım üzerine eklediğinizi düşünüyorum.

Benim demek istediğim, bu yazının, simge'nin yada benim(asnenarşi) uzaktan yakından alakası yok. İki millet ola bile Kimin itikat sahibi olcağını bilebilir miyiz?
Yukardaki yazıma istinaden soruyor isen cevabım evet bilebiliriz..

Müslümanlar..!!!!

Bu konuda bilgiyede ihtiyacım var? Mesela eninde sonunda cennete gireceğinizi biliyor musunuz? Biliyorsanız bunu neye göre..

Evet bu aytelerdeki kişiler (MUTTAKİLER) kesinkes cennete gireceklerdir, insan bu amaca yönelik çalışmalı, gayret etmeli...Bu ALLAH C.C un vaadidir..Şüphesiz o vaadinden caymaz.

(Resûlüm!) De ki: Size bunlardan daha iyisini bildireyim mi? Takvâ sahipleri için Rableri yanında, içinden ırmaklar akan, ebediyyen kalacakları cennetler, tertemiz eşler ve (hepsinin üstünde) Allah'ın hoşnutluğu vardır. Allah kullarını çok iyi görür. (3/15)

İnanıp da imanlarına herhangi bir haksızlık bulaştırmayanlar var ya, işte güven onlarındır ve onlar doğru yolu bulanlardır. (6/82)

İkincisi ben kendi şahsıma bilmiyorum. Acaba eninde sonunda girecekmiyim? Nerden bilmiyorum. Bİlmiyorum işte. İtikat eksikliğinden mi veya başka şeymi bilmiyorum. niye bilmiyorum söylerseniz bileyim iyi niyetlerimle.
Sana tavsiyem

[15/56] (İbrahim) dedi ki: Rabbinin rahmetinden, sapıklardan başka kim ümit keser?

ben gaybı bilemem gaybı ancak ALLAH C.C bilir... ALLAH C.C diyor ki...

Ey insanlar, Rabbinizden size bir öğüt, sinelerde olana bir şifa ve mü'minler için bir hidayet ve rahmet geldi. (10/57)

Yukarıda anlatılarlar simge'nin söylediği,şey her kafadan ses çıkıyor. Mesela sizin bir eğitiminiz var mı? Bu konuda söz söyleyebileceğiniz?
Özel bir eğitimim yok .....Ama çıkan sesleri benim 5 aylık oğlum bile ayırt edebiliyor hangisi annem, hangisi babam, hangisi yabancı...:prv:

Tamam şuna katılıyorum. Anlattıklarımız parlaştıklarımızı birer parça olarak kabul ederek vede birbirine ekleyerek tefekkür sahibi olalım. Düşünce sahibi..

İnsan dar kalıplar ile bakmamalı Mekkeli müşrikler ve KUR' AN da ki kıssaları geçen KAFİR lerin ortak özelliğidir... Biz atalarımızı hangi yol üzere bulduysak o yolda gideriz,

Ya ataları birşey bilmeyen cahiller olsalardamı onları takip edecekler....!!!!!

KAFİR ler hariç her sözü dinlerim, anlamaya çalışırım, değer veririm....Tıpkı senin düşüncelerin gibi...

Birde belki alınganlığıma verin sizi yanlış mı anladım?
Hangi konuda yanlışmı anladınız...?

Ammar

Kıdemli
Üye
İyi güzelde bileyene itikadı bozuk olana anlatmaya çalışıyor(sun)uz ama aslında anlatılacak yer burası değil. Anlamazda zaten. Puzzle düşünelim. Bir parçası hepsini temsil eder mi? Herkes ayrı ayrı birşey söylüyor. Kendi aramızda bile delil koyuyoruz.

Diğer sayfada olduğu gibi ve izlenimlerimde olduğu gibi,

Arapça kuranla türkçe meal arasındaki farkı ayırt etmeden arapça meal yazıyorsunuz. Kim anlar ondan. Sonrada arapçayı öğren diyorsunuz, sen öğrendin mi derler adama.

Bir söz var. Mevlananın sanırım. Çocuk şifa aramak için gider. 40 gün sonra gel der. Kırk gün sonra geldiğinde ise bal ye der. Niye 40 gün önce söylemedin deyince, Önce ben uygulamalıyım ki sana öğreteyim .

Lafın size değil hepimize.
[017.036] Hakkında bilgin olmadığı şey üzerinde durma. Çünkü kulak da, göz de, kalb de bütün bunlar ondan sorumludurlar.

Delilsiz neye inanacaksın... ALLAH C.C varlığının delillerini ilk başta NEFSİN' e inandırman lazım, KUR'AN çok sık geçen bir cümle ekliyeyim....

düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (2/164)

Bu ayette güzel bir örnektir.. Düşünüp delilleri ile iman etmek adına

Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) "Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru." (3/191)

Kendilerinden önce nice nesilleri yıkıma uğrattığımızı görmüyorlar mı?......(6/6)

İSLAM kendisi bizzat delil üzre gelen bir din...........

Puzzle' ın parçaları yok bir bütün tek parça ........

Deyin ki: "Biz Allah'a; bize indirilene İbrahim İsmail İshak Yakub ve torunlarına indirilene Musa ve İsa'ya verilen ile peygamberlere Rabbinden verilene iman ettik. Onlardan hiçbirini diğerinden ayırdetmeyiz ve biz O'na teslim olmuşlarız." (2/136)

Gerçek şu ki Allah, Adem'i Nuh'u İbrahim ailesini ve İmran ailesini alemler üzerine seçti; (3/33)

Onlar birbirlerinden (türeme tek) bir zürriyettir. Allah, işitendir bilendir. (3/34)

Arapça kuranla türkçe meal arasındaki farkı ayırt etmeden arapça meal yazıyorsunuz. Kim anlar ondan. Sonrada arapçayı öğren diyorsunuz, sen öğrendin mi derler adama.
Arapça meal yazan ben değilim.....ARAPCAYI BİLENLERDEN FAYDALANIYORUZ

[*] A. Gölpınarlı
[*]
[*]A. Metin
[*]
[*]Adem Uğur
[*]
[*]Ali Bulaç
[*]
[*]Bekir Sadak
[*]
[*]Diyanet Vakfı
[*]
[*]Diyanet İşleri
[*]
[*]E.Edip Yüksel
[*]
[*]Elmalılı (Sade)
[*]
[*]Elmalılı (Orjinal)
[*]
[*]Gültekin Onan
[*]
[*]H.Serhat Yeter
[*]
[*]İbn Kesir
[*]
[*]İ.H. Baltacıoğlu
[*]
[*]Mevdudi
[*]
[*]M.Esed
[*]
[*]Ömer Sevinçgül
[*]
[*]Ö.N. Bilmen
[*]
[*]Seyyid Kutub
[*]
[*]Suat Yıldırım
[*]
[*]Suud Heyeti
[*]
[*]Şaban Piriş
[*]
[*]T.Koçyiğit
[*]
[*]Y.N.Öztürk
[/LIST]

tabi bunlar arasında kaale almadıklarımda varda neyse hepsini yazalım...

MEVLANA mevzusuna hiç girmeyelim... TASAVVUF ile İSLAM asla aynı cümlede birbirini tamamlayıcı iki kelime olarak geçemez... TEVHİD vardır.... Adamın adı zaten Celaleddin RUMİ

Binlerce müslümanı MOĞOL ların önüne atan zattır kendisi....!!!!!

Son düzenleme:

İnci

Kıdemli
Üye
Sayın ammar ne zaman kendi fikirlerinizi kısa ve öz olarak anlatıp bizlerle paylaşacaksınız?

cumleci

Amatör
Üye
Milyonlarca insan gerizekalı, milyonlarca insan ahmak ve milyonlarca insan yoldan sapmış ki Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi ziyarete gidiyor. Milyonlarca insan kafayı yemiş. Milyonlarca insan şaşırmış. Bi tek sen doğrusun.

Benim için nicelikten ziyade niteliktir. O yüzden ilk mesajda nitelik üzerine ikinci mesajda nicelik üzerine cevap yazmaya çalıştım...

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Arkadaşlar,hani araya girmiş olmayayım ama sonradan " tüh keşke bu söleri söylemeseydim de kalp kırmasaydım " diye hayıflanacağımız sözleri söylemesek sanki daha doğru olacak gibi.

Görüşleri düşünceleri kabul etsek de etmesek de,sonuçda herkesin kendi FİKRİ,buna bağlı da sarfettikleri sözler bu fikir ile uyumlu ZİKRİ...

" Bir insanın fikri neyse zikri de oymuş " o manada...

Sağlıcakla kalınız.

Üst Alt