• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dinde zorlama yoksa cehennem niye var?

Okunuyor :

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Herkes dinini seçmekte özgürse Müslüman olmayan sonsuza kadar cehennemde neden yanacak yada orucunu tutmayan için neden azap var..vs.vs..

Burda çelişki söz konusudur.
Şöyleki;
İnsana, istediğin gibi düşünebilir, yaşayabilirsin,
fakat benim dediğim gibi yapmazsan, benden olmazsan seni yakarım,
denildiği anlayışı çıkıyor ortaya .
Bu da söylemi samimi olmaktan uzaklaştırıyor.
Diğer bir değişle, ''aba altından sopa göstermek'' gibi...

ramo7

Acemi
Üye
Bu durum dinde zorlama vardır diyenlerde de din üzerine baskı kuranlarda da mevcuttur. İki yüzlülüğü bırakıp dürüst olmayı denesinler. Kendilerine yapılmsaını istemedikleri muameleyi başkalarına yapmasınlar.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Bu durum dinde zorlama vardır diyenlerde de din üzerine baskı kuranlarda da mevcuttur. İki yüzlülüğü bırakıp dürüst olmayı denesinler. Kendilerine yapılmsaını istemedikleri muameleyi başkalarına yapmasınlar.
Önceki sayfada belirtilmiş zaten, bu dünyada herkes istediği gibi yaşamakla serbest diye. LAKİN başkasının sınırları başkasına dokunuyorsa şayet.. O zaman işler değişir. Bu konuda dürüst olmaya davet ederken, önce kendi takımını davet etmelisin.

Şimdi buna ne diyeceksin dinde zorlamamı?

Adamlar diyorki madımak, sivas, domuz bağı. Şayet bunlar iftiraysa müslümanların üzerine ki; -evet bunda şüphe yok ozaman ne diyeceksin buna dinde zorlama mı? Adam zaten iftira ile başkasının haklarına saldırmış, birileride inatla peşinden gidiyorlar.

Dolayısıyla anlaşılıyor ki istediğin gibi yaşarken yalan, iftira, zorbalıkta yapmayacaksın. Zaten Tarihtede okuduğumuz gibi kimlerin haydut kimlerin adil davrandığı mevcut.

Bunu hepimiz görüyoruz. Kimse kimseyi KANDIRMAYA ÇALIŞMASIN.

Kullanmayıcı

Amatör
Üye
Olayın özü ya inanırsın cennete gidersin yada inanmassın sonsuza dek cehennemde cayır cayır yanarsın dır efnm.
Bu yüzden zorlama yoktur seçiniz iki şıktan birini deniyor.

ramo7

Acemi
Üye
peki zorlama varsa cennet neden var. Bunu neden sormuyorsunuz kendinize.

Yukarıdaki arkadaşta anladığım kadarı ile aynı şeyi söylemiş, zaten aksini idia edipte dinde zorlama oldugunu söyleyemez onca ayet varken ve senin dinin sana benim dinim bana derken.

Bu anlaşmazlıklar hoşgörüsüzlükten ve düşüncesizlikten çıkıyor. Herkes karşıdakinin yaşantısına hoş görü ile baksa böyle anlaşmazlıklarda olmayacak.

Arkun

Tecrübeli
Üye
peki zorlama varsa cennet neden var. Bunu neden sormuyorsunuz kendinize.

Yukarıdaki arkadaşta anladığım kadarı ile aynı şeyi söylemiş, zaten aksini idia edipte dinde zorlama oldugunu söyleyemez onca ayet varken ve senin dinin sana benim dinim bana derken.

Bu anlaşmazlıklar hoşgörüsüzlükten ve düşüncesizlikten çıkıyor. Herkes karşıdakinin yaşantısına hoş görü ile baksa böyle anlaşmazlıklarda olmayacak.
sen git birinin canına kasted, malına kasted sonra hukuk bana neden müebbet verdi de doğru ya sizin mantığınıza göre hukukun olması zorbalıktır ama istediğin gibi zulmetmek zorbalık değildir...
Allah ında bir hukuku var zulmedersen nefsine veya başkalarına cehennem var bu size zorbalık ama zulüm zorbalık değil...

pesimist

Acemi
Üye
zorlamadan öte tanrının buyruklarına itaat etmezsen, düzene uymazsan cehennemliksin gibi söylemleriyle tüm dinler insanları yaşadıkları toplum içinde kendilerini sömüren tüm unsurlara karşı sessiz kalma ve bir anlamda uyuşmalarına sebep veren "varlık" lar yaratmışlardır, bir tür "sürü"...

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
zorlamadan öte tanrının buyruklarına itaat etmezsen, düzene uymazsan cehennemliksin gibi söylemleriyle tüm dinler insanları yaşadıkları toplum içinde kendilerini sömüren tüm unsurlara karşı sessiz kalma ve bir anlamda uyuşmalarına sebep veren "varlık" lar yaratmışlardır, bir tür "sürü"...

Hiç bir dinde kşilerin uyuşmasına, sömürülmesine, körü körüne sizin deyiminizle sürü olun diye buyrulmamıştır ve zorlanmamıştır ...Aksine hakkınızı arayın diye emirler var .
artı
tabiki dinde zorlama yok eğer zorlama olsaydı
şimdi siz bu yorumu yazabilirmiydiniz :)

pesimist

Acemi
Üye
Hiç bir dinde kşilerin uyuşmasına, sömürülmesine, körü körüne sizin deyiminizle sürü olun diye buyrulmamıştır ve zorlanmamıştır ...Aksine hakkınızı arayın diye emirler var .
artı

bu yorumu yazıyorum çünkü benim için tanrı öldü:)

bu bahsettiğiniz hak arama durumu da yine dini sınırlar çerçevesinde olsa gerek yoksa kader diye bir olgusu olmazdı sanırım tüm dinlerin...böyle bir hak arama da ne derece hak aramaktır tartışılır...

alone

Tecrübeli
Üye
artı

değil mi yani yazabilirlermiydi?
Zorlama değilde zorlanma olucak hesap gününde:))

Üst Alt