• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dinde zorlama yoksa cehennem niye var?

Okunuyor :
Dinde zorlama yoksa cehennem niye var?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Herkes dinini seçmekte özgürse Müslüman olmayan sonsuza kadar cehennemde neden yanacak yada orucunu tutmayan için neden azap var..vs.vs..

Dinde zorlama yoksa cehennem niye var?
 

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim Allah insanı yarattı,ona takvayıda fücuruda ilham etti.Hangisini seçeceğinide insana bıraktı.Aksi halde iradenin ne anlamı kalır.
Yani iyi ve kötü arasında seçim yapmak zorundadır insan sonucuda kendi tercihine göre olacaktır.
Hayvanlarda irade olmadığı için yaptıklarından sorumlu değillerdir.
 

ümmi

Kıdemli
Üye
Herkes dinini seçmekte özgürse Müslüman olmayan sonsuza kadar cehennemde neden yanacak yada orucunu tutmayan için neden azap var..vs.vs..

Dinde zorlama yoksa cehennem niye var?
sn doğangüneş soru yanlış efenim.Herkes dinini seçmekte serbest değil.yani ister budist ol,ister yahudi,ister nasrani falan değil durum.Allah katında din islamdır .Bundan başkasıda kabul olunmayacaktır.İslam derken,hz.Ademden beri gelen tevhid dinini kasdediyoruz efenim.
efenim size okuma yazma öğrenemesseniz sonsuza kadar cahil kalacaksınız ve bu cahillik yüzünden acı çekeceksiniz desem olmaz öyle şey haksızlık diyebilir misiniz.
yada doğuştan gözleri bağlanıp kapatılan bir bebeğin belli bir süre sonra görme hücreleri öleceğinden kör olur desem olmaz öyle haksızlık diyebilir misiniz.İşte hakiki imanı tadmayan kişide benzer bir körlük içindedir.İman ,şuurda bir açılım yapar.basiret yada kalp gözü denilen idraki elde eden insanın algısı farklılaşır.Bu algıda hem dünyada hem de ahirette insana huzuru getirir.
her dine iman da bu açılımı getirmez.çünkü doğru yol takip edilmeden menzile ulaşılmaz.yani sizin amacınız kabeye gitmekse ben londra uçağınada biner giderim diyemessiniz.yada aynı güzergahta nasıl olsa şam uçağına bineyim deseniz gene hedefe ulaşamassınız.
 

ramo7

Acemi
Üye
ALLAH’ın var olduğuna inanmak isteyen, yarattıklarına ve bu yarattıklarının aralarındaki kuralları görerek ALLAH’ı görmeden bunları yaratan bir yaratıcı olduğuna, hiçbir şeyin sahipsiz olmadığına inanması gerekmektedir. İşte bu şekilde düşünen insanlar mutlaka cennete gireceklerdir. ALLAH’ın varlığına inandıklarını ve bu inançlarının ne kadar yüksek olduğunun göstergesi, Kuran’da yazılı yasaklarına uymak ve emirlerini yerine getirmekle insanlar ALLAH’ın varlığına olan inançlarını göstermektedirler. Yani insanlar ALLAH’ın varlığına inançları (imanları) ölçüsünce emir ve yasaklarına uyuyorlar. Tabiî ki bu durumda insanlar arasında inanç farkını gündeme getirmekte ve bu durumda Kuran’da şu şekilde ifade edilmektedir. ‘İnsanın insandan üstünlüğü takva iledir’ diye insanların arasına kademe konulmuş ve cennetler ve cehennemler buna göre oluşturulmuştur. İşte ALLAH’a az veya çok inanmış olan bütün insanlar dünyada işlemiş oldukları günahların cezalarını çektikten sonra cennete gireceklerdir.
Bir yaratıcı olmadığına veya olduğuna inansa bile kendisine karşı gelmiş, eş koşmuş kendisi veya yarattığı varlıklarla ALLAH’I karşılaştırma cüretinde bulunmuş veya yaratıklarından bazılarını yarı tanrı veya tanrı yerine koymuş kişilerinde ALLAH cehennemine koyacaktır. ALLAH’ı tek yaratıcı olarak kabullenmek ve onun yanına eş veya oğul gibi yardımcılar veya ortaklar koşmamak gerekmektedir. Koşulduğu taktirde herşeyin tek yaratıcısına inanılmamış ancak inanılıyor gibi yapılmış olunduğundan, bu tarif Kuranı Kerim tarafından dogru olarak kabul edilmemektedir. Halbuki hiç birşeyi yaratıcının yanına ortak koşmadan tasaruflarının bir kısmını yaratılmışlara devretmeden inanmak daha makbul kabul edilmektedir. Birde bu inandığı yaratıcı huzuruna mutlaka bir gün ulaşacagını inanması gerekmektedir.

İşte bu nedenle ALLAH bir ayetinde şöyle demektedir. ‘HİÇ YARATANLA YARATILAN BİR OLURMU?’ diyerek kendisine hiçbir şeyin ortak koşulamayacağını ve kıyaslanmayacağını belirtmektedir.


CİN
1-7 – De ki: Bana vahyolunduğuna göre bir cin cemaati Kur’ân’ı dinledikten sonra şöyle dediler: “Biz gerçekten, doğru yolu gösteren harikulade bir Kur’ân dinledik. Bundan böyle Rabbimize asla bir şerik tanımayacağız.Rabbimizin şanı çok yücedir, O ne eş, ne de çocuk edinmiştir.Meğer içimizden birtakım cahiller, Allah hakkında gerçek olmayan sözler söylüyormuş! Biz de saf saf, insanları ve cinleri, Allah hakkında yalan söylemez sanmışız! Meğer bir kısım insanlar cinlerden bazılarına sığınıp, böylece onları daha da azgın hale getirmişler! Onlar da, sizin zannettiğiniz gibi, Allah’ın ölen hiçbir kimseyi diriltmeyeceğini zannetmişler. [37,1;46,29-33]
 

tntcool

Kıdemli
Üye
Öteki tarafa kimin müslüman kimin kafir olarak gideceğini kimse bilemez. Kimse de kendini garanti de sanmasın. Biz müslüman bir memlekette doğmuşuz şanslıyız ama bir o kadar da sorumluluğumuz fazla...Hristiyan vs. bir memlekette doğandan çok daha fazla hesaba tutulacağımızı düşünüyorum...

Ben müslümanım diyen biri her haltı yesin ama sonunda cehenneden sonra cennete gideceğini düşünecek, örnek bir insan gibi yaşayan misal bir hristiyan da sırf hrisytiyan bir memlekette doğduğu için ve hristiyan olduğu için ebedi cehenneme gidecek......... işte bu bence bir yanılgı

Mezarda sorgu sual var, belki de orada öteki tarafa nasıl gideceğimiz belli olacak......
 

ramo7

Acemi
Üye
Seni böyle yazmana neden olan varsa ve sen buna inanmıyorsan ben ne yapabilirim kardeşim. Bu senin seçimin. Bu mantıksızlığı nasıl yaptığını kendin ara bul.

Ha kardeşim sen ne saçmalıyorsun beni zorlayanda yok yaratanda yok cehennemde yok diyorsan, neden zorlama olduğunu söylüyorsun. İnsan olmadığını düşündüğü bir şeyden korkarda zorla dinemi girer bu nasıl bir mantık. Yok kardeşim ben korkuyorum dersen o zaman inanıyor ve isyan ediyorsun demektirki o zaman insana sorarlar kardeşim. Bu da mantıklı bir davranış olmaz.
 
Üst Alt