Dindarlık, dinî darlık ve bağnazlık değildir

Dindarlık, dinî darlık ve bağnazlık değildir​

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son günlerde kamuoyu gündemini meşgul eden 'dindarlık' tartışmaları ile ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklamalar yaptı.

Görmez, "Dindarlık, başkasını aşağı, hor, hakir görmek değildir. Dindarlık, dinî darlık, bağnazlık, ötekini tanımamak hiç değildir." diye yazdı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Twitter'dan yaptığı açıklamada, dindarlık tanımlarına yer verdi. Görmez, "Dindarlık, Yaratıcı'ya saygılı, yaratıklara şefkatli ve merhametli olmaktır. Dindarlık; tevazudur, muhabbettir; husumet ve kibir değildir." dedi.

Görmez'in, dindarlığı tanımladığı diğer tweetleri ise şöyle: "Dindarlık, herkesin iman, hikmet ve hakikat denizinden avuçlayıp içebildiğidir. Ummânın kendisi değildir. Dinin bizatihi kendisi hiç değildir. Dindarlık; Yaratıcı'ya, kendimize, bütün insanlara ve bütün evrene karşı dürüst, adil, ahlaklı ve samimi olmaktır. Dindarlık, başkasını aşağı, hor, hakir görmek değildir. Dindarlık, dinî darlık, bağnazlık, ötekini tanımamak hiç değildir. Dindarlığın en temel ilkesi, içtenlik ve samimiyettir. Sanal, görsel ve gösterişçi dindarlık, gerçek dindarlık değildir. Dindarlık, Yaratıcı'ya saygılı, yaratıklara şefkatli ve merhametli olmaktır. Dindarlık; tevazudur, muhabbettir; husumet ve kibir değildir."
Zaman
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
[Desinler, sansınlar diye dindar olmak çok kolay amaaa bugünün birde yarını var ...
gerçek anlamda Yaradana kul olmak her kişinin harcı değil er kişinin yapabileceği bir kullluktur ki bunuda yapmak çok zordur ...
 
Dindarlık; Yaratıcı'ya, kendimize, bütün insanlara ve bütün evrene karşı dürüst, adil, ahlaklı ve samimi olmaktır. Dindarlık, başkasını aşağı, hor, hakir görmek değildir. Dindarlık, dinî darlık, bağnazlık, ötekini tanımamak hiç değildir. Dindarlığın en temel ilkesi, içtenlik ve samimiyettir. Sanal, görsel ve gösterişçi dindarlık, gerçek dindarlık değildir. Dindarlık, Yaratıcı'ya saygılı, yaratıklara şefkatli ve merhametli olmaktır. Dindarlık; tevazudur, muhabbettir; husumet ve kibir değildir."

Diyanet işleri başkanı supermeydan forumdaki tartışmaları okuyup da mı bu mesajı yayınladı diye düşünmeden kendimi alamadım :) Çünkü sağolsunlar sevgili üyelerimizin karşıt görüşe hiç tahammülü yok,tevazu yok,şevkat yok merhamet hiç yok....
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
sevgili üyelerimizin karşıt görüşe hiç tahammülü yok,tevazu yok,şevkat yok merhamet hiç yok....

İşte asıl söylenilmek istenen de tam bu yüksel abi
maalesef kimse bunun farkında değil islamın emrettiği şekilde yaşamak elbetteki çok güzel ama

bri gönül yıkmanın kabeyi yıkmak olduğuna eş değer olduğunu sanırım çoktan unutmuş gibiyiz
sanırım dindarlığın asıl anlamını çoktan unuttuk veya böyle davranmak işimize daha çok geliyor...
 
İslamı hakettiği gibi yaşamak lazım.Ama ben müslümanım bunu her zaman derim.Ama bana dinsiz muamelesi yapılması hiç hoş değil.Ki Ben ve inananlar zaten dindardır.Yetiştirilmeye ihtiyacımız yok.Hükümetin dengesiz söylemleri bana garip geliyor.Mantıksız şeylerin savunulması da .Bir takım kişilerin kelime oyunları yapıp gizliden hakaret edip hiç hakaret etmemiş gibi davranmaları da bana ideolojiye sahip olmalarından öte geliyor.
Çünkü hükümetin derdi Cumhuriyeti yıkmaktır yaptıkları dini kullanmak kaos yaratmaktır.Buna uyup ta birbirimizi yemenin manası yok.Zaten hepimiz müslümansak ve Atatürkü seviyorsak bunca şeye ne gerek var.
 
Üst Alt