Dinci ile Dindar arasındaki 7 fark!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Dinci sıfatının, gerçekten inanan, inancını Allah ile kendisi arasında yaşamayı seçen, dini kişisel çıkarlarına alet etmeyen, insanların dini duygularını sömürmeyen, İslamiyet"in nuru kalbinde ışık olanlarla alakası yoktur.

Ve zaten o kişiyle ilgili bütün haberlerde, isminin başında bu sıfat vardır!

Dini pazarlayan, (onlar için meslek gibidir bu, bu yüzden �ci eki vardır din kelimesinin sonunda) dini kullanarak kendilerine kapı açanlardır sıfatla alakası olanlar!

Aralarında dağlar kadar fark vardır:

BİR- Dindar kişinin alnı secdeye gittiğinde, dilinde dualar varken, içinde iyilik vardır, sevgi vardır. O ibadetin en güzel yerinde, Allah sevgisinden, Allah"a yönelmekten, dualarla bütünleşmekten başka bir şey düşünmez.

Dinci ise alnını secdeye koyuyorsa bile öyle görünmek için koyandır, alnı secdeye gittiğinde, kalbinde fesatlıklar kol gezer, kafasında başkasının karısının-kızının figürleri, arka sayfa güzelleri dolaşır, kimden çalsam-çırpsam diye hesap yapar. Göz ucuyla yanındakini kesen, ne zaman secdeden kalkacağını düşünen, bir an evvel bitse de gitsek diyendir!

(örnek olarak; camilerde paraları fakir-fukaraya diye topladıktan sonra cebine indirip, o paralarla iş kuran, birden bire zengin olan �dinciler�, ya da Allah-Kitap diye milletin gönlünü fethedip 14 yaşındaki kıza musallat olanlar verilebilir.)

İKİ- Dindar insanın başkasının parasında-pulunda, namusunda gözü yoktur, onun istediği, inancını, ibadetini Allah"la arasında kalacak şekilde yaşamaktır. Zira dinimiz gösteriş dini değildir!

Dinci ise öyle değildir. Hem haramda gözü vardır hem �ben inanıyorum� diye bas bas bağırır. Allah-Kitap sevgisi yüreğinde değil dilindedir! Reklâm peşindedir! Hem �namus� der, �ahlak� der hem çocuk yaşlardaki kızlara sarkar!

ÜÇ- Dindar kişi, yardıma muhtaç birine yardım yaptığında bunu saklar, ortaya çıkarıldığında kendi yüzü de kızarır, karşısındakinin yüzünü de düşünür.

Hem de yaptığı iyiliği Allah için yaptığını bilir, gösteriş için değil!

Dinci öyle değildir. Arkasında medya ordusuyla dağıtır erzak paketlerini, utancından yüzünü kameralardan gizleyen insanlar umurunda bile değildir, o elinde erzak paketi, kameraya gülümseyerek poz verir.

Aklı ertesi gün çıkacak gazete haberlerindedir!

DÖRT- Dindar kişi başkasının cebindeki paraya göz dikmez, göz diken varsa ona sırtını döner, haksızlığa uğrayanın hakkını aramasına yardım eder, suça ortak olmaz.

Dinci öyle değildir. �Dini kullanarak� insanların cebine elini sokar, insanların iyi niyetlerini suiistimal eder, �çalsın da iş yapsın� der, �benim hırsızım� der! Kendi parasını kurtarabilirse kârdır, başkası için kılını kıpırdatmaz!

BEŞ- Dindar insan, yaşamak istediği hayat tarzı için kendi yağıyla kavrulur, onun tek derdi kendi parasıyla ay sonunu getirebilmektir. O, emeğin, göz nurunun bilincindedir, insanların nerede olurlarsa olsunlar ekmeklerinden, iş kapılarından olmasını istemezler. Bunun için mücadele verirler.

Dinci öyle değildir.
Herhangi bir iş yeri-kurum-kuruluş onun işine gelmiyorsa, emellerini gerçekleştirmesine müsaade etmiyorsa, çıkarlarına hizmet etmiyorsa, yanlışı millete gösteriyorsa, kapısına kilit vurulsun diye diretendir. İnsanların bütün özgürlüklerini elinden almak isteyendir. Yalakalarına, �benden başkasına inanmayın� diyendir, insanları öğrenmeye değil de kendi düşünceleri için boykota davet edendir!

ALTI- Dindar Allah katında bütün insanların eşit olduğunu bilendir, üstünlük taslamayandır, statüsünü kullanıp insanları aşağılamayandır. İçindeki Allah sevgisi büyüktür ve bu yüzden her canlıya sevgiyle yaklaşır.

Dinci öyle değildir.
O, �sen kim oluyorsun� lafını en çok kullanandır, o bilmez ki �eşit olmak� ne demektir. �sen koskoca benle böyle konuşamazsın� diyebilendir, ona derdini açana �hadi oradan alt kimlik� diye seslenebilendir.

�İnsan olmanın bilincine varamamış�, inançlı olduğunu söyleyen ama kendinden başka ilah görmeyendir! Hayvanların ve ağaçların da canlı olduğunu unutup, onları kendinden aşağı görendir!

YEDİ- Dindar insan İçin insanların başlarının açık ya da kapalı olmasının bir önemi yoktur, o kendi başına bakar. İnsanları kıyafetlerine göre yargılamaz. İçki içmez belki ama içene de saygısı vardır. Ayrıca içkisini yudumlayıp da dini vecibelerini de yerine getirebilir, bu Allah ve onun dışında kimseyi ilgilendirmemektedir. Herkesin günahı kendinedir. Bunu bilir. İnsanları günahkârlıkla suçlamaz, Allah"a şirk koşmaz.

Dinci öyle değildir. Başkasının elindeki kadehin kendini ilgilendirdiğini düşünür, içkiyi yasaklayınca hanesine sevap yazılacağından çok emindir! İnsanları iyi Müslüman-kötü Müslüman diye ayıran ve hatta kendisi gibi düşünmediği için �dinsiz� diye suçlayandır! Yani Allah"a şirk koşandır!

Güzel dinimiz kimsenin tekelinde değil! Hele ki dini sömürenlerin tekelinde hiç değil! Gerçekten inanıyorsanız sizde dinimizi çıkarlarına alet edenleri boykot ediniz!


Değmez mi?

kaynak
 
8- dindar şehidine saygı gösterir ALLAH rahmet eylesin der...

dinci ben bilmem onların şehit olduğunu ben melekmiyim der :)

ah AMMAR hocam ah...amma yaptın haa :)
 
Hayret çakmalar pardon ya hocalar yazmamış..:freakedout:
Biliyordum ama yazmıcaklarını ne demiş değerli Atalarımız yarası olan gocunur..:prv:
Bilmeyenler öğrensin artık aradaki farkı..
 
Dindar, dini inancını sessiz sedasız içinde taşıyan ve yaşamını sükunet içinde sürdürendir.
Dinci, dini inancını sürekli dile getiren ve onun üzerinden rant sağlamaya çalışandır.

Bence böyle...
 
İkisininde kökü her ne kadar din olsada aldığı yapım ekleri sayesinde aralarında gözle görülür bir fark vardır tabi görmek isteyene..
 
efenim bizler Elhamdülüllah müslümanız ve kendimizi,şuna veya buna göre tarif etmeyiz.Şunun veya bunun taktıkları isimlerde bizi enterese etmez.

müslümanlığımızdanda falanca veya filancanın değil,Allahın razı olması önemlidir.
 

ARIZA

Uzaklaştırıldı
Dindar, dini inancını sessiz sedasız içinde taşıyan ve yaşamını sükunet içinde sürdürendir.
Dinci, dini inancını sürekli dile getiren ve onun üzerinden rant sağlamaya çalışandır.

Bence böyle...


Sosyalist, sen tahminimdede kurnaz imissin...:eek:k:

Dindar suya sabuna dokunmayacak, sesini cikarmayacak, suratinin bir tarafina tokatmi attin öbür tarafinida cevirecek, inancini dile falan getirmeyecek...

Ama söz konusu sosyalist ise, konuda sosyalizm komünizm ise , din lere karsi ithamlarsa
Her seye müdahale edeceksin, Inanmadigin dinde bile , yok o öyle olmaz böyle olmali seklinde Dini Fetva lar bile verebileceksin, sosyalist ligini Nic Namende bile reklamini yapip , Orak Cekecli imzalarla milletin gözüne gözüne sokacaksin....

Sosyalist, sen dindar söyle olmali diyerek Dindarlari istedigin KALIBA sokmayi bo$ver de , yazdigin özellikleri tasiyan SOSYALIST olmaya bak ne dersin...?

$imdi benim bu yazima sesin cikmamasi gerekir, cekilip kösende sessiz sakin komünizmin varsa ibadet ritüelleri onlarla mesgul olman lazim, ikide-bir Sosyalizmi , komünizm i diline dolamaman lazim...


Haydi bakalim.... "" Ele verir ögüdü , Kendi KIRAR sögüdü " denilecek kisimisin degilmisin en kisa zamanda bunu bize bak nasil ispat edeceksin ....
 

ARIZA

Uzaklaştırıldı
Dinci sıfatının, gerçekten inanan, inancını Allah ile kendisi arasında yaşamayı seçen, dini kişisel çıkarlarına alet etmeyen, insanların dini duygularını sömürmeyen, İslamiyet"in nuru kalbinde ışık olanlarla alakası yoktur.


Madem bunun o dediklerinizle alakasi yok o zaman neden Din kelimesi ile yazma ihtiyaci duydunuz..? Bakin asagida yazdiklarinizi birde bizim gözümüzle inceleyelimVe zaten o kişiyle ilgili bütün haberlerde, isminin başında bu sıfat vardır!

Dini pazarlayan, (onlar için meslek gibidir bu, bu yüzden �ci eki vardır din kelimesinin sonunda) dini kullanarak kendilerine kapı açanlardır sıfatla alakası olanlar!


Bende sürekli sunu soruyorum, bu sona gelen ci CI ,cü cu ekleri sadece Din kelimesinin sonuna gelincemi bu anlama geliyor... Yazilan tartisilan konu ; Dil Bilgisi kurallalari ile alakalidir... kisiden kisiye degisebilecek, yoruma acik bir sey degil..Dil Bilsisi kurali olan bir bilimdir...

O zamn gelin sonuna bu ekleri koydugumuz tüm SIFATLARA ayni seyi diyeli..!
Adminimiz Atatürk'ten örnek verdimmi Azarliyor, ben vermeyeyim ama sizler bu örnedgide vermisim kabul edin , mesela baska bir örnek
Akp lilere ayni zamanda Tayyip ci de denir..
CHP de önce Baykal ci simdi Kemal ci ler, hatta Önder SAV CI lar var

Milli Görüscülere hep Erbakan CI dendi,, MHP lilere Türke$ ci ama en yaygini Ülkü CÜ dendi

Akp liler Tayyibi Chp liler Baykal , K.KILICTAROGLU,önder Sav i Milliyetciler ülkücülügü

Mao yu Lenin Marx i vs vs vs .........
aslinda seven benimseyen degilde bunlari kullanip satan,Pazarlayan , rant saglayan midir...?


Peki degilse bu eki neden sadece din konusunda bu anlamda kullanalim ISRARI niye..?


Aralarında dağlar kadar fark vardır:Dinci ise alnını secdeye koyuyorsa bile öyle görünmek için koyandır, alnı secdeye gittiğinde, kalbinde fesatlıklar kol gezer, kafasında başkasının karısının-kızının figürleri, arka sayfa güzelleri dolaşır, kimden çalsam-çırpsam diye hesap yapar. Göz ucuyla yanındakini kesen, ne zaman secdeden kalkacağını düşünen, bir an evvel bitse de gitsek diyendir!


Buna dedigimiz gibi dinci degil Münafik denir, ibadetler meselesinde milleti aldatana... Kafasinda baskasinin karisi,kizinin figürleri dolasan , onlar ile fantazi kuran cinsel $ehvete iradesini kaptirmi$ , ileri boyutlarda hastalik noktasina gelmi$ ise bunlarada Cinsel SAPIK denir...Bununda din yada dinsizlikle nasil alakasi var...? ,
Bu kisilik bozuklugu inananda, inanmayanda, Atatürkcüsüde, Safiside, hanefiside, Sosyalistide komünistide bu kisilik bozuklugunu yasayabiliyorken neden Sadece Dinci lere yükleme ihtiyaci hissediyorsunuz,

Bana kim diyebilir bir sosyalist ,yada Ateist bir erkek, kafasinda tv de yada her hangi bir yerde görüp begendigi kadinla ( ki bu artis bile olsa oda baskasinin ya karisidir ya kiz arkadasi olacagindan ) evet cinsel bir fantazi asla kurmaz diye...?

Eee simdi bu fantazi kuran sosyalist birine ateist birine Dinci mi diyecegiz...?


(örnek olarak; camilerde paraları fakir-fukaraya diye topladıktan sonra cebine indirip, o paralarla iş kuran, birden bire zengin olan �dinciler�, ya da Allah-Kitap diye milletin gönlünü fethedip 14 yaşındaki kıza musallat olanlar verilebilir.)

Örnek olarak verdiginiz kesime yine dinci denmez efendim , Sahtekar, alcak denir....üc kagitci denir... Bunlar meziyetlerini an gelir camilerde, an gelir sokaklarda an gelir kadin satarak, an gelir esrar satarak , an gelir Askeri kandirarak an gelir hirsizlik yaparak gösterir....bunlari yaparken, bakarsiniz Generalim der, bakarsiniz ,Ögretmenim, Is adamiyim der, sehit Ailelerini koruma dernekleri baskaniyim der, Atatürkcü Düsünce derneginden geliyoruz da derler....Bu Sahtekarlarin sectigi mekan neresi ise o mekanda cokluk ne üzerine ise ona göre kimlige ve sekle bürünürler..., Bunlarda yukarda dedigim gibi ne din le ne dinsizlikle ne parti ile alakasi yoktur....kisilik meselesidir...


...

...
kaynak


Yazinin gerisini yazmaya bile gerek yok, cünkü konuyu aktaranda yorumda bulunanlarda cok iyi biliyorlar ki burada sayilan yazilan tüm yanlis-Günah.kanunsuz, insanlik disi vs vs ne varsa bunlar insan denen varligin ortak proplemleri oldugu gibi yine insan denen lerin yaptiklaridir..

Bunu yapanlar , ne din-dinsizlik ne Parti,sivil toplum örgütleri, ne kadin coluk-cocuk yasli umursamaz..

Ama siz insana özgü tüm olumsuzluklari alt alta yazip bir ci eki ile getirip Din ' e baglarsaniz ..Ben kelime anlami olarak DiNci diye türkcemizde bir sey olmadigi TDK munu kaynak vererek söylememe ragmen , Israrla Din köküne yama yaparak dini kötülemeyi sürdürmenizden dolayi sizi KINIYORUM....
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt