Din üzerine dikkate değer sözler

"Gelişmiş toplumlar dindar oldukları için değil dine rağmen gelişmiştir."
Mark Twain

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır."
Seneca

"Bir insanın ahlaki ve etik davranışları diğerlerini anlamasına, eğitimine ve sosyal ilişkilere dayalı olmalıdır, dini dayatmalara gerek yoktur. Zira ölümden sonra ceza korkusu veya ödül iştahı ile hareket eden kişi zavallıdır."
Albert Einstein

"Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır."
Napoleon Bonaparte

"Olmayan bir şeyle, görünmez bir şey arasında çok az fark vardır."
Delos B. McKown

"Dünyada bilinen tüm tanrısal inançları inceledim ve hepsi masallara ve mitolojilere dayanıyor."
Thomas Jefferson

"Benim inanmadığım bir dine inananları kâfir saymanın rahatlığı beni de kendi dinimi sorgulamaya götürdü."
Mark Twain

"Her şeye gücü yeten Tanrı'nın neden Şeytan'ı yaratmasına ve daha sonra da onunla mücadele edilmesine gerek var ki? Bana göre dinler çelişkilerle dolu ve benim mantığıma aykırı."
Gene Roddenberry

"Kanıt gösterilmeden yapılmış bir iddiayı çürütmek için kanıta ihtiyaç yoktur."
Christopher Hitchens

"Din ve mantık kadar birbiriyle çelişen başka iki şey yoktur."
Voltaire

İslamı cahillerden koruyunuz, aksi halde dünyayı islamdan koruyunuz!
Mevlana

"Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir."
Anatole France

"Bazı insanlar vardır, eğer bir şeyi zaten bilmiyorlarsa, onlara anlatamazsınız."
Louis Armstrong

"Günümüzde, dünyadaki temel sorun, aptalların kendilerinden son derece emin, akıllıların ise devamlı şüphe içinde olmalarıdır."
Bertrand Russell

"İnsan kolay inanan bir canlıdır. Bir şeylere inanmak zorundadır. İnanmak için iyi bir sebep bulamadığında, elindeki kötü sebeplerle yetinir."
Bertrand Russell

"Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar."
Goethe

"Eğer bir insan kesin bilgiden yola çıkarsa, şüphelere ulaşır. Şüpheden başlamayı becerebildiğinde ise, kesin bilgiye ulaşır."
Sir Francis Bacon

"İnançlı bir insanın şüpheci bir insandan daha mutlu olması, sarhoş bir insanın ayık birinden daha mutlu olmasından farklı değildir."
George Bernard Shaw


"Toplum için tehlikeli olan, inançsızlık değil, inançtır."
George Bernard Shaw


"Yaratılışçılık yanlıştır. Tümüyle, açıkça ve kesinlikle yanlıştır. Daha da gidebilirim. Yanlışlığın dereceleri vardır. Yaratılışçılar ölçeğin en dibindedir. Kendi pozisyonlarının doğruluğunu iddia edebilmek için, bilinen tüm entrikaları kullanırlar. Hatta pek çok kez, açıkça, dürüstlükten uzaklaşırlar. Bilimsel yaratılışçılık sadece yanlış değildir, aptalca bir şekilde imkânsızdır. İnsan düşüncesinin grotesk bir parodisi ve insan zekasının açık bir yanlış kullanımıdır. Kısacası, inançlı biri için, yaratılışçılık teorisi Tanrı'ya hakarettir."
Michael Ruse

"Tanrılar kötülükleri yeryüzünden kaldırabilir mi veya kaldıracak mı veya istese de kaldırabilir mi; yoksa bunu yapamaz mı, yoksa yapmayacak mı, veya nihayette Tanrılar hem yapabilir ve hem de yapmak istiyorlar mı?.. Eğer Tanrılar yeryüzünden kötülükleri kaldırmak istiyorlar da kaldıramıyorlarsa o zaman onlar her şeye gücü yeten değillerdir. Eğer yapabilirler de, yapmak istemiyorlarsa o zaman onlar iyiliksever değillerdir. Eğer onların kötülüğü kaldırmaya ne güçleri ne de istekleri varsa o zaman onlar ne her şeye gücü yeten, ne de iyilikseverlerdir. Ve son olarak eğer Tanrı'lar kötülüğü kaldırma gücüne sahipseler ve kaldırmayı istiyorlarsa o zaman kötülük nasıl ortaya çıkmıştır?"
Epiküros

"Epiküros' un sorduğu sorular hala cevaplanmamıştır: Tanrılık kötülüğü ortadan kaldırmayı istiyor mu, yoksa buna gücü mü yok? Gücü var da niyeti mi yok? O zaman kötü niyetli (bedhah) mıdır? Tanrı kötülüğü kaldırmak için hem güce sahiptir ve hem de istekli midir.? O zaman kötülük niye vardır?"
David Hume

"Tanrı dünyamızdan kötülükleri ya atmak istiyor da atamıyor, ya atabilir ama atmak istemiyor, ya ne atabiliyor ve atmak istiyor."
Papaz Lactantius


"Daha dün iman esasları olarak kabul ettiğimiz birçok şeyi bugün fabl diye anlatıyoruz."
Michel E. de Montaigne

"Beni kontrol edecek olan o kimdir? Neden Ben sınırsız özgürlükle davranıp, konuşup, yazıp, düşünemiyorum? Evren için ben neyim, ya da, evren, o benim için ne? Yanlışın ve doğrunun, düşüncenin ve adetlerin zincirlerini kim yarattı? Ve ben onları taşımak zorunda mıyım ?"
Robert D. Richardson

"Din kemoterapi gibidir, bir sorunu çözebilir, ama arkasından bir milyon sorun yaratır."
John Bledsoe

"Günah sadece diğer insanların canını gereksiz yere yakmakta yatar. Diğer bütün günahlar uydurulmuş saçmalıklardır."
Robert A. Heinlein

"Tanrı olmadığını ispatlayabileceğimi iddia etmiyorum. Aynı şekilde Şeytan'ın uydurma olduğunu da ispatlayamam. Hıristiyan tanrısı var olabilir, Olimpus'un tanrıları da var olabilir, ya da eski Mısır'ın, ya da Babil'in. Ama bu varsayımlardan hiçbiri diğerinden daha olası değildir. Bunlar, olası bilgilerimizin bile dışında duruyorlar, herhangi birisini ciddiye almak için hiç bir sebep yoktur."
Bertrand Russell
 
''Din üzerine dikkate alınmayacak sözler'' diye başlığı düzeltmekde yarar var...

Başlıktaki ..dikkate değer kısmı tamda dediğiniz anlamda dikkate değer anlamındadır.Ama bunun açılımınıda,açıklamalarıyla,doğrusuyla,eğrisiyle sizler yorum yaparak tartışıcaksınız.
[h=2][/h]
 
Öncelikle konu sahibi olarak ve değer vermek gerektiğini düşünen biri olarak siz açıklayın,neden dikkate almak gerektiğini?
Ben dikkate alınmayacak olduğunu düşünüyor ve bunu da ''değersiz'' olarak değerlendirmekle ifade etmiş bulunuyorum.
 
Öncelikle konu sahibi olarak ve değer vermek gerektiğini düşünen biri olarak siz açıklayın,neden dikkate almak gerektiğini?
Ben dikkate alınmayacak olduğunu düşünüyor ve bunu da ''değersiz'' olarak değerlendirmekle ifade etmiş bulunuyorum.

Ben değer vermek gerek derken açıkça belirttim hangi nokta olduğunu tamda dediğiniz anlamda diye..

Başlıktaki ..dikkate değer kısmı tamda dediğiniz anlamda dikkate değer anlamındadır.Ama bunun açılımınıda,açıklamalarıyla,doğrusuyla,eğrisiyle sizler yorum yaparak tartışıcaksınız.

Ben böyle bir konu açtım diye ateist,agnostik,panteist,deist yada her neyseler bunlardan biriyim anl***** gelmiyor @SEBLA öyle olmuş olsaydı bile ben bunu burda savunmuş olsaydım buraya yorum yazıp değersiz olarak nitelendirip kestirip atmak yerine kendi doğrularınla bu sözlerin yanlışlığını anlatabilirsin.

Burda inançlılar kadar bazı şeylere inanmayanlar da var.Kendi adıma konuşuyum sana ,bana bu konu ne kadar yanlış gelsede sözlerin içinde ne kadar inandığımız şeylerden uzak vurgularda olsa ben objektif olup her kesin nabzına göre konu açmak zorundayım.Ve açtığım konularda altında dipnot,not yada yorum belirtmemişsem soru işareti bırakmamışsam fikrimi,düşüncemi belirtmek zorunda değilim.Konunun gidişatına göre müdahalemi yaparım gerektiği zaman konuya.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bence yukarıdaki sözler , dikkate değer sözlerdir...Bunun yanında savaşlar,genellikle " Din - Ekonomi - Etnik köken " üzerinden yapılmakta...Yani savaşlarda dahi inanç etken bir rol oynar.

İlginç ve kayda değer sözlerden biri de sanırım şudur..;

"Benim inanmadığım bir dine inananları kâfir saymanın rahatlığı beni de kendi dinimi sorgulamaya götürdü."
Mark Twain

Doğru bir tesbit diye düşünüyorum...Özellikle üç büyük din arasında....Kimse " yoğurdum ekşi " demiyor...

Sağlıcakla kalınız...
 
selam ederim;

din nedir ki? cevabini bilen varmi, bulabilen olmuşmu bunca zaman. tartışmalara kapalı konular, hurafe, cehalet, kutsallaştırma, bagnazlık gibi insanligi duşünceden yoksun ezber inanislara iter. sorgulamadan inanir insan, atalardan, dedelerden gelen anlayislar kulaktan kulaga zorlastirilarak geriye gider.

oysa din insanlar icin sosyal bir olgudur. birbirlerine, cevrelerine, yaradanlarina karsi tasidigi sorumluluklari bildirir insanlara. din bu anlayis cercevesinde amac degil duzgun insan olmaya aractir. ulu melekler Allahdan gelen kelami bildirir aramizdan secilmis kisilere. o kisiler'de parcalanip bolunmustur insan. oysaki ulu Allah ve ululadigi melekleri nin mesaj icerikleri özünde hep dogruluktur.

din demek dogrudan yana anlayis demektir. islamdan onceleri insanda takilmis mesajin özüne bakmamislardir. bu hata duzelecektir.

özlü sözlere gelince, herkezin bir fikri var, her fikir dogru demek degildir. fakat saygi duyarim her anlayisa.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

din dogru anlayis demektir. buna gore dine ragmen yanlis bir cumledir. dogru yolda olan ilerler arkadaslar.
 
Üst Alt