Din Siyasete Nasıl Alet Edilir

DİN SİYASETE NASIL ALET EDİLİR?​

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AKP Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz: ... vereceğiniz destek, kıyamet günü beraat belgelerinizden biri olacak diye düşünüyorum.

AKP İstanbul Milletvekili Oktay Saral: Allah, Başbakanımızı bizim başımıza nasip ettiği için her gün iki rekat şükür namazı kılmamız gerekir.

AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım: Erdoğan ümmetin lideri.

AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin: Erdoğana dokunmak bile ibadettir.

AKP Düzce Milletvekili Fevai Arslan: Erdoğan Allahın tüm vasıflarını üstünde toplayan bir lider.

AKP Çorum Milletvekili Agâh Kafkas: Başbakan sözü peygamber sünneti.

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış: Ülkemizde eğer Urfa şanlıysa, Antep gaziyse, Maraş kahramansa, Rize, İstanbul ve Siirt de mübarektir.
Çünkü bu 3 şehir, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük liderinin doğmasına vesile olmuştur.

AKP Siirt Milletvekili Yasin Aktay: Erdoğanı görünce salavat getiririz.

AKP Bursa Milletvekili Efkan Ala: Peygamber hata yaptı, biz yapmadık.

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk: Peygamberlerin de diploması yoktu.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın: İslami olarak cumhurbaşkanına itaat etmek farzı ayındır. Karşı gelmek de harpten kaçmak manasına gelir, haramdır.

DETAY: AKP dini siyasete nasıl alet etti…
 
Merhaba,

Genellikle dinin merkez olduğu toplumlarda bu tür söylemlerin olumlu karşılık bulması normaldir siyasette.Ne zaman ki toplum dini referanslardan arınmaya başlar, işte o zaman bu tür söylemler toplumlarda dikkate alınmaz...

Bizim toplumumuz da dini anlamda muhafazakar gözüken bir toplum, her ne kadar beynamazlar çok da olsa veya inançlı ama bilgisiz olanlar çok da olsa...Belki dini detayları bilmiyor, ancak muhafazakarlıkta geri adım atmıyor toplum...Bu ülkenin böyle bir durumda olmasının biraz da bulunduğu yer ile ve hayatta kalma şartlarıyla ve de çevreyle de ilgisi var...Bu toplum endüstri toplumu değil ki çevremizdeki toplumların da geneli böyle, toprağa bağımlı bir toplum...Dolayısıyla toprağa bağımlı olan toplumlar genellikle bilimde de ileri noktalara maalesef pek gidemiyor ve inanç ön plana geçiyor...Tabii bunu özellikle bu ülkedeki inanç sisteminin getiri-götürüsüne de bakarak söylüyorum...Doğru anlamda reformlarını gerçekleştirmiş, akılcı, bilime önem veren toplumlarda din olsa da birinci basamakta değil hiçbir zaman...En son basamakta diyebiliriz...Bizde bu reformlar günlük yapıldığından, değişim gerçekleşemediği için din merkezde yeralıyor sürekli...Böyle olunca da siyaset bunu her daim kullanıyor...

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt