Din kültürü..

Üniversite sınavlarında bir ilk...
Artık Din Kültürü ve Ahlak bilgisi soruları da kitapçıklarda yerini alacak.
Bu yıldan itibaren üniversite adayları hem Yükseköğretim Geçiş Sınavı yani YGS'de hem Lisans Yerleştirme Sınavı-4'de bu dersten sorulara yanıt verecek.
Değişikliğin yer aldığı, 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav Kılavuzu yayımlandı.

Şimdi gelelim soruna; Sınavda soru sayısı beş ,başlık "din kültürü", sizce bu beş soru değişik dinlerden mi yoksa sadece islamdan mı çıkacak?


............:)))
 
Bari her ana din için bir veya iki soru olsada en azından hak, hukuk, eşitlik, doğruluk açısından daha mantıklı bir iş yapılmış olur.
 
selam ederim;

önce dinin tanımı yapılmalı. sayın sosyalist çok güzel yapmışsınız adalet, hukuk, muhakeme demektir doğrudan yana. ama bunu anlatmak uygulamak ne zor iştir.
 
Burada tartıştırılmak istenen dinin tanımı değil sevgili arkadaşım dikkat etmemiz gereken konu din kültürü dendiğinde aklınıza neyin geldiği.

Kolay gelsin
 
Burada tartıştırılmak istenen dinin tanımı değil sevgili arkadaşım dikkat etmemiz gereken konu din kültürü dendiğinde aklınıza neyin geldiği.

Kolay gelsin

selam ederim;

din kültürü denilince aklıma uhud bedir savaşı geliyor, KUR'AN'ın kaç yılda indiği, peygamberimizin ilk vahy alışı, kaç yaşında peygamber olduğu yaptığı savaşları, peygamberliğinin kaç yıl sürdüğü, bir kaç dua. iyide bunlar bizim bügün doğrudan yana icraat yapmamıza vesile değilki, meselenin özü anlatılmıyor orada ezberlenmiş uygulamada noksan olunan adalet ve hukuk denildimi o sosyal bir alana giriyor. ama dinle iç içe. faydası olmayan gereksiz bir durum, adam bir dine inanmıyorsa neyi çalışıp öğrenmek zorunda olsunki? din şu anda inanılacak durumda değil taşıdığı şekilci anlayışdan, aslında hiç öyle olmadığı halde onu bu hale insanlar getirdi. dinin tanımıyla ilgisi olmazmi çok ilgisi var. tanımını anlamış olsalar böyle bir uygulama yerine herkezi ilgilendiren inanç değil doğruluğun önemli oldugu bir başlıkda soru sorarlardı. din inanılıp inanılmayacak birşeydeğilki, doğrudan yana anlayış demektir.
 
Din kültürü ise sorulacak sorular tabiki islam dininden olmali...

Memnun olmayan islam ile ilgili sorulardan , begendikleri her zaman örnek aldiklari Avrupaya gidip orada okusunlar,
Avrupada Ana okulunda baslar kendi dinlerinin egitimi ( 2 yada 3 yil ) + 12 yilda ilk-orta ve lise de devam eder bir kelimede begenmediginiz islamdan bahsetmezler ...

Diger dinleri savundugunuz kadar azicikta islama saygi duysaniz , bu olmayacak sey ya
 
bizim ülkemizdeki din kültürü derslerinde sanki matematik fizik kimya tarzı ana ders seviyesinde eğitim veriliyorda sınavlarda soru soracaklar amaç ne anlamış değilim.
birde bizim milli eğitimciler bilmiyor galiba islam zorla öğretilmez sınavda sorucam diye kimseye din öğretemezsin. zaten okulda bu derse bir sınav koymuşsun üstüne birde böylesine önemli ama bir okadarda saçma sınavlarda( 0,1 puanla bile hayatların yıkıldığı ) dinimizi alet ediyorsun anlamsız...
 
Arkadaşlar
"din kültürü" dendiğinde benim aklıma gelen bir çok inancın ve onun kollarının içinde ( hırıstıyan,yahudi,musevi...) olduğu yansız tarafsız bir anlatımla öğrenciye sunulan bir ders.
Eğer sadece islam anlatılacak ve sorularda bu minvalde olacaksa dersin adı "İSLAM KÜLTÜRÜ VE AHLAK" olmalıdır...
Bence..:))
 
Üst Alt