Din Alemine Sorular

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Din Alemine Sorular

Bu sayfada din alemine evrenin, dünyanın, insanlığın genel durumuyla ilgili sorular yöneltilmektedir.

İsteyen arkadaşımız, forumdaşımız, yurttaşımız merak ettikleri veya öğrenmek istedikleri konu ile ilgili sorular sorabilirler.

Cevap vermek isteyen birileri çıkar elbet, çünkü benim cevabını merak ettiğim çok sorularım olacak=).
 
selam ederim;
benim soracak çok sorum var kim çıkıp cevaplayacak merak ediyorum ilk sorumu sorayım;

"insanları sevmeyen iman etmiş sayılmaz diyen bir peygamberin ümmeti, herbiri müslüman olduğunu idda ediyorken nasıl oluyorda birbirlerine karşı bu kadar tahammülsüz ve sevgisiz davranabiliyor. örnek derseniz gazetelerden toplar getiririm. yani salavat getirip namaz kılmak ile müslüman olunamayacağını bildiriyor peygamber, fakat KUR'AN'a göre yapılan yorumlar ile peygamberimizin hayatına baktığımızda arada çok büyük farklar olduğunu görüyoruz (bugünkü koşullarda).

her salavat getiren müslümansa, insanlara sevgisiz canlılara sevgisiz davranan ve salavat getirenler müslümanmıdır?

2nci sorum DİN nedir. herkezin din'i kendine denildiğine göre din ile yapılan ayrımlar ve karşı tarafa karşı düşmanca tutum sergilemek doğrumudur?

3ncü sorum peygamberimiz "1 saat adaletle devleti yönetmek, 1yıl ibadet etmekden daha hayırlıdır" dediğine göre ibadetin tanımın edir?

4ncü sorum Allah ile bağlantılı olunan tek şey din midir? eğer öyle ise bizi kuşatan ve şah damarımızdan yakın olan yüce rabbimiz hiç inanmayan bir kimseye de uzak oluyor demektir. ama kendisi öyle demiyor? inananlar ne hakla inanmayanları küçümsüyor?

5nci sorum bilginin sahibide ulu Allah olduğuna göre kendilerini KUR'AN ehli veya herhangi bir dinin bilgini ilan edenlerin davranış ve üslupda diğerlerinden daha dikkatli olmaları gerekirken, hocalarda buna dahil neden bu konuda herkezden gerideler?

6ncı sorum din'in geliş sebebi cennet cehenneme adam doldurmak mı? yoksa insanlığı bilinçli, düşünen, adaletli o yüksek makama eriştirmekmidir?

7nci sorum neden gençken asıl adaleti doğruluğu suküneti icra etmek gerekirken, insanlar yaşlandıklarında kendilerini bu yola veriyorlar? böyle bir ayet veya hadis varmı?

8nci her tv ye çıkan hoca herşeyi biliyormuda sorulan cevaba ben bunu bilemiyorum demiyorda kendi yorumu ile insanların kafasını karıştırıyor? din öğretmeni, imam, müftü yada KUR'AN ehli kimse herşeyi bilmek zorunda diye bir ayet mi var?

9ncusu yerdeki taşı kaldırmak imanın en düşük derecesi demiş peygamberimiz, bunun manası nedir? salavat getirmeyen bir insan yerdeki taşı kaldırırsa ne olacak?

bu soruları cevaplayan bir kişi çıkarsa sorularıma devam edeceğim.
 
sayın tans siz zaten bu soruların cevaplarını gayet iyi biliyorsunuz hatta bu sorulardan birini size sorsalar bir destan niteliğinde açıklıyabilirsinizde bence bırakalımda sayın sosyalist sorsun nede olsa din hakkında öğrenecek çok şeyi var bence :))
ammma önce ben bir soru sorayım sayın sosyaliste: dinleri anladığınızı ve çok iyi analiz edebildiğinizi söylemiştiniz fakat şimdi cevabını merak ettiğiniz çok soru olduğunu söylüyorsunuz bu bir çelişki değilmidir?
 
selam ederim;

sevgili china sosyalist arkadaşımızın bir hipotezi var oda dinlerin noksan eksik anlayışlarda sorumlu olduğudur. onun buraya getireceği soruları ben tahmin ediyorum, ve biliyorumki hepsi insanların dar anlayışlarının eseri. sorgulamakda zarar olmadığını eksik ve kusurlu olanı tespit etmeninde faydalı olacağını düşünüyorum. yoksa burada paylaşılan noksanla veya eksikle kimseninde inancını değiştireceğini sanmıyorum.

bulalım sorumluyu onu nasıl düzeltiriz sonrada onu tartışalım. çünkü burada ortaya çıkacak sonuç dinlerin ne kadar ileri bir anlayış ve insanlarınsa onu anlamakda nekadar geride kaldıklarından başka şey olmayacaktır.
 
sayın tans tamamen haklısınız fakat bir yeri es geçmişsiniz sorun insanların tembel olması yani okadar tembellerki kendi akılları varken kendi yetenekleri varken bunları kullanmayıp başkalarının akıllarını kullanıyorlar bunu siz benden daha iyi bilirsiniz ki bu insanlara laf anlatmak bile imkansız gbii birşey ama sayın sosyalist kendi aklı ile düşünebilen birisi ve tembellikten eser yok bence öyleki sürekli araştırmayı sever bence sayın sosyalist gerçeklerin farkında değil hep o dinle alakasız insanların etkisi altında kalmış, gerçekleri öğrendiğinde ve anladığında fikirleri şimdikiyle aynı olmıyacaktır .
 
selam ederim;

sevgili china benim düşünceme göre sosyalist salavat getirmemiş ama müslüman bir insandır. düşünce ve fikirleri davranış ve üslubu ile yerdeki taşı kaldırabilen kişidir. düşüncede neye inanıp inanmadığı kendisini ilgilendirir. icraatta ben kendisini müslümanlıkda oldukça ileri, buluyorum. namazını orucunu hesabını tutacak degiliz kimsenin. bize düşen insalığına bakmaksa kendisi oldukça duyarlı ve hoşgörülü bir fıtrat taşır. islamiyet zaten insaniyet ilmi ise bunu çevresine karşı dikkatle uygulayan kimsenin Allah ile arasındaki ibadetler veya inanışlar bizi ilgilendirmez. kendisinin varlığını kabul etmeyeni ulu Allah affederim diyor, insanların hakkını yiyeni affetmem diyor.
 
elbette kimsenin ALLAH ile arasına giremeyiz buradaki amacımız bildiğimiz doğruları paylaşıp yalışlarımızı düzeltme ve karşımızdaki insanlara doğruları izah etmek herkesin izah biçimi farklı oldğundan bazen tartışır bazen kızar bazen güzel güzel konuşuruz . zaten sayın sosyalistin islamı kabul etmemesine kızıp tepki göstermedim hiç aksine sürekli ona anlatmaya çalıştım yanlış birşeyin olmadığını herşeyin doğru olduğunu ancak yanlış öğrendiği bir takım şeyler yüzünden uzak duruyor onları aydınlatmakta herkesin görevi bence peygamberimiz insanlara dini anlatırken neler yaşamış biz burda altı üstü klavyeden iki tuşa basıcaz ...
 
selam ederim;

sevgili china ben size cevap gibi yazdim ama amacim sosyalistin durdugu noktada kendisine ayna olabilmekti. kendisini gorsun bilsin istedim. haklisiniz yazdiklarinizda.
 
Allahın Selamı Tüm insanlığın Üzerine Olsun;
Anlamaktan zorluk çektiğim bir konu hakkında din alimerin görüşüne ihtiyacım var ?
Umre yaparken tüm erkekler ihram giyerler ve Mukaddes Kabe etrafında thawaf yaparlar.
Kadın ve erkek iç içe tawaf yaparlar. Erkekler yarı çıplaktır Nerdeyse thawaf yaparken erkek ve kadın vucudu bir birine temas etmektedir. Bu durum şeriata ters diüşmezmi?
En az 50 kez Umre yapan biri olarak merak ediyorum.

Sevgi ve Saygılar…
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt