Din Alemine Sorular-2

Din alemine sormaya devam edelim

Dinlere ve kitaplarına göre:

DÜNYA

Dünyanın kütlesi, hacmi, çapı nedir?
Ne kadarı sularla kaplıdır?
Güneşe uzaklığı ne kadardır?
Yuvarlak mıdır, tepsi gibi midir, dönmekte midir?
Kendi ekseninde ve güneşin etrafında dönmesi hakkında ne der?


İNSAN

İnsanlar tek ırk mıdır?
İnsanlar biyolojik ırklara ayrılır mı?
İnsanların fiziksel farklılıklarının nedeni nedir, söz eder mi?
Dil farklılıklarının nedeni nedir?
Ortalama insan yaşı kaçtır?
İlk insanlarla şimdiki insanların yaş ortalamamarı neden farklıdır?


KURAN

Kuran da Kuzey-Güney geçer mi?
Neden hep Doğu ve Batı vardır?


PEYGAMBER

Bazı Peygamberler neden öldürülmüştür?
İkna etme bağlamında yetersiz miydiler?
Tanrı görevlendirdiği Peygamberini neden korumamıştır?
 
Bir insan olaki Dünyanin en Geri zekali birisi olsa, simdiye o kisi anlamisti... Sen o dedigim insan kadar olmadigin halde hatta o dedigim kisiden zeki oldugun halde Halâ nasil oluyorda anlamiyorsun saskinim...

Sordugun sorulardan sadece bir tanesi bile binlerce sayfalik kitap konusu...
Sordugun sorular Farkli dallarin fizik,kimya cografya biyoloji vs. gibi dallarin konulari... Ama sen Israrla diyorsun ki Din kitaplari bunlar hakkinda ne diyor...

Kac defa daha yazarsak anlayacaksin...? Hadi diyelim ki anladin, Imanami geleceksin...? Allah insana zeka vermis akil vermis... ve demis ki calisir gayret eder azmedersen ölümden baska herseyin cözümünü üstesinden gelmesini basarirsin... Yani senin anlamadigin $u ; Din kitaplari degil matematik hesaplari yapan, kütle hacim yari cap, fizik kimya degil uzaklik yakinlik genlesme esneme gibi seylere cevap versin bunlarin cevabini Allah Yarattigi insanin beynine akil vererek ve herseyi önüne sererek cevap vermis...

Bak Dünyanin ilim adami diye kabul ettigi kisilerin nerede ise tamami Allah i Allah olarak bilenler kabul edenler... Ama bazi kesimler var ki sadece ve sadece maymun orangutan ve sempanzeleri senin ikiz kardesin diyenlere ilim adami der...

Sana diyoruz ki ; Dinlere bu kininin altinda yatan psikolojik SIKINTINI önce anlat ki bilelim...

Ve yine diyoruz ki ; Inanmis olan biri Kuran da incil tevrat yada zeburda , dünya günes arasi mesafeyi yaziyormu diye bakmaz, uzayda hayat varmi var derse inanayim yok derse inanmayayim demez, yer yüzünde kac canli türü yasiyor neden incil bundan bahsetmedi demez, Inanc baska birsey ... $öyle düsün sen henüz yeni dogmu$ bebekken anacigin seni doyurmak icin emzirirken soruyormuydun yahu bu kadin ; Gögsünü agzima dayadi verecegi zehirmi sumu sekermi balmi yoksa canimdan kanindan her zerresi ile bana sefkati ile sundugu hayat iksirim Ana Sütü mü dedin mi demedin kayitsiz sartsiz anamizin gögsüne yapistigimiz an basladik oburcasina onu emmeye karnimizi doyurmaya degil mi..? Tek sen degil hepimiz ... iste inanc böyle birsey .. Allah a inanc....

Senin dinlere sordugun tüm sorularin cevabini Rabbim sanada ( inanmadigin halde ) banada digerlerine AKIL denen bir nimet vererek zaten vermemis mi..? O akilla hersey acikliga kavusmuyormu....?

Gercekten sürekli din kitaplarinda yok ..! demeye calistigin sorulari sormaya Israrin zekan noktasinda tereddüte düsürmeye basladi milleti..

Senin Darwin , günese en uzak 631. yildiz hangisi oldugunu yazmismi..?
Mesela dünyanin en derin cukurunun tabanindan sonra 8000 metre sonrasinda bulunan topragin rengini yazmismi
Mesela neden yemegi bas kismindan yiyor bel alti tarafindan cikariyorsun..? Niye bel alti tarafindan yiyerek bas kismindan cikarmiyorsun ..? Halbuku insan , Agzindan yiyebildigi gibi ,cikarabiliyorda ( kusuyor ) peki alt taraftan neden hem yiyip hem cikaramiyorsun...!

Simdi ilk senin ne düsündügünü tahmin etmek zor degil diyorsun ki ; Ya bu kadar abuk-subuk sorumu olur...!!!


Hah iste senin sorularinda ayni böyle....!!!

Ama sen yine anlamamis ayaklarina yatip , yine sormaya devam edeceginden sen bu yazimi ; Aaaaa gözümden kacmis okumamisim...! kategorisine sok... devam et....
 
Yine her zaman olduğu gibi saçmalamış ve saldırmaya devam ediyorsun.
Seviyesizliğin ise tavan yapmış durumda.

Senin zeka düzeyin bu gibi soruları anlamayacağı gibi yanıt verecek düzeyde de değildir.
Kocakarı yorumlarıyla olmaz bu işler.
Adam ol azıcık..

Şunu da kafana iyice sok:
Ben istediğimi sormakta özgürüm, maksadım ne olursa olsun., ANLIYOR MUSUN?
 
O zaman bak Sosyalist sen istedigini istedigin gibi sormakta serbest isen bende sana öyle sorular sorarim ki , Burasi aile ortami olmaktan forum olmaktan cikar... Kalkar komünistlerin evli ciftler partilerinde cinsel özgürlük adi altinda birbirleri ile e$ degistirdikleri dogrumu derim, komünistlerin bir makam daha yukari cikmak icin bakire kizlarini bile ikram ettikleri dedikodulari ne derece dogru diye sorarim, üst mevkilerdeki orta dereceli yönetim kadrosundaki komünistlerin sorumluluk alanlarindaki gözlerine kestirdikleri kadinlari korkutma ve sorgusuz infaz tehdidi ile zorla col cocuk sahibi kadinlari , hic evlenmemis kizlari iliskiye zorladiklari ne derece dogru diye sorarim..... sorarim..ama sen bunlara yine senin seviyene inemem diye cevap vermezsin... bu sorularimda ho$ olmaz...


Ayrica sana neden soru soruyorsun diyen yok ki....!!! Sadece diyoruz ki Kutsal kitaplar matematik ,fizik yada bir meydan Larus ansiklopedisi degil diyoruz... Adam ol diyorsun, peki sen hic olmayi düsündün mü..?

Dinlere kinin kimseyi ilgilendirmez diledigin kadar kinini kus ... sonunda gidecegin yer cami avlusunda tenesir olacak, oradan imamin kayigi ile mezarlik...

SAdece bir defa kendi sordugun sorularin Dini kitaplarda bu varmi...? diye sordugun sorularin hakikaten zeka seviyesini hic düsündünmü...?

Bak sana ben sen gibi sordum altinada dedim ki ;
Yine her zaman olduğu gibi saçmalamış ve saldırmaya devam ediyorsun.
Seviyesizliğin ise tavan yapmış durumda.

HAlbuki bunu diyecegini basinda söylemistim ve devaminda iste senin sorularinda ayni böyle ve sorularini okuyanlarda senin hakkinda enazindan ben öyle düsünüyorum demistim...:prv:


Velhasil beni destekleyerek kendi zeka seviyeni kaliteni ve kapasiteni ortaya koymus oldun...

Zeka ürünü sorularinda eksiklikler var ben yardimci olayim... mesela söyle sorabilirsin..

Kuran Sosyalist isimli Süpermeydan üyesinin 480 yil evvel yasamis dedesinin ismini neden yazmamis...? cevap verebiliyormu buna kuran..!

Bundan 369 yil sonra sosyalist efendinin soyundan dünyaya geleceklerin sayisinin kac olacagini ve ilk ayin ilk persembe günü ögle yemeginde kac cesit yemek olacak ve bu yemeklerden kimin karni agriyacak...? Incil buna cevap verebiliyormu...?

Tevtar sosyalistin vucudunda kac KIL kacta tüy var niye yazmamis....???


Sor sor... üstün zekani carsaf carsaf sergile cihana... :prv:
 
Değerli yönetici arkadaşlar şu adamı ya bağlayın ya da benim değil konular hakkında değerlendirmelerde bulunmasını öğretin.

Yoksa devlete şikayet edecem pitbullar gibi sokağa çıkmasını yasaklasınlar böyle de olmaz ki ama..

Ya da benin sorduğum soruların, yayınladığım konuların yanlış olup olmadığı hakkında bir şeyler söyleyin lütfen, olur mu?
 
Din alemine sormaya devam edelim

Dinlere ve kitaplarına göre:

DÜNYA

Dünyanın kütlesi, hacmi, çapı nedir?
Ne kadarı sularla kaplıdır?
Güneşe uzaklığı ne kadardır?
Yuvarlak mıdır, tepsi gibi midir, dönmekte midir?
Kendi ekseninde ve güneşin etrafında dönmesi hakkında ne der?
efenim dünyayla ilgili o hayat oluşması için gerekli kanunları koyup düzenin sürmesini bir kadere bağlar,insanlarda bunu keşfeder.şu kadar santim diye yazmaz kuranda.gerçekten merak ettiğinizi farzederek yaradılışla ilgili bir kaç ayet paylaşayım faydası olursa devam ederim belki.

O inkar edenler görmüyorlar mı ki (başlangıçta) göklerle yer birbiriyle bitişikken, biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? (Enbiya Suresi, 30)
Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz, (onu) genişleticiyiz. (Zariyat Suresi, 47)
"Güneş ve ay bir hesap iledir" (Rahman Suresi, 5)
Allah, gökleri ve yeri yaratan ve gökten su indirip onunla size rızık olarak türlü ürünler çıkarandır... Ve güneşi ve ayı hareketlerinde sürekli emrinize amade kılan, geceyi ve gündüzü de emrinize amade kılandır. Size her istediğiniz şeyi verdi. Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışırsanız, onu sayıp-bitirmeye güç yetiremezsiniz. Gerçek şu ki, insan pek zalimdir, pek nankördür. (İbrahim Suresi, 32-34)

Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca "Ol" der, o da hemen oluverir. (Bakara Suresi, 117)
Görmedin mi, Allah, gökten su indirdi, böylece yeryüzü yemyeşil donatıldı. Şüphesiz Allah, lütfedicidir, her şeyden haberdardır. (Hac Suresi, 63)
Ve aşılayıcılar olarak rüzgarları gönderdik... (Hicr Suresi, 22)
Allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir, bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah'ın her şeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah'ın ilmiyle her şeyi kuşattığını bilmeniz, öğrenmeniz için. (Talak Suresi, 12)
"Şimdi ekmekte olduğunuz (tohum)u gördünüz mü? Onu sizler mi bitiriyorsunuz, yoksa bitiren Biz miyiz? Eğer dilemiş olsaydık, gerçekten onu bir ot kırıntısı kılardık; böylelikle şaşar-kalırdınız." (Vakıa Suresi, 63-65)
Üzerlerindeki göğe bakmıyorlar mı? Biz, onu nasıl bina ettik ve onu nasıl süsledik? Onun hiçbir çatlağı yok. Yeri de (nasıl) döşeyip-yaydık? Onda sarsılmaz dağlar bıraktık ve onda 'göz alıcı ve iç açıcı' her çiftten (nice bitkiler) bitirdik. (Bunlar,) 'İçten Allah'a yönelen' her kul için 'hikmetle bakan bir iç göz' ve bir zikirdir. (Kaf Suresi, 6-8)
Sizin için gökten su indiren O'dur; içecek ondan, ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır.
(Nahl Suresi, 10-11)
Görmüyorlar mı; Biz, suyu çorak toprağa sürüyoruz da onunla ekin bitiriyoruz; ondan hayvanları, kendileri yemektedir? Yine de görmüyorlar mı?
(Secde Suresi, 27)
Allah, yeryüzünü sizin için bir karar, gökyüzünü bir bina kıldı; sizi suretlendirdi, suretinizi de en güzel (bir biçim ve incelikte) kıldı ve size güzel-temiz şeylerden rızık verdi. İşte sizin Rabbiniz Allah budur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir. (Mümin Suresi, 64)

Sizin için, yeryüzüne boyun eğdiren O'dur. Şu halde onun omuzlarında yürüyün ve O'nun rızkından yiyin. Sonunda gidiş O'nadır. (Mülk Suresi, 15)

Yaratmak bakımından siz mi daha güçsünüz yoksa gök mü? (Allah) Onu bina etti. Boyunu yükseltti, ona belli bir düzen verdi. Gecesini kararttı, kuşluğunu açığa-çıkardı. Bundan sonra yeryüzünü serip döşedi. Ondan da suyunu ve otlağını çıkardı. Dağlarını dikip-oturttu; size ve hayvanlarınıza bir yarar (meta) olmak üzere. (Naziat Suresi, 27-33)

O sabahı yarıp çıkarandır. Geceyi bir sükun (dinlenme), güneş ve ay'ı bir hesap (ile) kıldı. Bu, üstün ve güçlü olan, bilen Allah'ın takdiridir. (Enam Suresi, 96)


"Güneş ve ay bir hesap iledir" (Rahman Suresi, 5)
 
İNSAN

İnsanlar tek ırk mıdır?
İnsanlar biyolojik ırklara ayrılır mı?
İnsanların fiziksel farklılıklarının nedeni nedir, söz eder mi?
Hucurât 13
Ey o bütün insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık, hem de sizi şaab şaab, kabîle kabîle yaptık ki tanışasınız, haberiniz olsun ki Allah yanında ekreminiz en takvalınızdır, her halde Allah alîmdir, habîrdir

Dil farklılıklarının nedeni nedir?
Rûm 22 Yine onun âyetlerindendir: Göklerin ve Yerin yaradılışı ile dillerinizin ve benizlerinizin muhtelif oluşu, şübhesiz ki bunda âlimler için âyetler var

Ortalama insan yaşı kaçtır?
İlk insanlarla şimdiki insanların yaş ortalamamarı neden farklıdır?
Hûd 3
(Mekkî 52) Ve Rabbinizden mağfiret dilemeniz, sonra da ona tevbe etmeniz için (indirildi. Eğer bu emrolunanları yaparsanız), Allah sizi, tayin edilmiş bir süreye kadar güzel bir şekilde yaşatır, fazlasını yapan herkese de iyiliğinin karşılığını verir. Eğer yüz çevirirseniz, ben sizin başınıza gelecek büyük bir günün azabından korkarım."
ecel iki türlüdür,bir insana belli bir ömür tayin eilmiştir ve bazan bu ömüre kadar yaşayabilmesi bir sadaka veya iyiliğe bağlanmıştır .
Önemli olan bu dünyada ne kadar yaşadığın değildir eninde sonunda öleceksin.Önemli olan ebedi ahiret hayatındır.

Kuranda İnsanın yaradılışı ile ilgili bazı ayetler;

Sizleri Biz yarattık, yine de tasdik etmeyecek misiniz? Şimdi (rahimlere) dökmekte olduğunuz meniyi gördünüz mü? Onu sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa Yaratıcı Biz miyiz? (Vakıa Suresi, 57-59)

Andolsun, Biz insanı, süzme bir çamurdan yarattık.
Sonra onu bir su damlası olarak, savunması sağlam bir karar yerine yerleştirdik.
Sonra o su damlasını bir alak (embriyo) olarak yarattık; ardından o alak'ı (hücre topluluğu) bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir.
(Müminun Suresi, 12-14)
O'dur ki, sizi topraktan, sonra bir damla sudan, sonra bir alak'tan (embriyo) yarattı; sonra sizi bir bebek olarak çıkarmakta, sonra güçlü (erginlik) çağınıza erişmeniz, sonra da yaşlanmanız için size (belli bir ömür vermektedir). Sizden kiminin daha önce hayatına son verilmektedir; adı konulmuş bir ecele erişmeniz ve belki aklınızı kullanmanız için (Allah sizi böyle yaşatır). Dirilten ve öldüren O'dur. Bir işin olmasına hükmetti mi, ona yalnızca: "Ol" der, o da hemen oluverir. (Mümin Suresi, 67-68)

Kıyamet saatinin bilgisi, şüphesiz Allah'ın Katındadır. Yağmuru yağdırır; rahimlerde olanı bilir. Hiç kimse, yarın ne kazanacağını bilmez. Hiç kimse de, hangi yerde öleceğini bilmez. Hiç şüphesiz Allah bilendir, haberdardır. (Lokman Suresi, 34)

Biz gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları ancak hak ve adı konulmuş bir ecel (belli bir süre) olarak yarattık. İnkar edenler ise, uyarıldıkları şeyden yüz çeviren(kimseler)dir. De ki: "Gördünüz mü haber verin; Allah'tan başka taptıklarınız, yerden neyi yaratmışlar, bana gösterin? Yoksa onların göklerde bir ortaklığı mı var? Eğer doğru sözlüler iseniz, bundan önce bir kitap ya da bir ilim kalıntısı (veya bir eser) varsa, bana getirin." (Ahkaf Suresi, 3-4)
Göklerin, yerin ve her ikisi arasındakilerin Rabbidir; şu halde O'na ibadet et ve O'na ibadette kararlı ol. Hiç O'nun adaşı olan birini biliyor musun? İnsan demektedir ki: "Ben öldükten sonra mı, gerçekten diri olarak çıkarılacağım?" İnsan önceden, hiçbir şey değilken, gerçekten bizim onu yaratmış bulunduğumuzu (hiç) düşünmüyor mu? (Meryem Suresi, 65-67)

Sonra o su damlasını bir alak olarak yarattık; ardından o alak'ı bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra başka bir yaratılışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir. (Müminun Suresi, 14)

... Seni topraktan, sonra bir damla sudan yaratan, sonra da seni düzgün (eli ayağı tutan, gücü kuvveti yerinde) bir adam kılan (Allah)ı inkar mı ettin? Fakat, O Allah benim Rabbimdir ve ben Rabbime hiç kimseyi ortak koşmam. (Kehf Suresi, 37-38)

O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir. (Haşr Suresi, 24)

Sonra o su damlasını bir alak (hücre topluluğu) olarak yarattık; ardından o alak'ı bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir. (Müminun Suresi, 14)

Allah, her dişinin neyi yüklendiğini (neye hamile kaldığını) ve döl yataklarının neyi eksiltip neyi eklediğini bilir. O'nun Katında herşey bir miktar (ölçü) iledir. (Rad Suresi, 8)

İnsan, 'kendi başına ve sorumsuz' bırakılacağını mı sanıyor?

Kendisi, akıtılan meniden bir damla su değil miydi?

Sonra bir alak (embriyo) oldu, derken (Allah, onu) yarattı ve bir 'düzen içinde biçim verdi.'

Böylece ondan, erkek ve dişi olmak üzere çift kıldı.

(Öyleyse Allah,) Ölüleri diriltmeye güç yetiren değil midir? (Kıyamet Suresi, 36-40)

Sizi inşa eden, size kulak, gözler ve gönüller veren O'dur. Ne az şükrediyorsunuz? (Mülk Suresi, 23)
 
Kuran da Kuzey-Güney geçer mi?
Neden hep Doğu ve Batı vardır?
Kelime olarak ashabı şimal ve ashabı yemin kelimesinde geçer.(şimal;kuzey aynı zamanda yüzünü doğuya dönenin solu,sol,yemin ise sağ demektir.Yani güney bir anlamda)

doğular ve batılar hk.Rahman suresi 17 18. ayetlerde elmalılı hamdi yazır şöyle diyor;

Hem iki doğunun Rabbi, hem iki batının Rabbidir O yaratıcı Rahmân, yani yalnız insan ve cinnin başlangıçtan yaratıcısı olmakla kalmayıp, bütün varlık yönlerinin hatta varlık ve yokluk nimetlerinin hepsinin sahibi ve bütün tekamül (gelişme) mertebelerinin Rabbidir. Âyette geçen iki doğu ve iki batı tabirlerinde de bir kaç mânâ vardır. Birincisi, "Güneş ve ay bir hesap iledir." âyetinden anlaşılacağı gibi güneş ve ayın doğuları ve batıları demektir. İkincisi, yaz ve kış mevsimlerinde günlerin uzayıp kısalmasına göre olan doğular ve batılardır. Bu durumda gerçi hergün için ayrı bir doğu ve batı varsa da, en son noktalarını zikretmekle aralarındakileri de içine aldığı anlaşılmaktadır. Nitekim "bütün doğu ve batı O'nun" denildiği vakit, bunlar arasında kalan bütün yönler de kasdedilmiş olmaktadır. Üçüncüsü, nev'i kasdedilerek gerek güneş ve gerek diğerlerinin doğusu demek olabilir ki, bununla bütün cisimlerin doğu ve batısına işaret edilmiş olur. Dördüncüsü arzın, kürevî olması nedeniyle her yarısına nazaran bir doğu ve batıya işaret edilmiş olur ki, bunda doğu kabul edilen bir nokta aynı zamanda batı ve batı kabul edilen nokta da aynı zamanda doğu olmuş olur. Beşincisi de, güneş ve ay gibi görünen ışıklarla, akıl ve şuur gibi görünmeyen ışıkların doğuş ve batış noktalarına işaret olabilir ki bunu, bir yönüyle üçüncü kısma dahil etmek de mümkündür. Bunlardan hangisi olursa olsun, asıl kasdedilen mânâ, Allah'ın var olan ve olmayan bütün nimetlerin sahibi ve yöneticisi olduğunu beyan etmektir. Görülüyor ki bu âyetler, hem nimeti hem kudreti hatırlatmaktadır. Nimeti tenbih, şükrü gerektirir, kudreti tenbih de, nankörlüğe karşı kınamayı takviye eder.
 
Yoksa devlete şikayet edecem pitbullar gibi sokağa çıkmasını yasaklasınlar böyle de olmaz ki ama..
?

Hamd olsun atamiz Adem dedigimiz icin ve sadece % 99 degil % 100 sadece insani ikiz olarak kabul ettigimiz icin ben bu köpek benzetmesini üstüme almiyorum, hatta size iade ediyorum... Nede olsa % 99 orangutan,maymun sempanze lerle ikiz oldugunuzu defaaten yazan sizsiniz bakarsiniz pitbul yada kani$ lerlede yakinda gen benzerligi gündeme gelir ..
 
Sayın ümmi 3-5 kelimelik soruya sayfalar dolusu güya cevaplar vermek ne anlama gelir bilir misin?
Siyasilerin en iyi yaptığı şeydir.
Eveler gevelerler fakat bir türlü soruya cevap vermezler.
İşte sizin yaptığınız da buna benzemiş.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt