Dickens'ın karakterleri gizli eşcinsel mi?

Yapılan bir araştırma sonucunda Charles Dickensın yarattığı karakterlerin aslında gizli eşcinsel olduğu iddia ediliyor

Leicester Üniversitesi akademisyenlerinden Dr. Holly Furneaux, edebiyat dünyasında tartışma yaratacak bir araştırmaya imza attı. Furneauxun yaptığı bir araştırmaya göre, dünyanın en önemli ve başarılı yazarları arasında gösterilen Charles Dickensın eserlerinin çoğunda karakterlerin gizli bir eşçinsel tarafları var. Büyük Umutlar/Great Expectationsdaki Pip ve Herbert karakterleri buna bir örnek...

Araştırmaya göre Charles Dickensın erkek karakterleri genellikle en yakın arkadaşlarının kız kardeşlerine âşık oluyor. Bu da Charles Dickensın öykülerinin temelinde eşcinsel öğeler yattığının kanıtı olarak görülüyor. Viktorya Dönemine dair araştırmalar yapan Furneaux, herkesin Dickensı saygın bir yere koyduğunu bu yüzden de Dickens her tür cinsellik ile ilgilenmiş olsa da kimsenin bunu tahmin etmediğini söylüyor.

Furneaux, Martin Chuzzlewit adlı eserinde de John Westlockun, arkadaşı Tom Pinchın kardeşi Rutha aşık olduğunu da hatırlatıyor: John, Ruthla tanışmadan önce bile onun ne kadar güzel olabileceğini ve Tomun güzel bir kadın versiyonu olacağını hayal ediyordu.
karakutu.com
 
Üst Alt