Devlet, okula gönderilmeyen çocukların velayetini alacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim öğretim döneminde devamsızlık konusunda sert tedbirler alıyor. Buna göre, öğrencinin yaptığı devamsızlıklar gün be gün takip edilecek. Çocuğunu okula bilinçli olarak göndermeyen veliler hakkında yasal süreç başlatılacak, aileler ikaz edilecek. Uyarılar dikkate alınmazsa, devlet veliye dava açarak okula gönderilmeyen çocuğun velayetini alacak.

Sizce bu uygulama Okullardaki devamsızlık sorununa köklü çözüm sağlar mı?

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Çocuğunu okula göndermeyen veya çocuğunu takip etmeyen veliye " yaptırım uygulamanın " doğru olduğu düşüncesindeyim...Öğretmenliğim yıllarında neredeyse her yıl iki Teknik Lise sınıfının " sınıf öğretmenliğini " de yapıyordum ve en çok karşılaştığım sorun,velilerin çocuklarını okula göndermelerindeki duyarsızlıktı...Yani " Saldım çayıra Mevlam kayıra " misali , okula gidiyor ya , gidiyor işte....Oysaki çoğu veli çocuğunu ne takip ediyor ne de kontrol ediyor...

Yaptırım haberdeki gibi olabilir veya başka türlü ,ne kadar yararlı olur bilemem , ancak " YAPTIRIM ŞART " diye düşünüyorum...Ayrıca sadece devamsızlıkla ilgili olmamalı çünkü bu yetersiz olur...Başarı veya başarısızlıkları hakkında bilgilendirme yapılmalı mutlaka,sadece veli toplantısı ile değil...

Tabii ki bu eğitim-öğretimdeki sorunlardan sadece biri...

Sağlıcakla kalınız...

Üst Alt