Devlet hazinesini har vurup - harman savuranlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İ

İNCİ

Ziyaretci
MUM HESABI

Halife olan Hz.ömer bir gece makamında iken, ashabtan biri ziyaretine gelir.Selam verir.Selamı alınmamıştır.Oturur.ömer işiyle işiyle meşgul.Sahabe bekler.Hz.ömer çalışır.Selam alınmamış, yüzüne bile bakılmamıştır.

iş biter.Hz.ömer mumu söndürür.Bir başka mumu yakar.O anda selamı alır.Konuşmaya başlar.Sahabe sorar;

Ya ömer, niçin hemen selamı almadın ve niçin bir mumu söndürüp diğer mumu yaktın ve ondan sonra benle konuşmaya başladın?

Hz.ömer;

Evvelki mum devletin hazinesinden alınmışdı.O yanarken özel işlerimle meşgul olsaydım Allah indinde mes'ul olurdum.Seninle devlet işi konuşmayacağımız için kendi cebimden almış olduğum mumu yaktım, ondan sonra meşgul olmaya başladım.

Sahabenin gözleri yaşarır, ellerini kaldırarak şöyle dua eder;

Ya Rabbi! Hattab oğlu ömer'i bizim başımızdan eksik etme!

Devletin her türlü imkanlarını kendi çıkarları için kullanan siyesetçiler hakkında düşünceleriniz nelerdir? Siyasetçiler bu imkanları kullanırken kendilerine sınır koymalımıdır?

Devlet hazinesine girmesi gerekirken girmeyeni, girmeme nedenini, boyutunu anlamak için "vergiyi anlamak" ve kayıtdışı" adlı kitaplarda oldukça güzel ve öğretici bilgi var.
kitap hakkında bilgilere ulaşmak için bu iki ismi internetten tarayın, kolayca bulunuyor.

• Etiketler
    devlet hazinesi
  • Üst Alt