Dersaneler kapatılırsa neler olur?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmayla dersanelerin kapatılacağını işaret etti

Peki Dersaneler kapatılacak mı? Kapatılırsa nasıl bir tablo ortaya çıkar?
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
eğitim özelleştirilir, 4+4+4 gerçek amacı o zaman daha verimli olarak gerçekleştirilir.
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
eskisinden farkı olmayacaktır, özel dersanelerin yerini özel okullar alacaktır. eski sistemden tek farkı, ekonomik olarak çok güçlü olan tarikat dersaneler özel okula dönüştürülecek ve tekelleşme sağlanacaktır. öte yandan eğitimi kendilerine göre dizaynı sağlanarak bir taşla iki vurulmuş olacaktır. sizin söylediğiniz fiyatla alakalıdır, eğer özel okul fiyatları yüksek tutulursa özel ders verenler rant sağlayabilir. ama önlemini alacaklardır diye düşünüyorum.
 
Zaten bu kadar sınava dayalı çarpık eğitim sisteminin,yetersiz eğitim kadrosunun, yetersiz,aksayan sistemin sonucu olarak çıkan dersanelerin kapatılması eğitim sorununu çözücekmi hayır ...

Arz-talep meselesi değilmi dersaneler isteyen yollar istemeyn yollamaz, bir türlü düzene sokulmamış hatta daha da beter olmuş yetersiz,kalitesiz eğitim sisteminin sorumlusu dersaneler değildir aksine eğitimde başarıyı,kaliteyi yükselten dersaneleri kapatmadan önce eğitim sistemine el atsınlar !
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
sn. doğangüneş'e tamamen katılıyorum. üniversite ve üniversiteye kadar olan sınavların devam ettiği bir ortamda dershanelerin kapatılması doğru değildir. siz bataklığı sinek üretiyor diye şikayetleniyorsunuz ve bunu engellemek için ilaçlıyorsunuz. ancak bataklığı kurutmak varken sadece ilaçlamak sorunu çözmez.

ben iktidarın sorunu çözmek için bu yolu tercih ettiğine inanmıyorum. bilakis yandaşlarına yeni rant yolu sunduklarına inanıyorum. şöyleki; dersaneler, devlet okullarının yeterli eğitim verememesi ve onların hazırladığı öğrencilerin üniversite sınavında hiçbir varlık ortaya koyamamaları ile ortaya çıkmışlardır. yani kifayetsiz eğitimin açığını kapatmışlardır. dershane sisteminde, hızlandırılmış bir eğitimle devlet okullarında ya da başka okullarda yeterli hazırlığı yapamayan öğrenciler aradaki farkı kapatmaya çalışmaktadır.

eğitim sisteminde devletin yarattığı çarpıklığı bir nebze olsun ortadan kaldıran dershaneler kapatılırsa, devlet okullarına ilgi tamamen azalacak, özel okulların müşteri sayısı artacaktır. bu ise zaten kıt kanaat geçinen ortalama Türk ailesine mali açıdan bir külfetin binmesine ve birilerinin zengin olmasına sebep olacaktır. birde bunların vereceği eğitim müfredatında neler olacak, nasıl denetlenecek, kitapları kim basacak? vb sorular can sıkmaktadır.
 
Üst Alt