• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dermatoloji ( Cilt Hastalıkları)

  • Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 8K

Okunuyor :
Dermatoloji ( Cilt Hastalıkları)

İnci

Kıdemli
Üye
Dermatoloji ( Cilt Hastalıkları)

Günümüzde alerjik deri hastalıkları modern yaşam biçimleri değişen çevresel koşullar nedeniyle gittikçe artmaktadır. Atopik Ekzema Kontak Ekzema Ürtiker (Kurdeşen)gibi deri hastalıklarının nedenlerini bulmak; iç kaynaklı veya dış kaynaklı olup olmadığını anlamak ilk basamak tedavinin yanı sıra hastalıkların kronikleşmesini ve tekrarlamasını önlemek açısından çok önemlidir.

Güneş ışınının deride bağışıklık sistemini baskılayıcı etkisine dayanan bu tedavi biçimi özellikle Psöriasis ( Sedef Hastalığı) Vitiligo (beyaz lekeler) Parapsöriasis Mikozis fungoides (deri lenfoması) gibi bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklarda yıllardır uygulanan etkin ağızdan alınan immunsupresif ilaçlara göre yan etki olasılığı çok düşük olan çoğunlukla tedavide ilk seçilmesi gereken bir yöntemdir.

PUVA Re PUVA Ultraviyole A Ultraviyolet B ve el ayak PUVA tedavisi şeklinde modern tasarlanmış Fototerapi tedavileri uygulanmaktadır.

Zührevi Hastalıklar

Cinsel temasla bulaşan hastalıkların erken tanı ve tedavisi toplum sağlığı ve koruyucu tıp açısından çok önemlidir.

Frengi (Sfiliz): Cinsel temasla deri ve mukozalardan bulaşan bu bakteriyel hastalık ilk belirtilerini deri ve mukozalarda yara döküntü kızarıklık şeklinde gösterir.

Bel Soğukluğu (Gonore): Üretra rektum gibi cinsel temasın olduğu mukozal bölgelerde temastan iki-dört gün sonra akıntı ile belirtilerini gösterebildiği gibi çoğu hastalar asemptomatik taşıyıcıdır.

kaynak
 
Üst Alt