DEPRESYON ve GENLERİMİZ

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Yeni araştırma sonucuna göre beyindeki uyarımlar konusunda önemli bir rol üstlenen serotonin taşıyıcı 5-HTT geninin iki varyasyonu bulunmakta. İnsanların zorlu yaşam koşullarıyla baş etme çabaları, kısa veya uzun 5-HTT genine sahip olmalarına bağlı diyor Londra Kraliyet Koleji, Wisconsin Üniversitesi ve Otago Üniversitesi (Yeni Zelanda) bilim adamları Science dergisinde.

Depresyon ve diğer psikolojik rahatsızlıklar, kalıtımdaki bir kombinasyonun ve çevre faktörlerinin etkisiyle ortaya çıkmakta. Bir aile üyesinin ölümü, boşanma veya işten çıkarılma gibi durumlarda kısa 5-HTT geni taşıyan
kişilerin depresyon yaşama riskleri genin uzun varyasyonuna sahip kişilere göre iki buçuk misli daha yüksek. İki kısa gene sahip olan ve çocukluklarında şiddete maruz kalan kişiler ise en büyük tehdit altında.

Araştırma ekibi 847 Yeni Zelandalıyı doğumundan itibaren 20 yılı aşkın bir süre incelemiş. Bu grubun %31inde uzun genin iki kopyası ve %51inde ise bir kısa ve bir uzun 5-HTT geni bulunuyordu. 21-26 yaşlarındaki
deneklerin beş yıllık yaşam biçimleri değerlendirildiğinde ise ölüm, boşanma, hastalık, iş değişimi ve taşınma gibi zor koşullarda 133 kişinin depresyon geçirdiği ortaya çıkmıştır.

Hürriyet Bilim- sayı 82
 
Üst Alt