• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Denizcilikte Türkiye nerede ?

Okunuyor :
Denizcilikte Türkiye nerede ?

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Siyasetçi ve politikacı olsaydım size 1 numarada gösterirdim. 3 taafımız denizlerle çevrili bir ülke. aşağıdaki fotograf kriz gelmeden önce 2008 -2009 döneminde alınmış verilere göre istatistik görülmektedir.,

ne kadar denizci olduğumuz belli oluyor.

kaynak itf dergisi.
 

diojen

Tecrübeli
Üye
bayrak temelinde en büyük 35 filo ve en büyük 35 denizcilik ülkesi sıralamaları hangi ayrıma göre yapılıyor acaba?örn ilkinde fransa yer almazken ikincide 23. sırada?
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
yaş gross ton ve taşıma kapasiteleri belli ediyor . yaşı büyük gemiler avrupa limanlarına giremez.bu bir kriterdir.fiyatı yüksek navlunu kaparlar. :) gemi sayınız az olur ama yuksek navlun alan ülkeyseniz sıralamada fark edersiniz.
 

isyan_her_yerde

Tecrübeli
Üye
bayrak sıralaması sadece tonaj yaş a bakmaz, Türkiyede Türklere ait gemiler bile Türk bayraklı değildir. Çünkü ödenen vergi daha çoktur mazot ücreti nerdeyse 2 katı fazladır yerli gemilerin ama uluslararası sularda belirlenen maliiyetlerin üzerine çıkılamadığından Türkiye de üretilen bir çok gemi çok ilgisiz ülkelerin bayraklarını taşırlar.

Şunuda unutmayalım Türkiyede gemi üretimi yat üretiminden bile hızlıdır ama bunun için sunulan yer kısıtlıdır. Tuzla tershanelerindeki gemi inşaa firmalarının tuzlaya yakın bölgelerde büyükk boş arazilerde üretim yapıp tırlarla tuzla tershanelerine taşıdığı bilinir. Sözleşmelerinin bitmesine sanırım 10 yıl gibi bir süreç var ama yalovadaki tershanelerin işçi açığı nasıl kapıtılır çok merak ediyorum.

Son yıllarda sektörel olarak uzmanlaşmış bir çok kalifiye eleman yurt dışında yüksek maaşlarla gittiler Türkiyede kalanlar ise sektörde istediklerini bulamayınca bir çok ilgisiz sektöre geçiş yaptılar. Tershanelerin kötü ünlerinede katarsak deneyimsiz bir mühendis kadrosuyla bu sayıların aslında çok iç açıcı olduğunu bile söyleyebiliriz.
 
Üst Alt