Demis Roussos kimdir

Merhaba

Altmışlı yıllarda ünlenen başarılı sanatçının tüm dünyada bugüne kadar 60 milyondan fazla albümü satıldı. Ülkemizde de herkes onu 'Elveda Aşkım Elveda' adlı şarkısıyla tanıyor.

Tanımayanlar için Atina'da tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında yaşamını yitiren bu ünlü sanatçı kimdir?

Aetemios (Demis) Ventouris Roussos ( 15 Haziran 1946 , Mısır - 25 Ocak 2015 , Atina ), Yunanistan) Yunan şarkıcı. Annesi Olga, (asıl adı Nelly Mazloum ) bir dansçı ve oyuncu idi. Demis, doğduğu ülke olan Mısır'dan Yunanistan 'a döndükten sonra müzikle ilgilenmeye başladı. Ailesinin müzikli gösterilerine piyano, gitar ve trompet çalarak katılıyordu. Dönemin popüler müzikleri olan İngiliz pop şarkılarını coverlayan The Idols ve We Five adlı gruplara katıldı.

1973 tarihli Forever And Ever albümü Roussos'un en büyük albümü oldu. "My Reason"'ın yanında "Goodbyle My Love Goodbye", "My Friend The Wind", "Forever And Ever" gibi hitleri de bu albümdeydi. Albüm tüm Avrupa'da iki milyona yakın sattı. 1974'te de yeni albüm "My only fascination" yayınlandı.

Roussos büyük bir hızlı Avrupa'da birçok dergiye röportaj verip, konserlere çıkıyordu. 1975 yılında Demis Roussos bir erkek çocuk sahibi oldu. 1980'lerin başında Demis Roussos uzun süredir obezite sorunlarına bağlı olarak 147 kiloya kadar çıktı. Uzun süre bu hastalıkla savaştı ve 10 ayda 50 kilo vermeyi başardı. Uzun süre sadece bir takım konserlere çıkıp yeni materyal yayınlamadı.

14 Haziran 1985'te Atina'dan Roma'ya giderken uçağı kaçırıldı. Demis ölümle burun buruna geldiği için olaydan sonra hayata daha mutlu bakan şarkılar yazmaya karar verdi ve "Time" albümünü çıkardı. "Dance of Love" şarkısı Roussos'un başarılı şarkılarından biri oldu. 1990'larda ise "Insight", "In Holland", "Immortel", "Mon Ile" gibi fazla dikkat çekmeyen pop albümleri yaptı.

Kaynak: webhaberi.com
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt