Demirci Kawa Efsanesi ve Newroz

Bugün Newroz efsanesi olarak bilinen ve özgürlük tutkusuyla bütünleşmiş olan Demirci Kawa efsanesi şöyledir:

versiyon 1

Bundan çok eski zamanlar öncesinde, daha yeryüzünde kimsenin olmadığı dönemlerde Zervan isimli tanrının iki oğlu olmuştur. Birinin adı Hürmüzdür ve bereket ve ışık saçan anl***** gelmektedir. Diğerininki ise ise Ehrimandır ve kötülük ve kıtlık saçan anlamındadır. Fırat ve Dicle’nin yaşam bulduğu, AhuraMazda’nın kutsadığı topraklarda Hürmüz hep iyinin ve uygarlığın temsilcisi, Ehriman da onun karşıtı olmuştur.

Hürmüz, dünyada kendisini temsil etmesi için Zerdüşt’ü gönderir ve yüreğini sevgi ile doldurur. Zerdüşt ise buna karşılık oğullarını ve kızlarını Hürmüz’e hediye eder. Ehriman bu durumu kıskanır ve yüzyıllar boyunca sürecek olan iyilerle savaşına başlar. Tüm iyilere, Zerdüşt’ün soyuna ve iyiliklere Medya coğrafyasındaki yaşamı çekilmez bir duruma getirir. Ehriman bazen gökten ateşler yağdırır bazen fırtınalar koparır ve iyiliğe ve iyilere hep zulm eder. En sonunda da içindeki nefreti ve kötülük zehrini zalim Kral Dehak’ın beynine akıtır ve onu bir bela olarak Asur ve Med halkının üzerine salar. Dehak’ın bildiği tek şey kötülük etmektir. Zalim Dehak halkının kanını emerken beynindeki zehir bir ura dönüşür ve onu ölümcül bir hastalığın pençesine düşürür. Dehak acılar içinde kıvranırak yataklara düşer ve hastalığına bir türlü çare bulanamaz. Dönemin doktorları acılarının dinmesi ve yarasının kapanması ve hastalaığının iyileşmesi için yaraya genç ve çocukların beyinlerinin sürülmesini önerirler. Böylece kürtlerin yaşadığı coğrafyada aylarca hatta yıllarca süren bir katliam başlar; her gün zorla anne babalarındna alınan iki gencin kafası kesilip beyinleri merhem olarak Dehak’ın yarasına sürülür. Bu katliam sürerken, sıra Med halkının çocuklarına gelir. Gençler öldükçe Fırat’ın, Dicle’nin, Mezrabotan’ın hali perişan ve içler acısıdır. Halk çaresiz ve güçsüz düşmüştür. Gençler katledilirken sıra bir gün daha önce bu şekilde 17 oğlunu kaybetmiş olan Kawa adındaki demircinin en küçük oğluna gelmiştir

Kawa, 20 Martı 21 Marta bağlayan gece sabaha kadar demir ocağının başında sabahlar ve oğlunu zalim Dehak’ın katlinden kurtarmak için çareler düşünürken imdanıdna göğün yedinci katındaki iyiliğin temsilcisi Hürmüz, Ninowa’lı Kawa’nın yüreğini sevgi ve umutla doldurur ve bileğine güç, aklına ışık verir. Ona Zalim Dehak’tan kurtuluşun yolunu öğretir. 21 Mart sabahı, gün doğdoğduğunda, Kawa oğlunu kendi eliyle Dehak’a teslim etmek ister ve zulmün ve kötülüğün kalesi olan Dehak’ın sarayına girer. Oğlunu zalim Dehak’ın huzuruna çıkarırken yanında getirdiği örsünü Dehak’ın kafasına vurur. Dehak’ın ölü bedeni Demirci Kawa’nın önüne düştüğü anda kötülüğün alevi Ninowa’da söner. Kısa sürede bütün Ninowa ve bölge halkı isyan eder ve ateşler yakarak saraya yürürler. Zulme karşı isyanı başlatan Kawa, demir ocağında çalışırken giydiği yeşil, sarı, kırmızı önlüğünü isyanın bayrağı, ocağındaki ateşi ise özgürlük meşalesi yapar. Ninowa cayır cayır yanarken meşaleler elden ele dolaşır, dağ başlarında ateşler yakılır ve kurtuluş coşkusu günlerce devam eder. Zalim Dehak’tan kurtulan halklar 21 Mart’ı özgürlüğün, kurtuluşun ve halkların bayramı olarak kutlar. Demirci Kawa; başkaldırı kahramanı, Newroz ise; direniş ve başkaldırı günü olarak tarihe geçer.


Versiyon 2

Kürt mitolojisindeki Kawa efsanesine göre, Kürtler günümüzden(2007) 2500-2600 yıl öncesinde Zuhak (Bazı kaynaklara göre Dehak)adında Asurlu çok ama çok zalim bir kralın altında yaşayan Kawa adında bir demirci vardı. Bu kral tam bir canavardı ve efsaneye göre her iki omuzunda da birer yılan bulunuyordu. Her gün bu iki yılanı beslemek için Kürtlerden iki kişiyi sarayına kurban olarak getirtip aşılarına bu iki çocuğu öldürtüp beyinlerini yılanlarına yemek olarak verdiriyordu. Aynı zamanda bu canavar kral ilkbaharın gelmesini engelliyordu. En sonunda bu zulümden bıkan ve bir şeyler yapmak isteyen Armayel ve Garmayel adlı iki kişi kralın sarayına mutfağa aşçı olarak girmeyi başarırlar ve Kralın yılanlarını beslemek için beyinleri alınarak öldürülen çocuklardan sadece birini öldürüp diğerinin gizlice saraydan kaçmasına yardımcı olurlar. Böylece ellerindeki bir insan beyni ile kestikleri bir koyunun beynini karıştırarak yılanlara vererek her gün bir çocuğun kurtulmasını sağlamış olurlar. İşte bu kaçan kişilerin Kürtlerin ataları olduğuna inanılır ve bu kaçan çocuklar Kawa adlı demirci tarafından gizlice eğitilerek bir ordu haline getirilirler. Böylece Kawa’nın liderliğindeki bu ordu bir 20 Mart günü zalim kralın sarayına yürüyüşe geçer ve Kawa kralı çekiç darbeleri ile öldürmeyi başarır. Kawa etraftaki tüm tepelerde ateşler yakar ve yanındakilerle birlikte bu zaferi kutlarlar. Böylece Kürt halkı zalim kraldan kurtulmuş olur ve ertesi gün ilkbahar gelmiş olur.


kaynak
 
Newroz ateşi yakıldı

Newroz ateşi yakıldı
17 Mart 2010 -

Türkiye’nin dört bir yanına yayılacak Newroz ateşi Hakkari’de yakıldı. 2010 yılının ilk Newroz ateşi Yüksekova’da toplanan 100 bin kişi ile birlikte yakıldı. 21 Mart gününe kadar sürecek olan Newroz kutlamaları toplam 108 merkezde gerçekleşecek

Newroz kutlamalarının startı Yüksekova’da verildi. Sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi kutlamaların yapılacağı alana akın etmeye başladı. Yöresel kıyafetler ile kutlama alanına doğru başlayan yürüyüş sonunda kutlama alanı kısa süre içinde doldu. Alana Van, Hakkari, Muş, Bitlis, Kars, Ardahan, Ağrı gibi illerden de kitlesel katılımlar gerçekleşti. Yoğun ilgi nedeniyle yolların kapanmasından dolayı alana gelmek isteyen BDP Eşbaşkanlarının gelişi izdihama neden oldu.

100 bin kişinin toplandığı alanda yapılan saygı duruşu ardından BDP’li yöneticiler barış güvercinleri uçurarak halkın Newroz bayramını kutladı. Yapılan konuşmalarda tutuklanan Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması istenirken, kürt halkının özgürlük ve barış mücadelesi yenilemez denildi.

Kutlamalar müzik dinletileri ve halaylarla sürüyor.

Newroz ateşi ülkenin dört bir yanında yanacak
Bu yıl 5’i merkezi organizasyon olmak üzere toplam 108 merkezde Newroz ateşi yakılacak. Kutlamalar 21 Mart günü Diyarbakır’da yapılacak olan kutlamalarla son bulacak.

Yarınki Newroz kutlamaları, Kars, Patnos, Eleşkirt, Diyadin, Norşin, Başkale, Özalp, Karayazı, Ergani, Eğil, Dicle, Çınar, Kocaköy, Derik, Mazıdağı, Savur, Ömerli, Bozova, Suruç, Baykan, Kozluk, Beytüşşebap, Hani’de gerçekleştirilecek.

19 Mart Cuma ise Newroz ateşi Erciş, Muradiye, Bismil, Hazro, Lice, Kurtalan, İdil, Çukurca, Dargeçit, Viranşehir, Ceylanpınar, Nizip, Midyat, Mardin, Adıyaman, Kulp, Silvan, Çermik, Çüngüş, Birecik, Hilvan, Siverek’de yanacak.

Van, Adana, Batman, Siirt, Bingöl-Karlıova, Muş, Elazığ, Antep, Ardahan, Tatvan, Bursa, Antalya, Manisa, Aydın, Isparta, Kocaeli-Gebze, Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Hatay-İskenderun, Konya, Tarsus, Nusaybin, Silopi, Uludere, Şemdinli, Urfa, Halfeti, Kızıltepe’deki Newroz kutlamları 20 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

21 Mart Pazar günü ise başta Diyarbakır olmak üzere, İstanbul, Mersin, Hakkari, İzmir, Ağrı, Iğdır, Doğubeyazıt, Denizli, Osmaniye, Ankara, Elbistan, Malatya, Cizre, Karakoçan, Eruh, Hınıs, Malazgirt, Kağızman, Digor, Tekman, Kahta, Gercüş, Beşiri, Varto, Bulanık, Manisa, Ceyhan, Dersim, Şırnak, Hatay-Dörtyol, Sakarya’da kitlesel Newroz kutlamaları yapılacak.

kaynak
 
Üst Alt