DC Servo Motorlar

Servo motorların temel çalışma mantığını anlatmaya çalıştığımız Servo Motor Çalışma Prensibi yazı dizimizde bir önceki AC Servo Motor yazımızda fırçalı motorların çalışması hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Bu yazımızda ise yine servo motorun bir çeşidi olan DC Servo Motorlar hakkında bilgilendirme yaparak, DC motorların çalışma mantığını, kullanım alanlarını ve yapısını birlikte inceleyeceğiz.

DC servo motor fırçasız servo motor olarak da bilinmektedir. Yüksek güç, hız ve tork ihtiyacı olan sistemlerde kullanılan servo motorlar elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirerek sistemin çalışmasını sağlamaktadır. DC servo motorları yüksek tork değerlerine kısa sürede yükselebildiğinden dolayı çalışma verimini arttırmaktadır. Düşük hızlarda dahi yüksek enerji üreten DC motorların çalışması sırasında servo motorun bobinleri sabit kalır ve manyetik alan hareket halindedir. Geri beslemeli sisteme sahip olan DC servo motorlar denetleme ve arıza onarım işlemlerini otomatik olarak yapmaktadır.

DC servo motor fiyatları da yine motorun teknik özelliklerine göre değişim göstermektedir. Motor uzunluğu olarak DC motorlar normal elektronik motorlara göre daha uzundur. DC servo motorlar genellikle x-ray cihazlarında, otomatik kapılar, fanlar, klimalar vb. birçok alanda kullanılmaktadır. PWM ile çalışan DC motorlar analog veya dijital olmaktadır. DC motor çeşitlerine baktığımız zaman şöyledir; Fırçalı DC motor, fırçasız DC motor, şönt DC motor, seri DC motor, kompunt DC motorlar şeklindedir. Kullanım alanına göre uygun olan DC motoru tercih etmeniz motorun çalışacağı sistemlerde sorun çıkmasının önüne geçecektir.

Mekanik ve elektronik ürünlerin online satışını yapan Şahin Rulman sitesi üzerinden servo motorlar hakkında detaylı bilgiye erişebilir, servo motor fiyatlarını öğrenerek sipariş verebilirsiniz.

Kaynak: Servo Motor
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt