Davraz Dağı

Davraz Dağı, Isparta'nın doğusunda, Isparta ve Eğirdir'e 25 km mesafede yer alan, Toros Dağları'na bağlı 2635 m yüksekliğinde kayak turizmine açık bir dağdır. Halk arasında hem Davraz hem de Davras olarak adlandırılan dağ aynı zamanda Türkiye'nin en güzel pistlerine sahip Kayak Merkezlerinden biridir. Davraz Akdeniz Bölgesinin Göller yöresinde, Eğirdir ile Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovasını kuşatan dağ kütlelerinden biridir. Davraz'ın etrafında Gelincik Dağı (2808 m), Dedegöl Dağları Dipoyraz Doruğu (3007 m), Sultan Dağları Gelincikana Doruğu (2612 m) yükselmekte. Davraz kayak merkezinin de bulunduğu dağın en yüksek noktası 2635 metre ile Ulparçukuru Tepesidir.

Büyük Davraz ve Küçük Davraz isimli iki zirvesi bulunmaktadır. Yılın büyük bölümünde kayak turizmine elverişli olduğu için son yıllarda bu konuda çalışmalar yapılmış ve 2200. metrede kurulan tesislerle adı kayak turizminde sıkça anılır hale gelmiştir.

Uzunluğu 1155m olan, 1000 kişi/saat kapasiteli telesiyej tesisi mevcuttur. Dağın yüksek yamaçlarından Isparta Ovasını ve Eğirdir gölünü değişik açılardan izleme olanağı vardır. Alt İstasyon Yükseltisi 1674 m, Üst İstasyon Yükseltisi 1961 m'dir. 4 km'ye ulaşan uzun parkurlar bulunan Davraz Kayak Merkezinde Kuzey Disiplini, Alp Disiplini, Tur Kayağı, SnowBoard, Tele Mark yapılmaktadır..

DAVRAZ DAĞI KIŞ SPORLARI TURİZM MERKEZİ

Davraz Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi ; dağcılık sporuna gönül verenlerin, zirve yüksekliği 2637 m olan Davraz Dağındaki yeni gözde mekanını teşkil etmektedir. Doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesi ile yeni öğrenenlere ve amatör kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri 6 km'ye ulaşan benzersiz parkurlar sunmaktadir. Saatte 1000 kisi taşınabilen 1211 m ve saatte 1000 kişiyi taşıyabilen 936 m uzunluğunda iki telesiyej ile doyumsuz Eğirdir Gölü manzarasını izleyerek 8 dakikada ulaşılan dağ evi kafeteryasında dinlendikten sonra; Kuzey Disiplini, Alp Disiplini Tur Kayağı, Snowboard, Dağcılık, Botanik Gözlemcilik ya da Trekking aktivitelerinden dilediklerini gerçekleştirebilirler.

Türkiye'de Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Ilgaz, Erciyes, Sarıkamış, Kartepe, Saklıkent gibi Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinin yanı sıra Akdeniz'de Isparta, Eğirdir ve Göller bölgesinde kayak, snowboard, tur kayağı, dağcılık gibi kış sporlarını yapabileceğiniz bir yeryüzü cenneti Davraz Türkiye'deki en güzel pistlere sahip kayak merkezlerinden biridir. Davraz kayak merkezinde kar kalınlığı 2 metreye kadar ulaşmakta olup, kayak merkezinde nisan ortalarına kadar kayak ve snowboard yapılabilmektedir. Davraz kayak merkezinde, dağın yüksek yamaçlarından kayak veya snowboard yaparken Isparta Ovasını ve Eğirdir gölünü değişik açılardan izleme olanağı vardır....

Davraz Kayak Merkezi son yıllarda Kayak, snowboard, dağcılık, Isparta ve Eğirdir ise doğa sporlarına gönül verenlerin gözde mekanlarından biri haline gelmiştir. Davraz kayak merkezi doğal güzellikleri ve mükemmel kar kalitesi amatör ve profosyonel kayakçılara emsalsiz parkurlar sunmaktadır. Eğirdir Gölü ve Isparta ovasını seyrederek kayılabilen çeşitli parkurlarda Kuzey disiplininden Alp disiplinine, Tur kayağından snowboard a kadar tüm kar etkinlikleri yapılabilmektedir.

Mükemmel kar kalitesi ve her seviyede kayakçılar için eşsiz güzellikteki pistleri ile Davraz kayak merkezi, her kış kilometrelerce kayak yapmak isteyen kar aşıklarını bekliyor.

Kış Sporları ve Turizm

Gerek günübirlik turlar gerekse uzun süreli tatilciler için güller diyarı Isparta İl Merkezine 26 km, Antalya İl Merkezine ise 154 km uzaklıkta olup Süleyman Demirel Havalimanına 58 km mesafesi ile ulaşım problemlerini çözümlemiş durumdadır. Ayrıca Kayak Merkezinde 62 yatak kapasiteli ve 150 kişilik restoran bulunduran modern tesislerin yanı sıra, il merkezinde ve Eğirdir ilçesinde bulunan toplam 600 yatak kapasiteli otellerden faydalanmakta mümkündür.

• Saatte 1000 kişiyi taşıyabilen 1211 m ve Saatte 1000 kişiyi taşıyabilen 936 m uzunluğunda iki telesiyez. • 624 m Uzunluğunda teleski (T bar) • 300'er metrelik 2 adet babylift • 3 Adet dağ kafeteryası • 280 yatak kapasiteli 4 yıldızlı Sirene Davraz Otele ait yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, fitness merkezi, oyun salonları, disko, bowling salonu, 2 adet futbol sahası, tenis kortu bulunmaktadır. • 62 Yatak kapasiteli Selene Davraz Oteli ve otelin 150 kişilik restorantı bulunmaktadır. • Davraz kayak merkezine 8 km uzaklıkta ve Davraz'ın giriş kapısı olan Çobanisa Köyünde toplam 24 yatak kapasiteli pansiyon bulunmaktadır. • 5 Adet Kar motoru • 1 Adet Snowtrack • Kayak ve elbise kiralanabilecek 2 adet, satın almak için ise 1 adet satış yeri mevcuttur.
 
  • Etiketler
    davraz dağı
  • Üst Alt