• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Davetlerde şarap servisi

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Davetlerde şarap servisi

simqe

Kıdemli
Üye
Birkaç ayrı yemekten oluşan bir menü söz konusu ise, tüm yemeği tek bir şarapla tamamlamak oldukça güçtür. Çünkü, hem başlangıçlarla, hem ana yemekle hem de tatlıyla uyum sağlayacak bir şarap bulmak neredeyse imkansız gibidir. Bu durumda tatlıyla şarap içmekten vazgeçip menünün geri kalan kısmıyla uyum sağlayacak bir şarap aranabilir.

Ancak, özel bir yemek söz konusu ise, tüm yemeği tek bir şarapla başlayıp bitirmek doğru olmaz. Birden fazla şarabın içileceği ortamlarda da genel kural, sek beyaz şarapların kırmızılardan önce, hafif şarapların daha ağır ve gövdeli olanlardan önce, gençlerin yaşlılardan önce, sek şarapların tatlılardan, daha hafif ve basit yapıda olanların kompleks olanlardan önce içilmesidir. Bunun nedeni, hafif şaraptan gövdeliye, daha kompleks olana ve tatlıya giderek, bir sonraki şarabın bir öncekinin gölgesinde kalmasını engellemektir.

Kırmızı şarapların beyazları takip etmesi gerektiğini vurgulamıştık. Burada da dikkat edilmesi gereken husus, tatlı bir beyazdan kırmızıya geçerken bu geçişi az tanenli bir kırmızıyla yapmaktır. Çünkü tatlı tat kırmızının burukluğunu fazlasıyla ön plana çıkarabilir. Bunun için aromatik ve az tanenli bir kırmızı kullanılabilir.

Kadehler şarap sunumunda en önemli hususlardan biridir. Aslında, hemen her tür şarap için dizayn edilmiş farklı şekillerde kadehler mevcuttur. Ancak, bu kadar fazla çeşit kadehe sahip olmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda, kesmeleri olmayan, renksiz ve ince bir camdan yapılmış "lale" formunda, yani yuvarlak bir formdan ağız kısmına doğru daralan kadehler işimizi görecektir. Kadehlerin bu özellikleri, şarabın renginin ve aromalarının algılanması açısından önemlidir. Beyaz şarap için biraz daha küçük, kırmızı için bir parça daha hacimli iki ayrı kadeh de seçilebilir.

Kimimiz, "Şarabın sırasına kadar her şeyin çok iyi düşünüldüğü bir yemekte acaba kadehlerin konumu nasıl olmalı ?" diye merak edebilir. Önerimiz : Su bardağı servis tabağının sol ön kısmına yerleştirildikten sonra, sırasıyla sağa doğru köpüklü şarap kadehi, kırmızı şarap kadehi, beyaz şarap ve aperatif kadehi yerleştirilir..

gurmeguide.com
 
Üst Alt