• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Daniel'in Dört Yaratıkla İlgili Düşü

  • Konbuyu başlatan bursali68
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 6
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Daniel'in Dört Yaratıkla İlgili Düşü

B

bursali68

Ziyaretci
AHD-İ ATİK

DANIEL-7

Daniel'in Dört Yaratıkla İlgili Düşü

1 Babil Kralı Belşassar'ın krallığının birinci yılında, Daniel yatağında yatarken bir düş ve görümler gördü. Sonra düşünün özetini yazdı;
2 şöyle dedi: "Gece bir görümde göğün dört rüzgarının büyük denize saldırdığını gördüm.
3 Denizden birbirinden farklı dört büyük yaratık çıktı.

4 "Birinci yaratık aslana benziyordu, kartal kanatları vardı. Ben bakarken kanatları koparıldı, yaratık yerden kaldırıldı, insan gibi ayakları üzerine durduruldu. Ona bir insan yüreği verildi.

5 "İkinci yaratık ayıya benziyordu. Bir yanı üzerinde doğrulmuştu. Ağzında, dişleri arasında üç kaburga kemiği vardı. Ona, 'Haydi kalk, yiyebildiğin kadar et ye!' dediler.

6 "Sonra baktım, parsa benzer bir başka yaratık gördüm. Sırtında dört kuş kanadı vardı. Bu yaratığın dört başı vardı ve ona egemenlik verilmişti.


7 "Bundan sonraki gece görümlerimde korkunç, ürkütücü, çok güçlü dördüncü bir yaratık gördüm. Büyük demir dişleri vardı; yiyip parçalıyor, artakalanı ayakları altında çiğniyordu. Kendisinden önceki yaratıklara benzemiyordu. On boynuzu vardı.

8 "Ben gözümü dikmiş boynuzlara bakarken, onların arasından daha küçük başka bir boynuz çıktı. İlk boynuzlardan üçü onun önünde söküldü. Bu boynuzun insan gözü gibi gözleri, böbürlenen bir ağzı vardı.

9 "Ben bakarken
Tahtlar kuruldu,
Eskiden beri var olan yerine oturdu.
Giysileri kar gibi beyaz,
Başındaki saçlar yün gibi apaktı.
Tahtı alev alev,
Tekerlekleri kızgın ateş gibiydi.

10 Önünden ateşten bir ırmak çıkıp akıyordu.
Binlerce binler
Ona hizmet ediyordu;
On binlerce on binler
Önünde duruyordu.
Mahkeme kuruldu,
Kitaplar açıldı.

11 "Boynuzun söylediği övüngen sözleri duyunca baktım, yaratık gözümün önünde öldürüldü, bedeni kızgın ateşe atıldı, yok oldu.

12 Öbür yaratıklara gelince: Egemenlik onlardan alınmış, ancak belirli bir süre için yaşamalarına izin verilmişti.

13 "Gece görümlerimde göğün bulutlarıyla İnsanoğlu'na benzer birinin geldiğini gördüm. Eskiden beri var olanın yanına doğru ilerledi, onun önüne getirildi.

14 Ona egemenlik, yücelik ve krallık verildi. Bütün halklar, uluslar ve her dilden insan ona tapındı. Egemenliği hiç bitmeyecek sonsuz bir egemenlik, krallığı hiç yıkılmayacak bir krallıktırDüşün Yorumu

15 "Ben Daniel'e gelince, ruhum üzüntüyle sarsıldı, gördüğüm görümler beni ürküttü.
16 Orada duranlardan birine yaklaştım, bütün bunların gerçek anlamını açıklamasını istedim. "O da bana bunların ne anlama geldiğini açıkladı:
17 'Bu dört büyük yaratık yeryüzünde ortaya çıkacak dört kraldır.
18 Ama Yüceler Yücesi'nin kutsalları krallığı alacak, sonsuza dek ellerinde tutacaklar. Evet, sonsuzlara dek.'

19 "Bundan sonra öbürlerinden farklı, çok korkunç, demirden dişleri, tunçtan tırnakları olan, yiyip parçalayan, artakalanı ayakları altında çiğneyen dördüncü yaratığın ne anlama geldiğini öğrenmek istedim.
20 Bunun yanısıra başındaki on boynuzdan sonra çıkan öbür boynuzun ne olduğunu da öğrenmek istedim. Bu boynuzun önünden üç boynuz düşmüştü, sanki ötekilerden daha iriceydi. Gözleri ve böbürlenen bir ağzı vardı.
21 Ben baktığım sırada bu boynuz kutsallarla savaşıyor ve onları yeniyordu.
22 Eskiden beri var olan gelip Yüceler Yücesi'nin kutsallarının lehine yargı verilene dek bu böyle sürdü. Kutsalların krallığı alma zamanı gelmişti.
23 "Bana şu açıklamayı yaptı: 'Dördüncü yaratık yeryüzünde ortaya çıkacak dördüncü krallıktır. Bütün öbür krallıklardan farklı olacak, bütün dünyayı yiyip bitirecek, çiğneyip parçalayacak.
24 On boynuz bu krallıktan çıkacak on kraldır. Bunlardan sonra öncekilerden farklı bir başka kral çıkıp üç kralı yere vuracak.
25 Yüceler Yücesi'ni kötüleyen sözler söyleyecek, O'nun kutsallarına baskı yapacak. Belirlenen zamanları, yasaları değiştirmeyi amaçlayacak. Kutsallar bir vakte, vakitlere, yarım vakte kadar eline teslim edilecekler.
26 " 'Ama mahkeme kurulacak, onun egemenliğine son verilecek, büsbütün yok edilecek.
27 Göklerin altındaki krallıklara özgü krallık, egemenlik ve büyüklük kutsallara, Yüceler Yücesi'nin halkına verilecek. Bu halkın krallığı sonsuza dek sürecek, bütün uluslar ona kulluk edip sözünü dinleyecek.'
28 "İşte olayın gelişimi burada bitiyor. Ben Daniel'e gelince, düşüncelerim beni çok ürküttü, benzim soldu. Ama bu olayı içimde sakladım."


Merhaba,

Sizce tasvir şeklinde görmüş olduğu rüyada aslında NEYİN TASVİRİNİ GÖRDÜ...??? Bir yoruma göre...;

1.Yaratık.........: MED-PERS İMPARATORLUĞU,

2.Yaratık.........: GREK İMPARATORLUĞU,

3.Yaratık.........: ROMA İMPARATORLUĞU ( Doğu Roma ),

4.Yaratık.........: a-) BİZANS İMPARATORLUĞU...,b-) ABD...


Sağlıcakla kalınız...
 

YESHUA

Amatör
Üye
Merhaba Bursalı68,

"Sizce tasvir şeklinde görmüş olduğu rüyada aslında NEYİN TASVİRİNİ GÖRDÜ...??? Bir yoruma göre...", yazmışsınız...

Kimin yorumuna göre, kaynak yazabilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim...

Hoşçakalın...
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Kimin yorumuna göre, kaynak yazabilir misiniz?
Sn.YESHUA " ibadetlerdeki öğretiler,anlatılanlar " ne zamandan beri KAYNAK olarak yayınlanıyor...???

Sizin öğretileriniz ve ibadetlerinizde ( ki yanılmıyorsam YEHOVA Şahidisiniz ) yüksek ihtimalle tahminim,son seçenekteki ABD doğru olandır...O yüzden son seçeneği iki şıklı verdim...Çünkü sizin ibadetlerinizdeki öğretileriniz ABD derken,buradaki tasvir aslında BİZANS İMP.tasviridir...

Sağlıcakla kalınız...
 

YESHUA

Amatör
Üye
Ne anlatmak istediğinizi anlamadım!

Daniel peygamberin bu rüyetlerin yorumları kime ait diye sormuştum yani yaratıkların yazdığınız İmparatorlukları temsil ettiği yorumu kime ait?

Hoşçakalın...
 
B

bursali68

Ziyaretci
Ne anlatmak istediğinizi anlamadım!

Daniel peygamberin bu rüyetlerin yorumları kime ait diye sormuştum yani yaratıkların yazdığınız İmparatorlukları temsil ettiği yorumu kime ait?

Hoşçakalın...
Merhaba,

Sn.YESHUA siz " ibadetlere " yani örneğin pazar ve geceleri yapılan ibadetlerine v.s katılıyor musunuz...Katılmıyor iseniz kaynağı bilemezsiniz,yok katılıyor iseniz orada sohbet şeklinde anlatılanların " kaynak değil - inanış " olduğunu bilirsiniz...

Bunların hiç biri değil ise size kaynak olarak Yehova Şahitlerini takip etmenizi öneririm...Biraz onlara katılınız...Yani yorumlar onların ... Ana kaynak ise Mukaddes Kitap...

Sağlıcakla kalınız...
 
Son düzenleme:
Üst Alt